Sąd: Opinia biegłego geodety jest kluczowa w sprawie o rozgraniczenie

Samorząd terytorialny Budownictwo

W latach 60. miał miejsce pomiar graniczny. Od tego czasu granice między działkami są takie same. Wnioskodawca nie zdołał podważyć wniosków wynikających z opinii geodety. Specjalista szczegółowo obmierzał działki i badał dokumentację. Jego ekspertyza pozwoliła na rozstrzygnięcie sporu - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

15.04.2019

WSA: Krótkie uzasadnienie wpisu do ewidencji tylko dla oczywistych zabytków

Budownictwo

Krótkie i ogólnikowe uzasadnienie wpisania budynku do ewidencji jest dopuszczalne jedynie w przypadku obiektów, które już na pierwszy rzut oka stanowią zabytki. Natomiast przy pozostałych nieruchomościach wymagane jest wnikliwe i wszechstronne wyjaśnienie przyczyn wpisu – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

13.04.2019

WSA: Zabytek nie jest tylko prywatnym dobrem jego właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zabytek nie jest tylko prywatnym dobrem jego właścicieli, dlatego ciąży na nich obowiązek zachowania go w jak najlepszym stanie dla dobra ogółu. Właściciele powinni zatem wykonać roboty budowlane, które uchronią budynek przed jego uszkodzeniem - wskazał WSA w Warszawie.

11.04.2019

RIO: Inkasent nie może zbierać odsetek

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zarządzenie przez radę gminy poboru podatków i opłat w drodze inkasa nie może obejmować należnych odsetek, kosztów upomnień a także zaległości podatkowych. Tego ostatniego pojęcia nie można utożsamiać z opłatą – stwierdziła RIO w Rzeszowie.

09.04.2019

Niedopuszczalne odwołanie sąsiada na odmowę wszczęcia nadzoru budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Skarżący wnieśli do organu nadzoru budowlanego pismo o zainicjowanie postępowania administracyjnego. Podnieśli, że w sąsiednim budynku działają kluby dla dzieci, co wiąże się m.in. z hałasem. Nie było jednak podstaw do wszczęcia postępowania, gdyż budynek był sprawny. Pismo w tej sprawie nie mogło być zaskarżone- orzekł WSA w Gdańsku.

08.04.2019

NSA: Patron ulicy zostaje, ale nie za zasługi

Administracja publiczna

Stanisław Tołwiński - komunista, ale dobry prezydent stolicy i człowiek ratujący Żydów podczas zagłady, pozostanie patronem ulicy na warszawskim Żoliborzu. Jednak o orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie zdecydowały względy proceduralne, a nie ocena tego człowieka.

03.04.2019

WSA uchyla decyzję Komisji weryfikacyjnej w sprawie warszawskiej kamienicy

Samorząd terytorialny

Ratusz nie naruszył rażąco prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji dotyczącą nieruchomości w stolicy przy ul. Łomżyńskiej 44. Powodem było błędne ujęcie nieodwracalnych skutków prawnych przez Komisję.

02.04.2019

NSA w sprawie terenów PKP orzeka wbrew Prokuratorii i Prokuratorowi Generalnemu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie powiodła się próba podjęta przez prezesa Prokuratorii Generalnej RP, by rozszerzyć katalog dowodów świadczących, iż grunty kolejowe powinny pozostać w gestii Skarbu Państwa. Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienił swego stanowiska: samorząd przejmuje tereny kolejowe, jeśli nie ma dokumentów stwierdzających zarząd PKP.

02.04.2019

Gmina odpowiada za wypadek, bo źle oznakowała niebezpieczny łuk drogi

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Brak oświetlenia, nieprawidłowa geometra łuku drogi a przede wszystkim złe oznakowanie miejsca niebezpiecznego spowodowały, że gmina odpowiada ze wypadek motocyklisty. Nadmierna prędkość kierującego była współprzyczyną - potwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach.

30.03.2019

WSA: Rada gminy ma wskazać, kto będzie usypiał ślepe mioty

Samorząd terytorialny

Rada miasta przyjęła program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że w uchwale zabrakło dokładnego wskazania lekarza lub zakładu leczniczego odpowiedzialnego za usypianie ślepych miotów.

26.03.2019

WSA: Alkoholu nie można sprzedawać w sąsiedztwie obiektów chronionych

Samorząd terytorialny

Rada miasta uchwaliła, że punkty sprzedaży alkoholu będą mogły być lokalizowane w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka oraz obiektów sakralnych i cmentarzy. WSA w Białymstoku uznał, że taka odległość z pewnością nie ogranicza dostępności alkoholu.

25.03.2019

Gmina zapłaci, bo próg w toalecie był za wysoki

Samorząd terytorialny

Gmina odpowiada za to, że wejście do toalety na cmentarzu komunalnym nie spełniało warunków technicznych wymaganych przepisami prawa. Odpowiada więc za skutki upadku kobiety, która potknęła się w takim obiekcie o zbyt wysoki próg – potwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

23.03.2019

NSA: Data 17 stycznia propaguje komunizm

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było wyzwoleniem, a narzuceniem systemu totalitarnego, za którym nie szły idee demokratyczne i wolnościowe. Dlatego zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mógł zmienić nazwę ulicy 17 stycznia na Pułkownika Pileckiego.

21.03.2019

WSA: Gminna impreza nie uzasadnia zezwolenia na alkohol

Samorząd terytorialny

Gmina uchwaliła, że zakaz spożywania napojów alkoholowych nie będzie obowiązywał podczas imprez kulturalnych, kulturalno-rozrywkowych oraz promujących gminę. WSA w Olsztynie uznał, że gmina powinna wskazać konkretne miejsca, a nie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym.

21.03.2019

NSA rozważy, czy wojewoda dobrze uzasadnił zmianę nazw dwóch ulic w stolicy

Administracja publiczna

Dopiero 3 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyda wyrok w sprawie zmiany nazw dwóch ulic w Warszawie. Sprawa jest wyjątkowa, gdyż sąd pierwszej instancji tylko w tych dwóch przypadkach zgodził się z zarządzeniem zastępczym wojewody, który realizował ustawę dekomunizacyjną.

20.03.2019

WSA: Studium może zakładać różne funkcje dla jednego terenu

Budownictwo

W studium oraz w planie miejscowym możliwe jest przeznaczenie terenu pod realizację zadań o różnych funkcjach. Nie mogą się one jednak wzajemnie wykluczać. Dlatego niedopuszczalne jest wyłączenie z zabudowy mieszkaniowej i jednoczesne przeznaczenie terenu na cele mieszkalnictwa, usług nieprodukcyjnych, rekreacji i obsługi turystyki. Tak uznał WSA w Gdańsku.

20.03.2019

WSA: Przeprowadzenie konsultacji potwierdza uchwała, a nie zapewnienia

Samorząd terytorialny

Rada gminy odpierała zarzuty prokuratora, że z uwagi na upływ czasu nie można było jednoznacznie stwierdzić, czy konsultacje z mieszkańcami zostały przeprowadzone. WSA w Krakowie uznał, że nie wystarczą zapewnienia organu, ponieważ przepisy wymagają podjęcia aktu regulującego sposób przeprowadzenia konsultacji publicznych.

19.03.2019