NSA: Golonka na festynie zniknęła, wójt nie wyjaśnia, co się z nią stało

Finanse samorządów

Na festynie w Mszanie organizowanym ze środków unijnych w celu zmniejszenia ubóstwa nie rozdawano golonki, którą zakupiono. Miano zbierać pieniądze na cele społeczne, ale nikt nie widział zbiórki. Na pytania mieszkańców wójt odpowiada wymijająco. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bezczynność organu.

23.02.2019

WSA przyznaje rację Komisji Weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z chwilą śmierci właściciela nieruchomości następuje utrata zdolności prawnej i wobec tego nie można wydać decyzji administracyjnej, ani nie można nałożyć praw czy nadać uprawnień w stosunku do takiej osoby - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, uznając za słuszną decyzję Komisji Weryfikacyjnej ds, nieruchomości warszawskich

20.02.2019

NSA: Zasiłek z MOPS zdradzi miejsce zamieszkania

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Małoletni został umieszczony w rodzinie zastępczej. Powstał negatywny spór o właściwość, ponieważ żaden powiat nie chciał ponosić wydatków na opiekę i jego wychowanie. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że miejsce zamieszkania może być potwierdzone otrzymywaniem zasiłków od lokalnej placówki pomocy społecznej.

19.02.2019

WSA: Gmina nie może zawężać składu zespołu interdyscyplinarnego

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Gmina przyjęła uchwałę, w której określiła tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że przepisy, które modyfikowały skład tego zespołu stanowiły przekroczenie normy kompetencyjnej, ponieważ kwestia ta jest uregulowana w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

16.02.2019

WSA: Kworum nie jest wymogiem przy wyborze zarządu osiedla

Samorząd terytorialny

Rada miasta nie mogła uzależnić ważności wyborów do zarządu osiedla od osiągnięcia kworum. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że takie zastrzeżenie jest niedopuszczalne, ponieważ modyfikuje zasady określone w ustawie o samorządzie gminnym.

14.02.2019

WSA: Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami nie jest jedynie aktem planowania

Samorząd terytorialny

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt obejmuje również prawo mieszkańców do oddania zwierzęcia do schroniska lub zawiezienia rannego w wypadku zwierzęcia do lekarza weterynarii. Jest to zatem akt prawa miejscowego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

14.02.2019

WSA: Gmina nie może stosować pozaustawowych kryteriów wynajmu lokali

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Rada gminy nie może w sposób dowolny określać dodatkowych, pozaustawowych kryteriów wynajmu lokali komunalnych - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w orzeczeniu dotyczącym skargi na uchwałę Rady Miasta Skarżysko-Kamienna.

07.02.2019

NSA: Pula nagród i ich liczba dla urzędników nie jest tajna

Samorząd terytorialny

Ile nagród i jakiej wysokości przyznano urzędnikom za osiągnięcia w pracy zawodowej można ujawnić jako informację publiczną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - Zdaniem sądu pula nagród dla pracowników urzędu nie jest objęta ochroną prywatności.

07.02.2019

WSA: Jeden pomiar to za mało, żeby ustanawiać ograniczenia

Uzasadnieniem dla wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu instalacji był jeden pomiar hałasu. Został on zakwestionowany przez skarżącego pod względem jego wyników jak i zastosowanej metodologii. Ponadto był on przeprowadzony w czasie treningu do imprezy, która miała jednostkowy charakter.

06.02.2019

WSA: Maksymalna stawka za odholowanie, tylko gdy wynika to z kalkulacji

Samorząd terytorialny

Ustalenie w uchwale wysokości stawek za usunięcie pojazdu i jego parkowanie musi zostać poprzedzone szczegółową analizą. W innym przypadku mogłoby się bowiem okazać, że stawki zostały ustalone arbitralnie, z pominięciem ustawowych kryteriów - wyjaśnił w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

05.02.2019

RIO: W deklaracji śmieciowej nie można wymagać symbolu PKD

Środowisko

Rodzaj prowadzonej działalności nie ma wpływu na ustalenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie można też wymagać od składającego deklarację do podania nazwisk i imion osób zamieszkujących nieruchomość – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.

04.02.2019

SN: Wolność zrzeszania oznacza brak nadzoru nad rejestracją stowarzyszeń

Samorząd terytorialny

Organ samorządowy sprawujący nadzór nad działalnością stowarzyszenia nie jest uczestnikiem postępowania w sprawie o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy, odnosząc się do sporu miasta Sopot z miejscowym klubem tenisowym.

01.02.2019

NSA: Budowa parkingu nie uzasadnia zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody

Środowisko Administracja publiczna

Budowa parkingu nie służy ochronie ludzi lub ich mienia, tylko zapewnieniu możliwości zaparkowania samochodu w miejscu znajdującym się w niedużej odległości od docelowego miejsca wizyty. NSA uznał, że nie może to uzasadniać zniesienia indywidualnej formy ochrony przyrody.

29.01.2019

NSA: Przywrócenie terminu niemożliwe, bo strona pomyliła adres

Administracja publiczna Budownictwo

Zaadresowanie przesyłki ze skargą na nieaktualny adres organu to niedbalstwo i obciąża winą stronę, która nie może skutecznie starać się o przywrócenie terminu na dokonanie czynności. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że ewentualne uchybienia doręczyciela są bez znaczenia.

24.01.2019

NSA: Zabytek nie był chroniony przez bezczynność wójta

Administracja publiczna Budownictwo

Wójt nie stworzył w terminie gminnej ewidencji zabytków, która chroniłaby budynki przed nieuzgodnioną z wojewódzkim konserwatorem rozbiórką. NSA uznał, że niedopuszczalne byłoby przyjęcie, że w razie bezczynności wójta ochrona wynikająca z przepisów przejściowych trwa w nieskończoność.

22.01.2019