Rada gminy przyjęła uchwałę w sprawie powołania komisji skarg, wniosków i petycji. Akt ten wzbudził zainteresowanie wojewody, który zwrócił się do przewodniczącego rady z pytaniem, czy w komisji zasiadają przedstawiciele każdego z klubów. Z przesłanej odpowiedzi wynikało, że brakowało przedstawiciela jednego z klubów, więc wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność uchwały. Władze gminy złożyły jednak skargę do sądu administracyjnego.

Czytaj także: WSA: Skarbnik gminy nie skontroluje organów sołectwa >>
 

Każdy klub powinien być reprezentowany w komisji

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który wskazał, że zgodnie z art. 18b ustawy o samorządzie gminnym (usg), do rady gminy należy powołanie komisji, której zadaniem jest rozpatrywanie skarg na działalność wójta i jednostek organizacyjnych oraz wniosków i petycji, które są składane przez obywateli.

Czytaj w LEX: Rozpatrywanie skarg, wniosków i petycji przez rady jst - komisja skarg, wniosków i petycji >

W komisji powinni zasiadać radni będący przedstawicielami wszystkich klubów, z wyjątkiem osób, które pełnią funkcje przewodniczącego albo wiceprzewodniczącego rady. Tymczasem władze samorządu powołały czteroosobową komisję, w której składzie zabrakło przedstawiciela jednego z klubów. Dlatego też WSA podzielił stanowisko wojewody, że naruszony został art. 18b ust. 2 usg, co słusznie stanowiło podstawę do stwierdzenia nieważności uchwały.

Sprawdź w LEX: W oparciu o jakie przepisy uznać, że rada gminy jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta? >

 


Nie można powołać komisji wbrew ustawie

WSA zaznaczył, że żaden przepis nie uzależnia skutków naruszenia wymogów co do składu komisji od badania dobrej czy złej woli rady gminy. Przepisy nie pozbawiają radnych prawa do swobodnego wyboru przedstawicieli klubów do komisji. Niemniej jednak powołanie jej składu wbrew przepisom ustawy stanowi naruszenia prawa. Wymóg, aby w komisji reprezentowany był każdy klub radnych jest normą bezwzględnie obowiązującą. Dlatego też odrzucenie przez organ zgłoszonej kandydatury wyklucza podjęcie uchwały na danej sesji. 

Sprawdź w LEX: Czy kompetencje rady gminy w zakresie rozpatrywania skarg można zmienić przepisami statutu? >

Radni powinni wypracować konsensus

Rada gminy nie jest związana kandydaturą przedstawioną przez klub. Jeżeli na danej sesji rady nie można podjąć uchwały, próbę wyboru należy ponowić w późniejszym terminie. Organy gminy i kluby radnych powinny wykorzystać ten czas na wypracowanie konsensusu. WSA podkreślił, że brak akceptacji dla danego kandydata nie oznacza, że rada może powołać komisje w niepełnym osobowym składzie. Gremium to nie powinno być powołane tak długo, jak nie będzie można go utworzyć z uwzględnieniem przedstawicieli wszystkich klubów. Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę.

Wyrok WSA w Szczecinie z 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 232/19