Głównym koordynatorem jest już po raz trzeci Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (UR), który w 2013 roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.
 
Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Oblicza wody”, nawiązujące do obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. „Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę na faktyczny problem czystości, niedoboru i wykorzystania wody” – informuje rzecznik prasowy Uniwersytetu Rolniczego Izabella Majewska.
 
Z okazji Festiwalu UR przygotował konkurs fotograficzny „Oblicza wody”, który trwa do 19 kwietnia br. „Przeznaczony jest dla wszystkich fotografujących i ma charakter otwarty” – zaznacza Izabella Majewska.
 
W konkursie wyłonione zostaną najlepsze zdjęcia nawiązujące do tematu przewodniego festiwalu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych: dziecięca – szkoły podstawowe; młodzieżowa – szkoły gimnazjalne i szkoły średnie; dorośli – od 18 roku życia. Można nadesłać nie więcej niż trzy zdjęcia wykonane dowolną techniką, zdjęcia kolorowe lub czarno–białe. W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody rzeczowe o wartości 1000 i 500 złotych.
 
Dzięki udziałowi Urzędu Statystycznego w Krakowie organizatorzy przedstawią m.in. jak się zmienia gospodarka wodna, jak kształtują się średnie opady. Uczestnikom Festynu na Rynku Głównym zapewniona zostanie bezpłatna, ciesząca się wysokimi walorami smakowymi i zdrowotnymi woda mineralna. Strażacy z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie dadzą pokaz nowoczesnego sprzętu pożarniczego.
 
Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Festyn Nauki zlokalizowany tradycyjnie na płycie Rynku Głównego w Krakowie oraz na terenie Collegium Medicum UJ. Przez trzy dni, od 16 do 18 maja, krakowski rynek zamieni się w "naukowe miasteczko namiotowe". Będzie można porozmawiać z naukowcami, studentami. Odważniejsi będą mogli wykonać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary. Bezpłatnie będzie można też zwiedzić niektóre muzea, instytuty albo wziąć udział w warsztatach.
 
Niespodzianką tegorocznej edycji będzie m.in. inauguracja IV Międzyuczelnianego Wyścigu "Smoczych Łodzi" i Wielkich Regat Ósemek na Wiśle. Nie zabraknie również koncertu inauguracyjnego, przygotowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie.
 
Pierwszy Festiwal Nauki w Krakowie zorganizował Uniwersytet Jagielloński w trakcie jubileuszu 600-lecia. Po Uniwersytecie Jagiellońskim głównym organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007), a po niej Politechnika Krakowska (2008– 2010). Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja funkcję koordynatora objął w 2011 r.
 
Szczegóły dotyczące konkursu i Festiwalu znajdują się na stronie: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/