Chcąc zamówić szczepionkę przeciw grypie, podmioty lecznicze powinny złożyć zapotrzebowanie na nie za pośrednictwem portalu szczepionkanagrype.mz.gov.pl do 29 stycznia br. do godziny 15 - tej.  Samodzielnie nie mogą składać zamówień pacjenci oraz apteki, dlatego zainteresowane osoby powinny się zgłaszać do właściwej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) według miejsca zamieszkania. Minister zdrowia wyraził zgodę, aby przychodnie oraz szpitale, w których pozostały niewykorzystane dawki szczepionki przeciw grypie, mogły zostać wykorzystane do wyszczepienia chętnych pacjentów bez względu na wiek.

 

Sezon na grypę trwa

Jak informuje  Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy szczyt sezonu grypowego przypada na okres między styczniem a marcem, zatem wciąż nie jest za późno, aby się zaszczepić. Według danych NIZP-PZH w Polsce zachorowało już prawie 950 tys. osób, a hospitalizowano ponad 1800 pacjentów. Co ciekawe nie od odnotowano zgonów z powodu grypy. Te dane mogą być jednak mocno niedoszacowane z uwagi na małą liczbę testów wykonywanych pod kątem grypy i priorytetowe testowanie pod kątem SARS-Cov-2. - W czasach, kiedy kanały informacyjne są zdominowane przez wiadomości na temat szczepionek przeciw COVID-19, przypominam i zachęcam do wykonywania szczepień także przeciw innym chorobom - tłumaczy prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. -  Realizacja szczepienia przeciw grypie nawet w styczniu i lutym wciąż przynosi korzyści i efektywnie chroni przed szczytem sezonu grypowego - dodaje. OPZW zwraca też uwagę, że warto szczepić najmłodszych Polaków.

Kluczowa jest ochrona najmłodszych

Według OPZW warto rozważyć szczepienie przeciw grypie u najmłodszych, zwłaszcza w kontekście powrotu uczniów do szkół klas 1 - 3. Poziom wyszczepialności wśród dzieci utrzymuje się na niebezpiecznie niskim poziomie o wynosi poniżej 1 proc. Najmłodsi ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy są szczególnie narażeni na poważne powikłania pogrypowe, m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc. Dzieci, przebywając w dużych skupiskach – w szkole czy przedszkolu są wyjątkowo zagrożone zakażeniem wirusem grypy, który przenosi się drogą kropelkową. Infekcje dzieci sprzyjają rozwojowi epidemii, bowiem dzieci odgrywają kluczową rolę w transmisji wirusa w społeczeństwie. Łatwiej się zarażają, a także wydalają wirusa w większych ilościach w porównaniu do osób dorosłych. Zaszczepienie dziecka przeciw grypie chroni nie tylko samego pacjenta, ale także jego najbliższe otoczenie.  W Polsce dzieci poniżej 4 roku życia, stanowią nawet 25 proc. wszystkich zachorowań. Niemowlęta wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często jak osoby starsze i należą do grupy ryzyka.