Telewizja Internetowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma mieć charakter informacyjny, a także prezentować potencjał naukowy, edukacyjny i kulturotwórczy uczelni oraz społeczności uniwersyteckiej. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Bazę programową telewizji internetowej stanowić będą dotychczasowe i nowe produkcje działającego od 17 lat Uniwersyteckiego Studia Filmowego UAM. Do tej pory pod adresem internetowym uam.tv działała platforma VOD z materiałami Studia dostępnymi na żądanie.

Szef nowego kanału dr Stefan Habryło powiedział w poniedziałek PAP, że w ramówce znalazło się 15 nowych programów, stworzonych z myślą o UAM.TV.

„To jest telewizja informacyjno-naukowa. Każdy dzień rozpoczynamy blokiem informacyjnym, zapowiadamy wydarzenia uniwersyteckie, emitujemy poradniki dla studentów, będą też transmisje uczelnianych wydarzeń m.in. inauguracji, koncertów, konferencji, czy debat” – powiedział.

Nad programem emitowanym przez całą dobę w kilkugodzinnych blokach pracuje kilkunastoosobowy zespół. Własne produkcje przygotowywać będą redaktorzy-korespondenci z poszczególnych wydziałów, ośrodków zamiejscowych UAM, prezentowane będą też produkcje studenckie.

Prace nad stworzeniem telewizji nadawczej trwały od kilku lat.
„Pozyskanie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego jako partnera technologicznego spowodowało, że nie musieliśmy inwestować w modernizacje infrastruktury informatycznej. Chcemy, by była to telewizja ogólnouniwersytecka, by każdy wydział miał swój wkład w jej zawartość. Planujemy także podjąć współpracę z innymi uczelniami w Poznaniu” – powiedział Habryło.

Projekt zakładający uruchomienie telewizji hybrydowej składającej się z platformy z usługą "wideo na żądanie", oraz telewizji internetowej w trybie nadawczym realizowany jest przez UAM od września 2014 roku.

Dowiedz się więcej z książki
Zabawy z prawem autorskim
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM powstało w 1999 roku. Jego dotychczasowy dorobek to setki godzin zrealizowanych filmów dokumentalnych i popularnonaukowych, programów, zarejestrowanych debat eksperckich, wykładów, oraz wydarzeń z życia uczelni.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) to instytucja informatyczna afiliowana przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. PCSS zarządza siecią PIONIER (Polski Internet Optyczny), która łączy wszystkie jednostki naukowe (uczelnie, instytuty badawcze) za pomocą sieci miejskich. Jest też jednym z polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy.(PAP)