Wojewoda: Radny zawsze może wstrzymać się od głosu

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może zastrzec w statucie, że radny może wstrzymać się od głosu, jedynie o ile dopuszcza to procedura danego głosowania – stwierdził w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda lubelski.

07.12.2018

NSA: Nieudana dekomunizacja ulic. Nie będzie al. Lecha Kaczyńskiego w stolicy

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się 7 grudnia br. z sądem I instancji, że niezgodne z prawem były zarządzenia wojewody mazowieckiego zmieniające nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. W konsekwencji - w 44 wypadkach trzeba zmienić tablice, choćby al. L. Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską.

07.12.2018

WSA: Przekazanie sprzętu dla strażaków nie wymagało uchwały

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania sprzętu o wartości ponad 618 tys. zł. Okazało się, że czynność ta należała do sfery wykonawczej, tym samym rada naruszyła konstytucyjną zasadę podziału organów gminy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

06.12.2018

TK: Zapłacenie za usunięcie pojazdu nie może być warunkiem jego wydania

Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisów Prawa o ruchu drogowym, na podstawie których odbywa się odholowywanie źle zaparkowanych pojazdów. Zdaniem sędziów TK nie można ograniczać prawa właściciela odholowanego pojazdu, wstrzymując wydanie auta do czasu wniesienia opłaty za odholowanie i parkowanie.

05.12.2018

WSA: Decyzje Komisji Weryfikacyjnej nie odbierają prawa do sądu

Samorząd terytorialny

Decyzja jednoinstancyjna Komisji Weryfikacyjnej do spraw nieruchomości warszawskich podlega kontroli sądu administracyjnego - stwierdził w trzech wyrokach Wojewódzki Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi warszawskiego ratusza.

05.12.2018

Gmina powinna odśnieżyć tarcze zegara

Samorząd terytorialny

Wprawdzie tarcza zegara słonecznego nie stanowi ciągu komunikacyjnego, ale skoro jest terenem otwartym, po którym uczęszczają piesi, to na gminie spoczywa obowiązek odśnieżenia i usunięcia śliskości. Gmina tego zaniedbała. Ponosi odpowiedzialność za wypadek – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.

04.12.2018

WSA: Mieszkańcy nie są stroną postępowania w sprawie przeglądu ekologicznego

Administracja publiczna

Mieszkańcy, którzy zgłaszają informację o możliwym negatywnym oddziaływaniu instalacji na środowisko nie są stroną toczącego się w tej sprawie postępowania. Jednakże nie wyklucza to ich udziału w sprawie, pod warunkiem wykazania przez nich indywidualnego interesu prawnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

30.11.2018

WSA: Przed ścięciem drzew warto sprawdzić, czy potrzebne jest zezwolenie

Środowisko Administracja publiczna

Przez krótki czas właściciel nieruchomości mógł bez zezwolenia wyciąć drzewa na swojej posesji. Usunięcie drzew rosnących na granicy wymagało zatem zgody obu właścicieli nieruchomości. Jeżeli tym drugim była gmina, niezbędne było jednak zezwolenie właściwego organu

24.11.2018

WSA: Wójt jest związany sposobem i formą udzielenia informacji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obywatel wnioskował o udzielenie informacji publicznej za pośrednictwem platformy ePUAP. Dlatego wysłanie odpowiedzi zwykłą pocztą elektroniczną nie mogło być traktowane jako załatwienie sprawy, ponieważ organ jest związany sposobem i formą jej udzielenia – orzekł WSA we Wrocławiu.

21.11.2018

WSA: Tylko dyskryminacja chroni zatrudnienie radnego

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Przepisy ustawy o samorządzie gminnym chronią radnego przed dyskryminacją z uwagi na jego działalność publiczną i nie pozwalają na jego zwolnienie z tego powodu. Natomiast długotrwała choroba nie jest przyczyną odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy.

20.11.2018

Wojewoda: Radny nie może głosować podnosząc rękę

Samorząd terytorialny

Skoro ustawodawca określił, że głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu  głosowań radnych, to rada nie może wprowadzić dodatkowego wymogu „podniesienia ręki”

17.11.2018

Wojewoda: Regulamin punktu zbiórki odpadów tylko w uchwale śmieciowej

Środowisko

Rada gminy nie może uchwalić regulaminu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w formie odrębnej uchwały. Taki regulamin można przyjąć jako nowelizację obowiązującej w gminie „uchwały śmieciowej” – stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski.

16.11.2018

WSA: Gmina nie może określić przystanków na drodze powiatowej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Rada nie mogła określić przystanków na drodze innej niż gminna, ponieważ aby to zrobić musiałaby najpierw zawrzeć porozumienie z władzami innych jednostek samorządu terytorialnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

16.11.2018

NSA: Zarządzenia wojewodów zmieniające nazwy ulic sprzeczne z prawem

Samorząd terytorialny

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał 13 skarg wojewodów Pomorskiego i Wielkopolskiego w sprawie zmiany nazw ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Ulica Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku pozostaje, ale w kilku innych przypadkach uznał prawo samorządów do ustalania tych nazw.

14.11.2018

WSA: Wniosek o powołanie rady nadzorczej funduszu wiąże zarząd województwa

Administracja publiczna

Kompetencja do wskazania zarządu funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej przysługuje radzie nadzorczej. Natomiast zarząd województwa, który go powołuje, może działać wyłącznie na wniosek i zgodnie z jego treścią. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

07.11.2018