List intencyjny w tej sprawie, w obecności minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej, podpisały w piątek w Warszawie: dyrektor Zachęty Hanna Wróblewska, szefowa Centrum Sztuki Współczesnej Małgorzata Ludwisiak i dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.
Chęć uczestnictwa w programie zgłosiły już też Galeria Labirynt w Lublinie, Galeria Arsenał w Białymstoku, CSW "Znaki Czasu" w Toruniu i CSW Łaźnia w Gdańsku.
Możliwość zwiedzania instytucji galerii sztuki współczesnej za złotówkę to część programu "Kultura dostępna", który ma pomóc zniwelować bariery w dostępie do kultury, także finansowe. "Chcemy otwierać dostęp do dóbr kultury tym, którzy mają dalej, gorzej, dla których jest za drogo" - mówiła dziennikarzom szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.
"+Kultura dostępna+ to program zakładający wiele działań i dotyczący wielu dziedzin. Ich wspólnym mianownikiem jest spowodowanie, żeby dostęp do dóbr kultury był łatwiejszy, co oczywiście nie znaczy, że wszystko ma być za darmo. Szukamy wielowątkowego zestawu rozwiązań, które pozwolą na to, by przygotować dla wybranych grup ofertę" - tłumaczyła Omilanowska.
Zapowiedziała, że przed rozpoczęciem wakacji ma zostać uruchomiony portal, umożliwiający wyszukiwanie w całej Polsce wydarzeń kulturalnych - w konkretnym terminie i miejscu, za symboliczną opłatę lub za darmo, dostosowanych do potrzeb osób ograniczeniem ruchowym, słuchowym itp. "To jak będzie wyglądała suma działań programu +Kultura dostępna+ okaże się więc w czerwcu, ale już teraz zależy nam na tym, by poszczególne wątki tych działań szeroko promować" - mówiła Omilanowska.
Przypomniała, że - w ramach programu „Kultura dostępna” - uczniowie i studenci mogą zwiedzać muzea narodowe za złotówkę w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach i Poznaniu.
Częścią programu jest też „Darmowy Listopad” - miesiąc bezpłatnego zwiedzania w czterech rezydencjach królewskich (Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski w Warszawie) i lekcje muzealne dostępne w kilkunastu placówkach w Polsce. Z ich oferty korzystają uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, niektóre placówki deklarują możliwość zorganizowania zajęć także dla grup przedszkolnych. Tematyka zależy od profilu danego muzeum, dostosowana jest do wieku. Kilkadziesiąt instytucji w całej Polsce oferuje też bilety wstępu do placówek dla dzieci do lat 16. za symboliczną złotówkę. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej ministerstwa kultury. (PAP)