Prawo.pl

Diagności krytykują badania przesiewowe. Tak są testowani nauczyciele

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych i Krajowy Konsultant do spraw Epidemiologii stanowczo sprzeciwiają się pulowaniu materiału przeznaczonego do badań laboratoryjnych w celu weryfikacji zakażeń SARS-CoV-2. Podkreślają, że ta metoda jest zawodna i brakuje podstawy prawnej. Chodzi o tzw. badania przesiewowe, które polega na mieszaniu próbek pobranych od kilku osób i badaniu ich jako jednej.
Jolanta Ojczyk
03.02.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej pracuje nad projektem przepisów zakładających wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z nim połowa wpływów z tego de facto podatku od reklam ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta na zabytki i wsparcie "dziedzictwa narodowego w obszarze mediów".
Krzysztof Sobczak
02.02.2021
CIT PIT Finansowanie zdrowia
Nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz ustanowiony na mocy rozporządzenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, które kieruje kasację do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela ukaranego za przebywanie w parku. Według RPO będące podstawą kary rozporządzenie z 31 marca 2020 r. należy uznać za niekonstytucyjne, a w efekcie - za nielegalne.
Krzysztof Sobczak
02.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Aż 67 proc. firm z sektora medycznego przyznaje, że pandemia COVID-19 wpłynęła na zmianę strategii cyfrowego rozwoju. A 73 proc. polskich firm na większą skalę niż dotychczas zaczęło korzystać głównie z chmury i telemedycyny. Rozwiązania te ułatwiają przechowywane dokumentacji zgodnie z prawem i kontakt z pacjentem.
Katarzyna Redmerska
02.02.2021
Prawo AI Opieka zdrowotna Zarządzanie
Każdy lekarz może wystawić każdemu skierowanie na szczepienie przeciwko Covid-19. To umożliwia nawet 20-latkom zarejestrowanie się na szczepienie przez infolinię. Po wypisaniu skierowania nikt bowiem już nie weryfikuje, czy dana osoba jest uprawniona. Z tej możliwości mogłyby skorzystać osoby młodsze po przeszczepach czy walczące z nowotworem, ale też całkiem zdrowe.
Jolanta Ojczyk
02.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 miliony osób. Jutro przekroczymy milion zaszczepionych pierwszą dawką. Trzymamy się zatem harmonogramu, który ogłaszaliśmy - powiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień podczas poniedziałkowej konferencji.
Jolanta Ojczyk
01.02.2021
Koronawirus a prawo
Od 1 lutego otwarte mogą być sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki. Młodsi klienci sklepów i aptek będą mogli zrobić zakupy przez cały dzień, bo rząd zdecydował również o zniesieniu godzin dla seniorów. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian. Zamknięte więc pozostaną m.in. lokale gastronomiczne, hotele, stoki narciarskie.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
01.02.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Podatnicy cały czas nie mają pewności, jak dla potrzeb VAT, rozliczać usługi medyczne. Przepisy ustawy nie są precyzyjne. W efekcie prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowszy przykład dotyczy badań profilaktycznych kierowców. Usługa ta może być zwolniona z podatku, ale tylko jeśli na badanie kieruje pracodawca.
Krzysztof Koślicki
01.02.2021
VAT Opieka zdrowotna
Celem rządu jest zaszczepienie na COVID -19, w jak najkrótszym czasie jak największe liczby osób. Dostawy szczepionek - z powodu decyzji producentów - są jednak - z powodu decyzji producentów ograniczone. W grupach priorytetowych nie można więc umieścić przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, które o to postulują - to odpowiedź jaką od rządu dostali kuratorzy sądowi.
Patrycja Rojek-Socha
30.01.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Kryteria pierwszeństwa w szczepieniach są tak nieprecyzyjne, a system informatyczny dziurawy, że znajomości, spryt i przypadek pozwalają wielu osobom zaszczepić się poza kolejnością, gdy inni nie dostają terminu. W efekcie część medyków wciąż czeka na drugą dawkę, a wielu 80-latków nie ma wyznaczonego terminu. Gdy dojdą kolejne grupy osób, będzie jeszcze większy bałagan.
Jolanta Ojczyk Robert Horbaczewski
30.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Prowadzenie szczepień w aptekach przez farmaceutów będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych – poinformował w piątek Łukasz Szmulski, p.o. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Jak stwierdził, będzie to możliwe tylko w tych aptekach, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe.
Krzysztof Sobczak
29.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. Za jej sprawą w szpitalach mają się pojawić koordynatorzy opiekujący się ciążą obarczoną wadą letalną. Lekarz ma mieć obowiązek poinformowania matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Koalicjant PiS liczy, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe.
Jolanta Ojczyk
29.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Powiaty: Reforma szpitali musi uwzględnić głos samorządów i podmiotów leczniczych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Powiaty z kolejnych województw zabierają głos w sprawie ministerialnych planów centralizacji szpitali. Ich zdaniem w zespole przygotowującym propozycje przepisów o restrukturyzacji nie powinno się pomijać przedstawicieli samorządów i szpitali. Te podmioty podejmowały decyzje finansowe i organizacyjne oraz rozwiązywały problemy, powinny więc być włączone do dyskusji.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyłączający ciężkie wady lub nieuleczalne choroby płodu z przesłanek legalnej aborcji już obowiązuje. I choć część osób ratunku szuka we fragmencie uzasadnienia dotyczącym zagrożenia życia matki, prawnicy mówią wprost - to nie ma znaczenia. Co więcej - ich zdaniem - ten wyrok i jego uzasadnienie otwierają drogę do wprowadzenia całkowitego zakazu.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
29.01.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Mamy stopniowy spadek dziennej liczby zakażeń, który nieco wyhamował w styczniu, a w ostatnim tygodniu sytuacja wygląda trochę lepiej. Jest to zasługa dyscypliny społecznej. Do końca stycznia planujemy, że dla chorych na Covid-19 zarezerwujemy 26 tys. łóżek szpitalnych. Spada też liczba zgonów - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Jolanta Ojczyk
28.01.2021
Koronawirus a prawo
Teleporada nie będzie musiała być udzielona w dniu następnym po zgłoszeniu się pacjenta, a inny termin musi być z nim uzgodniony. Takie zmiany wprowadza minister do nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady. Zabiegali o nie lekarze, którzy uważają, ze to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko. Do kolejnej zmiany też mają uwagi.
Jolanta Ojczyk
28.01.2021
Opieka zdrowotna
Pracownikom w punkcie pobrań typu drive-thru, jeśli nie należą do jednej z grup, o których mowa w poleceniu Ministra Zdrowia, pomimo że mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie należy się tzw. dodatek covidowy - wyjaśnia Monika Kwiatkowska z LEX Ochrona Zdrowia.
Monika Kwiatkowska
28.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze
W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,
Krzysztof Koślicki
28.01.2021
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dowóz na szczepienia wymaga zmian – 100 km to za daleko, a ryczałt za niski

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Transport pacjentów na szczepienia nie jest możliwy bez ograniczeń odległości. Ryczałt proponowany gminom jest za niski, bo koszty transportu są różne w zależności od rodzaju samorządu. Rząd obiecuje zweryfikować stawki, ale kryteria zasięgu usługi trudno ustalić. A często brakuje terminu szczepienia w przychodniach na terenie gminy. Samorządy postulują też umożliwienie im odmawiania usługi.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Wyrok w sprawie aborcji opublikowany i wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok tego samego dnia został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Brakiem uzasadnienia premier uzasadniał zwłokę w publikacji.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Pozostało ponad 7000 szczepionek przeciw grypie, które są dostępne w aptekach - informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Przychodnie POZ, jak i inne podmioty lecznicze, posiadające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia nadal mają możliwość zamawiana szczepionek tylko do 29 stycznia br. do godziny 15 - tej. Po tym terminie złożenie zapotrzebowania nie będzie możliwe.
Katarzyna Redmerska
27.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Polska Federacja Szpitali stanowczo sprzeciwia się próbie przerzucenia na poszczególnych pracodawców, a w szczególności na szpitale, odpowiedzialności za działania i finansowanie systemu ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i położnych popodkreśla, że ma ustawowe gwarancje dotyczące możliwości wszczynania sporów zbiorowych
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
27.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Samorządy: Rząd chce przejąć powiatowe szpitale, a swoimi źle zarządza

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Podlegające ministrowi zdrowia instytuty badawcze borykają się z podobnymi problemami jak inne podmioty lecznicze prowadzące szpitale, czyli mają zbyt niskie przychody w stosunku do kosztów działalności operacyjnej, są także bardzo zadłużone - wynika z analizy Związku Powiatów Polskich, przygotowanej w związku z zapowiedzią centralizacji szpitali.
Krzysztof Sobczak
27.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Bez ogłoszenia któregoś z wymienionych w Konstytucji stanów nadzwyczajnych, nie ma możliwości przenoszenia kompetencji do ograniczania praw i wolności w drodze rozporządzenia. W tym kontekście nadal jest to niekonstytucyjne - komentuje sposób wprowadzenia kolejnych obostrzeń epidemicznych prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.
Monika Sewastianowicz
27.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Wielu medyków, którzy mają kontakt z pacjentami covidowymi nie dostaje dodatku w pełnej wysokości albo w ogóle. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zachęca ich do skorzystania z pomocy prawnika, a jak trzeba pójścia do sądu. Pozwy szykują już m.in. lekarze z Chrzanowa i Krakowa. Szykuje się też pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa za opóźnienie publikacji ustawy
Beata Lisowska
27.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Blisko 4,3 tys. farmaceutów zadeklarowało chęć wykonywania szczepień przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek Naczelna Izba Aptekarska, na podstawie danych zebranych z całej Polski. Najwięcej w województwie mazowieckim (ponad 0,6 tys.), wielkopolskim, małopolskim i śląskim (ponad 0,4 tys.).
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od dziś honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał on krew lub jej składniki oraz w dniu następnym. We wtorek weszły bowiem w życie przepisy, które zagwarantowały mu także 33-proc. ulgę na przejazdy w komunikacji zbiorowej
Grażyna J. Leśniak
26.01.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyjaśniło, że Personel medyczny uprawniony do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach grupy zero może zapisać się na szczepienie w wybranym przez siebie punkcie i terminie. W związku z tym osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły mogą zapisać się na zabieg w wybranym przez siebie punkcie i zarezerwować wolny termin.
Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Michał Dworczyk, szef KPRM zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane. Jednak zdaniem prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, to nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Sobczak
26.01.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni od dziś mają prawo wykonywania szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 w sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Takie uprawnienie przewiduje nowelizacja ustawy antycovidowej.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
26.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo