Po zamianie rozporządzenia z 25 marca sędziowie, pracownicy sądów i prokuratury odetchnęli z ulgą sądząc, że podobnie jak prokuratorzy zostaną w najbliższym czasie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. O ile jednak w prokuraturach zdaje się to obowiązywać, o tyle w sądach panuje prawdziwy chaos, dyrektorzy szczepienia załatwiają "bokiem", a z rządu płyną sprzeczne sygnały.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Do końca drugiego kwartału ma być wykonanych łącznie 20 mln szczepień, a wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwsza dawką do końca sierpnia. Dlatego już w kwietniu ruszą pilotażowe punkty szczepień na parkingach, w aptekach i zakładach pracy. Wciąż jednak ie wiadomo kiedy ruszy rejestracja urodzonych w roku 1974 i młodszych.
Jolanta Ojczyk
08.04.2021
Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska zapowiedziała, że w połowie czerwca mają pojawić się paszporty szczepionkowe, ułatwiające podróżowanie. Tymczasem w czwartek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozmowy w UE na temat są na wstępnym etapie. Chcemy zapewnić możliwość bezpiecznego przemieszczania się, ale jeszcze nie każdy ma możliwość zaszczepienia się. - powiedział.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Koronawirus szczepienia
Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Ponad 80 proc. właścicieli aptek niezależnych i pracujących w nich farmaceutów chce realizować usługi opieki farmaceutycznej, czyli czuwać nad prawidłowym doborem leków wspólnie z lekarzem, w tym wypisywać recepty. Zdaniem farmaceutów, tego typu opieka pomoże w rozwoju aptek, pod warunkiem, że zapłaci za nią Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
08.04.2021
Farmacja
Zakłady przemysłowe zatrudniły dodatkowych pracowników, by sprawdzali, czy załoga przestrzega obostrzeń wprowadzonych przez pracodawcę w specjalnych procedurach. Niesubordynowanym grożą sankcje: upomnienia, nagany a nawet zwolnienie z pracy. Przedsiębiorcy starają za wszelką cenę zabezpieczyć przed przypadkami zakażenia, bo przestój oznacza milionowe straty.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Po stwierdzeniu, że płód może być dotknięty wadą, ciężarna dostanie skierowanie na dalsze badania i do hospicjum perinatalnego. W Sejmie trwają właśnie prace nad ustawą, która ma być odpowiedzią na zarzuty, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję, skazuje kobiety na tortury. Problem w tym, że przy okazji wprowadzana jest pełna kontrola nad takimi ciążami.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.04.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia na ulicy Miodowej w Warszawie odbyła się w środę manifestacja przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Forum Związków Medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych. Jej uczestnicy prezentowali transparenty z apelami o wzrost wynagrodzeń, m.in.: "Godne zarobki za rzetelną pracę", "Nie ma medyków, nie ma leczenia",
Krzysztof Sobczak
07.04.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek powinno się ukazać rozporządzenie dotyczące rozszerzenia kręgu osób mogących kwalifikować do szczepień po ukończeniu kursów. Jak podał, będą to farmaceuci i fizjoterapeuci. I przypomniał, że do samego wykonywania szczepień - wstrzyknięcia preparatu - dopuszczeni są już od dawna zarówno ratownicy medyczni, jak i farmaceuci.
Krzysztof Sobczak
07.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Janusz Cieszyński były wiceminister zdrowia, odpowiedzialny za cyfryzację w ochronie zdrowia, został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego do Rady do Spraw Cyfryzacji. Pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącego Rady przez dwuletnią kadencję.
Katarzyna Redmerska
07.04.2021
Prawo AI Zarządzanie

WHO na razie nie popiera paszportów szczepionkowych

Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Nie popieramy wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Margaret Harris. Uzasadniła to tym, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Na środę 7 kwietnia pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiadają protest przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. Domagają się podwyżek i wyższych nakładów na ochronę zdrowia, które według organizacji są konieczne w czasie pandemii.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Medycy apelujący do władz w imię dobra ogółu i poczucia odpowiedzialności społecznej, nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach zdrowotnych - stwierdziła w opublikowanym we wtorek stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Interwencję w tej sprawie podjął też Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, a każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik - poinformował we wtorek powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. I wyjaśnił, że starsi, którzy nie zdążyli się zapisać we wskazanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska przygotuje wspólną unijną strategię dotyczącą leczenia COVID-19. Ma być gotowa jeszcze w kwietniu i wprowadzić m.in. monitoring ścieków i ułatwienia w etykietowaniu placówek bezpiecznych pod kątem koronawirusa. Unia wzywa także do zsynchronizowania działań państw Unii Europejskiej w walce z pandemią.
Katarzyna Redmerska
06.04.2021
Koronawirus a prawo
W szpitalach i karetkach zaczyna brakować tlenu medycznego. Przez Covid-19 zapotrzebowanie na ten cenny gaz wzrosło ponad dwukrotnie. Opozycja apeluje do PKN Orlen, by spółka zwiększyła jego produkcję. Firmy zapewniają jednak, że są w stanie wyprodukować go nawet czterokrotnie więcej niż przed pandemią. Problem w tym, że tlen trzeba dostarczyć do szpitali w butlach lub cysternach. A tych brakuje.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
06.04.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Obostrzenia na granicach nie zniechęciły zdeterminowanych podróżnych, którzy wykupili bilety lotnicze i zagraniczne wczasy na Święta Wielkanocne. Jednak podlegać będą oni - dorośli jak i dzieci - kwarantannie. Nakazów nie stosuje się, jeśli turyści zrobią test po powrocie w ciągu 48 godzin. Wtedy mają prawo do zwolnienia z tej 10-dniowej kwarantanny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Gdy na całym świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się bezprecedensowa akcja masowych szczepień, szybko pojawiły się propozycje uczynienia ze szczepienia przeciw COVID-19 przesłanki dostępu do określonych usług lub miejsc, a zatem zróżnicowania sytuacji prawnej osób zaszczepionych i niezaszczepionych - pisze dr hab. Izabela Wróbel, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
Izabela Wróbel
03.04.2021
Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Rząd informuje, że jest już zadeklarowane utworzenie w każdym powiecie jednego samorządowego punktu szczepień. Mają mieć dużą wydajność dzienną. Samorządy będą organizowały punkty szczepień masowych w remizach, szkołach, domach kultury. Wstępnie przewidziany jest ryczałt na utworzenie jednego punktu.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Wszystkim osobom w wieku powyżej 60. roku życia, które mają terminy wyznaczone na maj, chcemy je przesunąć na kwiecień - powiedział w piątek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień. Nie można tego jednak zrobić automatycznie, jak z terminami kwietniowymi dla 40 plus. Do każdej osoby musi zadzwonić punkt szczepień lub pacjent musi sam się skontaktować z punktem.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Koronawirus szczepienia
Od wczoraj są problemy z funkcjonowaniem Profilu Zaufanego i portalu pacjentgov.pl oraz aplikacji gabinet.gov.pl. Wszystko dlatego, że rząd po cichu uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. W efekcie utrudnił życie pacjentom, pracę lekarzom i farmaceutom, a także możliwość korzystania z kont bankowych.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie

Nie tylko lekarze będą kwalifikować do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie tylko lekarze, ale także inne osoby z personelu medycznego będą mogły kwalifikować pacjentów do szczepienia.2 kwietnia wchodzi w życie nowelizację ustawy dotyczącą poszerzenia grupy zawodów medycznych, które w epidemii kwalifikować będą do szczepień tak, jak zadeklarował to podczas spotkania z środowiskiem aptekarskim.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
02.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rząd znowelizował w czwartek wieczorem rozporządzenie o kolejności szczepień. Do grupy pierwszej dodał osoby urodzone w latach w latach 1962–1981. Ponadto rząd usankcjonował wszystkie e-skierowania wydane dla nich przed 2 kwietnia. Pełnomocnik rządu sprecyzował, że osoby z tej grupy zarejestrowane na terminy przed 5 kwietnia zostaną zaszczepione, pozostali po 10 maja.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Koronawirus szczepienia
Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Nie ma nic wspólnego z Narodowym Programem Szczepień, rozporządzeniem w sprawie kolejności, a nawet wcześniejszymi komunikatami rządu. W efekcie Polacy, którzy poczuli się na skutek chaosu, który zapanował 1 kwietnia pokrzywdzeni, mogą pozywać państwo za naruszanie ich dobra osobistego, jakim jest zdrowie.
Jolanta Ojczyk
02.04.2021
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia
Szpital działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały należały do powiatu. Wydatkowanie środków na wynagrodzenia członków rady nadzorczej należało więc do zakresu gospodarowania mieniem publicznym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał więc, że osoby te pełniły funkcje publiczne, a informacje o ich zarobkach podlegały udostępnieniu.
Dorian Lesner
02.04.2021
Spółki Finansowanie zdrowia RODO

Są nowe zasady zgłaszania danych o pacjentach covidowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
W Polsce potrzebny jest centralny system zarządzania ruchem pacjentów oraz szpitali i regionalni koordynatorzy – twierdzą zgodnie szpitale i lekarze. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wprowadza jedynie drobne korekty do rejestru łóżek covidowych, które nie ułatwią skutecznej walki z pandemią. I zobowiązuje szpitale do raportowania szczegółowych danych o pacjentach covidowych,
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Administracja publiczna Koronawirus szczepienia
Rząd nagle zmienił harmonogram szczepień. Tuż po północy 1 kwietnia uruchomił rejestrację dla wszystkich, którzy w styczniu zadeklarowali chęć zaszczepienia się. Jeszcze dwa dni temu szczepienia dla osób w wieku 59-48 lat miały ruszyć 12 kwietnia. W czwartek rano najpierw internet obiegła informacja o tym, że ruszyły zapisy, a Michał Dworczyk to potwierdził. Potem poinformował, że kwietniowe terminy zostaną przesunięte na maj.
Jolanta Ojczyk
01.04.2021
Koronawirus szczepienia
W obliczu skali pandemii opracowanie przez naukowców leków i szczepionek, które pomogą pokonać wirusa oraz ich wyprodukowanie stało się najwyższym priorytetem. Warto wiedzieć, że w obliczu wojny prowadzonej z wirusem, państwa mają możliwości zastosowania nadzwyczajnego instrumentu prawnego wobec posiadaczy patentów, jakim jest licencja przymusowa - pisze Karolina Marciniszyn,
Karolina Marciniszyn
01.04.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus szczepienia
W związku z brakiem tlenu w szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały zwolnione dwie osoby: wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamówienia tlenu. Chorych pacjentów przewieziono do innej lecznicy. Tlen do szpitala tymczasowego został zamówiony zbyt późno.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2021
Pacjent