NSA: Odstępstwo od wskaźnika wielkości zabudowy nie łamie prawa

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisy nie regulują wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy, gdy na jednym terenie znajdują się domy jednorodzinne i wielorodzinne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej kwestii obowiązuje luz decyzyjny organów i pewne odstępstwa od wskaźników ustalonych w rozporządzeniu są dopuszczalne - dodał.

03.06.2019

NSA: Ile odcinków drogi, tyle kar za przejazd bez opłaty

Prawo cywilne Administracja publiczna

Opłata za przejazd drogą jest pobierana oddzielnie od każdego odcinka. Dlatego każde jej nieuiszczenie podlega indywidualnej ocenie i kwalifikacji prawnej, jako odrębny delikty. Oznacza to, że organ może nałożyć kilka kar za przejazd jedną drogą – uznał NSA.

02.06.2019

RIO: Od wnioskującego o dotację nie można wymagać numeru KRS

Samorząd terytorialny

Burmistrz nie może żądać od wnioskujących o dotację numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub innej ewidencji oraz wyciągu z rejestru właściwego dla danego podmiotu, bo ma dostęp do tych rejestrów w drodze elektronicznej – przypomniała Regionalna Izba Obrachunkowa.

31.05.2019

SN: Parafia zasiedziała budynek z gruntem w złej wierze

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Przeprowadzony remont generalny budynku za pieniądze skarbu państwa nie pozbawił parafii posiadania nieruchomości. Dlatego, że objęcie na pewien czas przez właściciela nie oznaczało objęcia w celu władania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził prawidłowość zasiedzenia ze szkodą dla Poznania.

25.05.2019

WSA: Radnego nie można zmuszać do udziału w komisji

Samorząd terytorialny

O ile z przepisów można wywieść obowiązek pracy radnego w komisjach, do których został powołany, o tyle żaden przepis nie pozwala na powołanie radnego do określonej komisji wbrew jego woli – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

25.05.2019

WSA: Wnioski o udostępnienie informacji publicznej nie są po to, by dokuczać urzędom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Skarżąca składała liczne wnioski o udzielenie jej informacji publicznej. Żądania nie wynikały jednak z troski o dobro publiczne, ale z dążenia do szykanowania pracowników urzędu pracy. Skarżąca utrudniała funkcjonowanie urzędu. To nadużycie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

24.05.2019

SA: Zmiana w prawie nie miała utrudniać wyborcom składania protestów wyborczych

Wybory

Protest wyborczy został złożony w terminie do sądu okręgowego, ale nie za pośrednictwem sądu rejonowego. Autor protestu nie złożył więc pisma do właściwego sądu, zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami. Nie można jednak uznać, że błędnie złożony protest wyborczy nie mógł zostać rozpoznany – orzekł SA w Katowicach.

20.05.2019

WSA: Skarbnik gminy nie skontroluje organów sołectwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy przyjęła uchwałę, w której nadała skarbnikowi gminy kompetencje do kontrolowania i nadzorowania działalności organów sołectwa w sprawach finansowych. WSA w Gorzowie Wielkopolskim wyeliminował te przepisy z obrotu prawnego, ponieważ skarbnik nie jest organem gminy i tym samym nie przysługują mu kompetencje kontrolne nad jednostkami pomocniczymi.

10.05.2019

TK: Obwody łowieckie mogą być dzierżawione z pominięciem uprawnień rolników

Środowisko

Nie ma uzasadnienia dla udziału właściciela nieruchomości w procesie wydzierżawienia obwodu łowieckiego - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów musi też występować związek przyczynowy między zaistniałą szkodą a odmową budowy urządzenia czy zastosowania zabiegu zapobiegającego szkodom łowieckim.

08.05.2019

NSA: Nieważna uchwała zakazująca naprawy aut na posesjach

Samorząd terytorialny

Nałożenie przez radnych obowiązku utwardzenia nawierzchni oraz naprawy aut na podwórkach nie mieści się w delegacji ustawowej - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Nie było zgodne z prawem także określenie w regulaminie obowiązku zabezpieczenia przed zbieraniem wody i błota.

04.05.2019

WSA: Odmowa zmiany DPSu nie może być pochopna

Pomoc społeczna

Gmina posiada pewną swobodę w wyborze domu pomocy społecznej dla osób, które mają być tam skierowane. Nie oznacza to jednak, że organ może wydawać decyzję w tej kwestii bez wyjaśnienia okoliczności danej sprawy - orzekł WSA w Gliwicach.

04.05.2019

WSA: Organ się pomylił, ale rolnik nie zwróci pieniędzy

Samorząd terytorialny

Rolnik otrzymał pieniądze za przekazanie innemu rolnikowi swojego gospodarstwa. Po jakimś czasie okazało się, że przekazana kwota była zawyżona. Jednak rozpoznający sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że pieniędzy nie trzeba zwracać.

01.05.2019

WSA: Zebranie wiejskie nie ma charakteru elekcyjnego

Prawo wybierania sołtysa oraz członków rady sołeckiej przysługuje osobom fizycznym mającym status stałego mieszkańca sołectwa i uprawnionym do głosowania, a nie zebraniu wiejskiemu – przypomniał WSA w Gorzowie Wielkopolskim. 

29.04.2019

WSA: Przebudowa drogi leśnej z zakazem ingerencji w siedliska przyrodnicze

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła środowiskowych uwarunkowań dla przebudowy drogi leśnej. Organ uznał, że jest to inwestycja celu publicznego, więc nie podlega zakazom ingerencji w siedliska przyrodnicze. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, więc uchylił decyzję.

27.04.2019

NSA: Nie można skarżyć częściowego dofinansowania

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła zawiadomienia o przyznaniu środków z budżetu Unii Europejskiej. Samorząd otrzymał dofinansowanie na część wnioskowanych działań i podpisał odpowiednią umowę. Następnie wniósł skargę w zakresie, w jakim odmówiono mu przyznania pomocy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał takie działanie za niedopuszczalne.

26.04.2019

WSA: Związek zawodowy może pytać o wykaz wizyt ministra Zielińskiego

Administracja publiczna

Racjonalne wydatkowanie środków budżetowych w kontekście potrzeb służb mundurowych policji, straży granicznej i straży pożarnej leży w ważnym interesie publicznym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił decyzję MSWiA w sprawie danych o wizytach sekretarza stanu, o które zabiegał związek policjantów.

24.04.2019

Znerwicowany pracownik na zwolnieniu mógł działać jako radny

Samorząd terytorialny

Działalność radnej, czyli udział w sesjach i komisjach rady powiatu - w czasie zwolnienia lekarskiego - nie jest wykonywaniem pracy zarobkowej. Ubezpieczona nie musi oddawać zasiłku chorobowego – stwierdził Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

22.04.2019