Politechnika w Opolu jest największą uczelnią techniczną w regionie, kształcącą obecnie blisko 8 tys. studentów na 27 kierunkach – zarówno typowo technicznych, jak i humanistycznych czy ekonomicznych. W tym roku naukę po raz pierwszy rozpoczęło tam ok. 1,7 tys. osób, w tym ok. 90 obcokrajowców m.in. z Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Grecji, Włoch, Czech, Francji oraz Litwy.

Niebawem uczelnia oficjalnie powiększy się o kolejny, siódmy wydział - Inżynierii Systemów Technicznych, który swą siedzibę będzie miał w Kędzierzynie-Koźlu - liczącym ok. 59 tys. mieszkańców mieście, oddalonym od stolicy Opolszczyzny o kilkadziesiąt km. Na początku studenci będą się tam kształcić na dwóch kierunkach: systemy biotechniczne i przemysłowe technologie informatyczne. Uroczyste otwarcie jednostki zaplanowano na 17 października.

Tegoroczną nowością uczelni jest także projekt pod nazwą "Interdyscyplinarne Kreatywne Rozwiązania". Ma on umożliwić studentom pracę w interdyscyplinarnej (międzywydziałowej i międzykierunkowej) grupie, której zadaniem ma być realizacja projektów, docelowo zlecanych przez podmioty zewnętrzne, np. przedsiębiorstwa, miasto czy region.

Nawiązując do planów na rozpoczęty właśnie rok akademickie 2016/2017, w przesłanym PAP komunikacie, politechnika podkreśla chęć kontynuowania prowadzonej dotąd współpracy między nauką, biznesem i samorządem. Uczelnia przypomniała przy okazji, że w tym roku była organizatorem dwóch międzynarodowych konferencji: poświęconej m.in. możliwości współpracy w ramach projektu tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku "One Road One Belt" oraz polsko-niemieckiej konferencji "Bridge".

W tym roku akademickim swą drugą kadencję rozpoczął rektor prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf. Jeszcze wiosną, po ponownym wyborze na stanowisko, zapowiadał kontynuację prowadzonej dotąd polityki. Wśród planów wymieniał wtedy m.in. wsparcie dalszego rozwoju naukowego uczelni, a także inwestycje. "Mamy wiele budynków, które chcemy rewitalizować i termomodernizować. Mamy projekty, które zostały opracowane jeszcze w poprzednich kadencjach, dotyczące nowych budynków. Razem z miastem chcieliśmy np. zbudować halę lekkoatletyczną" – mówił wówczas.

Z okazji jubileuszu 50-lecia Politechniki Opolskiej (w tym 30 lat jako Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, a 20 jako Politechniki Opolskiej), na 28 października zaplanowano uroczystą galę, po której odbędzie się także jubileuszowy bal.(PAP)

akp/ agt/