Badanie EY: Pokolenie Z i AI – duża wiedza o szansach, mała o zagrożeniach

Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy Nowe Technologie

70 proc. przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że posiada wysoką wiedzę o AI, ale jednocześnie tylko 36 proc. ma świadomość możliwości „halucynacji” ze strony sztucznej inteligencji. Informacje o tej technologii czerpią przede wszystkim z mediów społecznościowych (55 proc.). Tylko 14 proc. ankietowanych wskazało placówki edukacyjne. Wyniki badania EY pokazują też, że 64 proc. osób z tego pokolenia ma pozytywny stosunek do GenAI, ale równocześnie 43 proc. obawia się, że przyczyni się ona do wzrostu poziomu bezrobocia.

04.03.2025

MEN: Projekt ws. podstawy programowej z wf już w najbliższych dniach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Projekt nowej podstawy programowej z wychowania fizycznego zostanie opublikowany w najbliższym czasie i poddany szerokim konsultacjom – zapowiedziała we wtorek minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że dokument kładzie duży nacisk na aktywność ruchową oraz jest dostosowany do możliwości uczniów.

04.03.2025

Ekspert od AML nowym generalnym inspektorem informacji finansowej

Finanse Compliance

Jarosław Żółtowski odebrał powołanie na stanowisko generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF) i rozpoczął sześcioletnią kadencję na tym stanowisku. Jest ekspertem w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (Anti-Money Laundering – AML), poprzednio pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego.

04.03.2025

Reforma PAN ma opierać się na dialogu

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki wraca do planów zreformowania Polskiej Akademii Nauk. Chcemy prowadzić prawdziwy dialog między ministerstwem a wszystkimi stronami w Polskiej Akademii Nauk; nie chcemy kolejnej burzy – zapowiedziała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. W zeszłym roku przedstawione przez ministerstwo projekty spotkały się z dużym sprzeciwem środowisk naukowych.

04.03.2025

MNiSW: Trzeba inwestować w rozwój miast akademickich

Samorząd terytorialny Szkolnictwo wyższe

Miasta z silnymi ośrodkami akademickimi to nie tylko miejsca edukacji, ale także prężnie rozwijające się centra innowacji i przedsiębiorczości. — Dzięki obecności uczelni lokalny rynek pracy staje się bardziej atrakcyjny, rozwija się sektor usług, a młodzi, wykształceni ludzie mają większe szanse na zatrudnienie - wskazał minister szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas 10. Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

04.03.2025

Szybsze zadośćuczynienia po wyrokach Trybunału w Strasburgu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo europejskie

Współdziałanie organów w wypłacaniu zasądzonych zadośćuczynień – to cel nowej ustawy. Rząd przygotował projekt ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Mają one być wykonywane przez organy władzy natychmiast. Czuwać nad tym procesem ma minister spraw zagranicznych, który powoła zespół do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

04.03.2025

Nowy system raportowania planów adaptacji do zmian klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

System mMPA, umożliwiający miastom przekazywanie uchwalonych Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu (MPA) uruchomił Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Od przyszłego roku dostępny będzie również moduł do raportowania postępów w realizacji działań przewidzianych w tych planach.

04.03.2025

ZUS: Już 4 mln dzieci we wnioskach o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło już blisko 2,6 mln takich wniosków na ponad 4 mln dzieci - poinformował ZUS we wtorek. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

04.03.2025

Resort zdrowia nie dopatrzył się nadużyć NFZ podczas realizacji programu FEnIKS

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia uznało, że bezzasadna jest skarga Porozumienia Zielonogórskiego na prezesa NFZ, która dotyczyła projektu wsparcia POZ-ów w programie FEnIKS. Chodzi o warunek uzyskania pieniędzy, którym jest konieczność przedłużenia umów o udzielanie świadczeń z NFZ do 30 czerwca 2033 roku. Federacja Porozumienie Zielonogórskie uważa takie działania za jawne obchodzenie prawa i wymuszanie wieloletnich zobowiązań na lekarzach, które nie były przewidziane w pierwotnych zasadach projektu.

04.03.2025

ZUS zastanawia się, jak oskładkować pracę platformową

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Rynek pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi analizy dotyczące oskładkowania pracy platformowej - świadczonej m.in. za pośrednictwem stron internetowych czy aplikacji mobilnych - dowiedział się serwis Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni - twierdzą, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie trzeba wyodrębniać takiej pracy jako nowego tytułu do ubezpieczeń. Należy natomiast precyzyjnie określić podmiot, który będzie miał obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń oraz składkowego - wiąże się to z przekazywaniem do ZUS m.in. danych o osiąganych przychodach.

04.03.2025

PFRON zdecyduje, czy pacjenci hospicjum domowego dostaną dodatek do energii

Pacjent Opieka zdrowotna

Jeśli osoba z niepełnosprawnością korzysta z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczeń udzielanych przez hospicjum domowe, nie może skorzystać z dodatku do energii elektrycznej w ramach programu PFRON. Ta grupa została z niego wyłączona. W ocenie lekarzy hospicjów domowych to nierówne traktowanie pacjentów. PFRON informuje Prawo.pl, że obecnie analizuje możliwość rozszerzenia programu o te osoby. Decyzja ma zapaść w tym miesiącu.

04.03.2025

Prawnicy: Apelacje syndyka Getinu mogą działać na szkodę wierzycieli

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Skarżenie przez syndyka wyroków tylko z tego powodu, że uwzględniają one żądania konsumentów, bez realnych szans powodzenia apelacji w konkretnej sprawie, może być ocenione jako działanie na szkodę masy upadłości - uważają prawnicy. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku kredytów frankowych, nieważnych z powodu abuzywnych postanowień umownych. Syndyk odpowiada, że musi dbać o interes wszystkich wierzycieli upadłego Getinu, a frankowicze nie są jedyną grupą wierzycieli.

04.03.2025

Fiskus kwestionuje programy motywacyjne dla menedżerów

Ordynacja CIT PIT

Utworzenie przez spółkę programu motywacyjnego, polegającego na przyznaniu członkom zarządu akcji spółki, by odkupić je po wyższej cenie, jest działaniem sztucznym, mającym na celu unikanie opodatkowania - stwierdził szef Krajowej Informacji Skarbowej, odmawiając wydania opinii zabezpieczającej. Według niego głównym celem spółki było wydzielenie części wynagrodzenia menedżerów i opodatkowanie jej według stawki 19 proc., zamiast 32 proc.

04.03.2025

Wystarczy ryzyko – kolejna przesłanka wprowadzenia komisarza w gminie

Samorząd terytorialny

Premier chce mieć prawo wprowadzenia komisarza do gminy, nawet wtedy, kiedy w zastępstwie aresztowanego wójta, gminą zarządza jego zastępca. Powodem może być same ryzyko, że zastępca wójta może wpływać na przebieg postępowania karnego przeciwko wójtowi. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji przepisów, poprawiającej funkcjonowanie administracji publicznej. Dokument trafił już do Sejmu.

04.03.2025

Ocena pracy nauczyciela - mniej luk, ale nie wiadomo, co z uproszczeniem

Zarządzanie oświatą

Uproszczenie oceny pracy nauczyciela, by uniknąć mnożenia biurokratycznych obowiązków, ograniczenie lub nawet odejście od kryteriów oceniania - to postulaty pojawiające się podczas dyskusji o zmianach w Karcie Nauczyciela. Z założeń do projektu nie wynika jednak większa zmiana w tej materii - MEN skupił się na zlikwidowaniu luk legislacyjnych.

04.03.2025

Sędzia Śliwińska-Buśkiewicz: Problem ze statusem "neo" czyli jak pozbyć się 1700 sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat wmawia się społeczeństwu, że największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości są tzw. neo-sędziowie. Masowo uchylane są wyroki z uwagi na fakt, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia, który uzyskał nominację po 2018 r. i to nawet wówczas, gdy strony nie miały zastrzeżeń co do składu sądu w toku postępowania i nie podnosiły tego w środku odwoławczym. Całkowicie pomija się przy tym treść orzeczeń trybunałów europejskich - pisze sędzia Kinga Śliwińska-Buśkiewicz z Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

04.03.2025

KAS przypomina o uldze na dzieci i rodzin 4+

Domowe finanse PIT

Ulga na dzieci oraz ulga dla rodzin 4+ to preferencje w PIT, które wspierają finansowo rodziny z dziećmi. Ulga na dzieci polega na odliczeniu określonej kwoty od podatku. W zeszłym roku z tej możliwości skorzystało 4,7 mln osób. Ulga dla rodzin 4+ pozwala na zwolnienie z PIT przychodów nawet do 231 tys. zł. Może z niej skorzystać każdy rodzic, który wychowuje co najmniej czworo dzieci - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.

03.03.2025

KAS złożyła 113 zawiadomień do prokuratury na ponad 92 mld zł

Finanse publiczne Finanse

Krajowa Administracja Skarbowa w ramach audytu wydatkowania środków publicznych za poprzednich rządów złożyła 113 zawiadomień do prokuratury, na ponad 92 mld zł. Nowe zawiadomienia dotyczą m.in. braku nadzoru resortu klimatu nad dochodami z handlu emisjami CO2 - podała KAS. Wśród podmiotów objętych złożonymi w lutym przez KAS zawiadomieniami jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska; łącznie złożono na nie trzy takie zawiadomienia.

03.03.2025

Lewiatan: Kontrowersyjne zmiany w przepisach o mobbingu

Prawo pracy

Zmiany dotyczące mobbingu, które znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, pomijają istotę tego zjawiska. Mogą przyczynić się do wzrostu liczby sytuacji spornych i odnieść skutek odwrotny od zamierzonego - uważa Konfederacja Lewiatan. I twierdzi, że konieczna jest dyskusja nad uporządkowaniem pojęć w Kodeksie pracy takich jak równe traktowanie, dyskryminacja, w tym molestowanie.

03.03.2025

Rzecznik ad hoc do prowadzenia sprawy Karola Ratajczaka - prezesa SA w Poznaniu

Prawnicy

Rzecznik Dyscyplinarny sędzia Grzegorz Kasicki będzie prowadził sprawę sędziego Karola Ratajczaka - prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, wobec którego Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych - Piotr Schab podjął czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, związanego z nie wykonywaniem czynności w procesie nominacyjnym sędziów: Michała Grześkowiaka i Moniki Rzepiejewskiej.

03.03.2025