To trzecia edycja stypendiów przyznawanych przez władze Kielc Ukraińcom. Otrzyma je niemal trzy razy więcej studentów, w stosunku do poprzedniego roku akademickiego. Są wśród nich osoby polskiego pochodzenia.

Warunkiem otrzymania wsparcia było posiadanie dyplomu szkoły średniej lub wyższej z Winnicy oraz nauka na studiach stacjonarnych w wybranej uczelni wyższej w Kielcach.

Stypendia przyznano 35 studentom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), 10 z Politechniki Świętokrzyskiej i 13 z w Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. Każdy ze stypendystów będzie otrzymywał 500 zł miesięcznie, przez dziewięć miesięcy nauki. Na ten cel w budżecie Kielc zarezerwowano ok. 300 tys. zł.

Ukraińscy studenci podkreślali w rozmowie z dziennikarzami, że to stypendium jest dla nich wielkim wsparciem, zwłaszcza w związku z trudną sytuacją na wschodzie Ukrainy.

Wsparcie trzeci raz otrzyma studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJK, Julia Skomarowska. „Zanim otrzymałam pierwsze stypendium, nie starczało na zakup podręczników. Pięćset złotych to w przeliczeniu na ukraińskie hrywny trzykrotność pensji rodzica. Więc niemożliwa jest pomoc rodziców dziecku żyjącemu za granicą” – oceniła. Jak dodała, chciałaby podjąć w Kielcach także studia magisterskie, a po ich zakończeniu zostać w Polsce na stałe.

„To stypendium to dla nas duże wsparcie, dzięki któremu można się utrzymać podczas studiów, mieszkać i rozwijać się” – podkreśliła Maria Białkowska z II roku administracji porządku i bezpieczeństwa publicznego UJK.

Kielce odwiedzała jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni. „Moim marzeniem było przyjechać na studia tutaj, bo miasto bardzo mi się spodobało - jest podobne do mojej rodzinnej Winnicy - i poznałam tu otwartych ludzi” – dodała mająca polskie korzenie Białkowska.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski przypomniał podczas uroczystości, że samorząd miasta i Winnicy współpracują od ponad 50 lat. „Ustroje, władze się zmieniały, a my jesteśmy razem ze sobą. To ważne. Ukraina to kraj który przeżył trudną historię i dalej przeżywa. Nie mam co do tego wątpliwości, z największym przyjacielem Ukrainy jest Polska. Ukraina zasłużyła sobie na to by być w Unii Europejskiej, ale jeszcze trochę musimy na to poczekać. Co by się nie działo, to bądźcie przekonani, że w Kielcach macie przyjaciół” – zwrócił się w wystąpieniu do stypendystów Lubawski.

Gościem spotkania był Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Mandiuk, który dziękował Lubawskiemu za wsparcie studentów, a władzom uczelni i jej społecznościom - za ciepłe przyjmowanie jego rodaków.

Rektor UJK prof. Jacek Semaniak podkreślił, że doświadczenia wyniesione przez Ukraińców ze studiów w Polsce, wpłyną na przyszłe relacje gospodarcze i polityczne pomiędzy tymi narodami i krajami. Na uniwersytecie studiuje obecnie 112 osób z Ukrainy.

Stypendia dla żaków związanych z Winnicą i uczących się w Kielcach, przyznano po raz trzeci. W II semestrze roku akademickiego 2013/14 ze wsparcia skorzystały trzy osoby. W 2014/15 było to 23 studentów

Przedsięwzięcie jest realizowane od wiosny 2014 r. na podstawie uchwały rady miasta – decyzję w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie. Uchwalenie programu stypendialnego zbiegło się z krwawymi wydarzeniami z lutego 2014 r., jakie miały miejsce na ulicach i placach stolicy Ukrainy, Kijowa.

Miasto partnerskie Kielc – Winnica - jest stolicą obwodu winnickiego na wschodnim Podolu. Zamieszkuje je około 370 tys. mieszkańców. Partnerstwo pomiędzy regionami kieleckim i winnickim zawiązane zostało jeszcze w 1958 r. Pierwsza umowa dotycząca współpracy miast Kielce i Winnica podpisana została w 1974 r.

Na przestrzeni ostatnich lat samorząd Kielc wspierał m. in. inicjatywę otwarcia w Winnicy polskiego konsulatu i pomagał w opracowywaniu strategii rozwoju miasta. Organizowane są wymiany młodzieży, a dla winniczan polskiego pochodzenia - Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego. (PAP)