Joanna Gawęda

Artykuły autora

Zmienia się tytuł do ubezpieczeń społecznych, ale nie wpłaty do PPK

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Osoba będąca uczestnikiem PPK, która w okresie zatrudnienia w danym podmiocie zmieniła tytuł do ubezpieczeń, np. została z nią rozwiązana umowa o pracę i zawarta umowa zlecenia, nie traci statusu uczestnika PPK. Jeżeli nadal podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podmiot zatrudniający kontynuuje dokonywanie wpłat do PPK za tę osobę.

03.05.2025

Uczestnik PPK może wybrać fundusz, w którym będą inwestowane jego środki

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik PPK, który rozpoczyna oszczędzanie w tym programie, zostaje automatycznie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty właściwego do jego wieku. Może jednak, w każdym czasie, zmienić ten fundusz na inny. Może także transferować środki pomiędzy swoimi rachunkami PPK. W każdym czasie może przenieść wszystkie środki zgromadzone na jednym ze swoich rachunków PPK na inny rachunek PPK, prowadzony dla niego przez tę samą lub inną instytucję finansową.

28.02.2025

Nie od wszystkich składników pensji trzeba naliczyć wpłaty do PPK

Domowe finanse Prawo pracy

Wpłaty do pracowniczych planów emerytalnych należy naliczać od tych składników pensji uczestnika PPK, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - bez względu na to, za jaki okres przysługują oraz czy w okresie, za który przysługują, dana osoba była już uczestnikiem PPK.

11.05.2023

Wycofanie pieniędzy z PPK nie zawsze wiąże się z pomniejszeniami

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków gromadzonych w tym programie. Jeśli jednak wycofa je przed osiągnięciem 60. roku życia, co do zasady będzie się to wiązać z pomniejszeniami. Chyba że zwrot będzie dotyczył środków przypadających po zmarłym uczestniku PPK lub otrzymanych w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

16.11.2022
1  2  3