Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego są przyznawane co roku w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju gospodarki i badań na rzecz rozwoju społeczeństwa. Do grona 18 dotychczasowych laureatów w tym roku dołączyło trzech kolejnych.
 
W tym roku w dziedzinie badań podstawowych nagrodę otrzymał prof. Bogumił Jeziorski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Doceniono jego pionierskie badania w dziedzinie chemii kwantowej.
 
Wyniki jego pracy dotyczą badań podstawowych, a jednocześnie są ważne dla nauk przyrodniczych. "Stworzyłem metody teoretyczne, które pozwalają obliczać siły działające pomiędzy molekułami. Jednocześnie stworzyliśmy oprogramowanie, które w tej chwili jest używane w setkach laboratoriów na świecie do badania sił molekularnych między cząsteczkami chemicznymi" - podkreślił laureat nagrody.
 
Specjalista w zakresie metalurgii, a także inżynierii materiałowej, prof. Jerzy Józef Sobczak z Instytutu Odlewnictwa, otrzymał nagrodę w kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki. Doceniono opracowanie przez niego kompleksowej technologii wytwarzania materiałów kompozytowych na bazie metali lekkich zbrojonych popiołami lotnymi, przeznaczonych na potrzeby przemysłu transportowego. Nagrodzone badania pozwalają w nowatorski sposób wykorzystać odpady popiołów lotnych do wytwarzania lekkich, proekologicznych i niedrogich kompozytów na bazie aluminium.
 
Prof. Sobczak wyjaśnił PAP, że każdy wynik badań w jego dziedzinie przekłada się na nowe technologie, a każdy efekt pracy prowadzonej w jego Instytucie Odlewnictwa "przekłada się na efekty ekonomiczne - nowe materiały, nowe technologie, nowe nowe rozwiązania, lepsze, nowe stopy". "Niektóre nasze rozwiązania są unikatowe w skali światowej. Większość z naszych wyników badań wykorzystywana jest w bazie NASA" - dodał prof. Sobczak, autor ponad 480 publikacji branżowych i właściciel 10 patentów.
 
W kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa nagrodę odebrał prof. Lech Poloński z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiego Centrum Chorób Serca - za Ogólnopolski rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS). Rejestr ten powstał w 2003 r. Jest bazą danych, zawierającą informacje o ponad 350 tys. chorych z różnymi postaciami ostrych zespołów wieńcowych - tj. z zawałem serca lub niestabilną chorobą wieńcową. "Mamy informacje o tym, którzy chorzy chorują na ostre zespoły wieńcowe, jak są leczeni i jakie są tego efekty" - powiedział PAP prof. Poloński.
  
Do nagrody ministra nauki zgłoszono w tym roku 47 naukowców (najmocniej reprezentowaną wśród nich sferą były badania podstawowe). Wnioski oceniał zespół 26 ekspertów z różnych dziedzin.
 
Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe odebrali również: prof. Anna Dmoszyńska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Janusz Bujnicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN. Natomiast nagrody za wybitne osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej odebrali prof. Zygmunt Grzebieniak z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. Jacek Namieśnik z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, prof. Danuta Rość z Wydziału Farmaceutycznego UMK w Toruniu, Collegium Medicum, prof. Marek Aleksy Naruszewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Edeltrauda Helios-Rybicka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.
 
Na środowej gali minister wręczyła także nagrody za całokształt dorobku - otrzymało je 18 ludzi nauki, reprezentujących m.in. prawo, ekonomię, lotnictwo i architekturę. Niemal setka naukowców otrzymała natomiast nagrody indywidualne i zespołowe za osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne. Łączna pula nagród wyniosła ok. 3 mln zł.