Hasło przewodnie kampanii to "Studenci i Studentki z Łodzi pozdrawiają Maturzystki i Maturzystów" - jest ono kontynuacją kampanii outdoorowej przeprowadzonej w maju tego roku. W ramach akcji do 7 października autokar odwiedzi maturzystów w prawie 70 szkołach w 16 miastach - nie tylko w regionie łódzkim, ale także w Radomiu, Częstochowie, Kielcach, Kaliszu i Płocku.

Inaugurując we wtorek kampanię prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w mieście tym studiuje ponad 100 tys. młodych ludzi. "Chcemy przekonać maturzystów, że warto studiować w Łodzi, bo mamy świetne uczelnie, dysponujące znakomitą kadrą wykładowców i nowoczesną infrastrukturę akademicką, a także unikalny w skali kraju program +Młodzi w Łodzi+" - uważa prezydent miasta.

Z maturzystami w poszczególnych miastach spotkają się członkowie zespołu "Młodzi w Łodzi", przedstawiciele łódzkich uczelni i obecni studenci. Każdy z odwiedzających autobus będzie mógł skorzystać z "Kompetencjometru" – interaktywnego testu kompetencyjnego wskazującego najlepsze dla niego zawody oraz kierunki studiów. Maturzyści otrzymają także bezpłatny informator "Studiuję w Łodzi" oraz materiały przygotowane przez łódzkie uczelnie.

Dla młodych ludzi przygotowano także interaktywną grę miejską "Łódź Czelendż" oraz konkursy m.in. wiedzy o Łodzi.

Kampania zachęcająca do studiowania w Łodzi jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu to ponad 900 tys. zł, a unijne dofinansowanie wyniosło ponad 780 tys. zł.

Program "Młodzi w Łodzi" przygotowany przez Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi działa od 2008 roku. Realizowany jest przy współpracy z prawie 70 firmami oraz trzema największymi uczelniami publicznymi. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do związania się z Łodzią, zwiększenie liczby kandydatów na studia na kierunkach preferowanych przez pracodawców, a także promocja miasta.

W ramach programu m.in. uruchomiono portal praktyk i staży, realizowane są bezpłatne szkolenia, staże wakacyjne czy konkurs dla młodych przedsiębiorców na najlepszy biznesplan. Realizowany jest także unikatowy w skali kraju program stypendialny. Firmy fundują stypendia na kierunkach, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, dofinansowują akademiki, a także dodatkowe lektoraty języków obcych.

Także magistrat funduje stypendia naukowe dla studentów oraz doktorantów łódzkich uczelni. Od ub. roku zdolni studenci mogą zamieszkać na preferencyjnych warunkach w należących do miasta lokalach w centrum Łodzi. (PAP)