Prawo.pl
Radny, który na swój koszt wyrobi sobie pieczątkę, nie może jej używać w imieniu gminy czy rady. Jeśli przystawia ją we własnej korespondencji i jest na niej tylko jego imię, nazwisko i funkcja, to nie zachodzą przesłanki wykroczenia. Nawet wtedy, gdy władze gminy zabraniają posiadania pieczęci i grożą grzywną.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.01.2020
Samorząd terytorialny
Sąd administracyjny pouczył skarżącego, że od wydanego postanowienia przysługuje mu zażalenie. Okazało się jednak, że powinna to być skarga kasacyjna, a złożone pismo nie spełniało jej wymogów formalnych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że skarżący powinien wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu, co pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji.
Dorian Lesner
27.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Jeśli starosta poweźmie informację od funkcjonariuszy policji, że kierowca przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to jest zobowiązany zatrzymać mu prawo jazdy. Decyzja w tym przedmiocie ma na celu prewencyjne chronienie życia i zdrowia oraz bezpieczeństwo użytkowników dróg - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
26.01.2020
Samorząd terytorialny Policja
20 lutego odbędzie się specjalne spotkanie Rady Europejskiej w sprawie unijnego budżetu - zapowiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Jak podkreślił, konieczna będzie gotowość wszystkich krajów członkowskich do kompromisu.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Finanse publiczne Prawo europejskie
Gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie tworzenia centrów, które mogą od tego roku powstawać w celu integracji i rozwoju usług społecznych dla mieszkańców. Resort polityki społecznej uruchomi pilotaż, w którym udział weźmie 30 wybranych projektów.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Resort rodziny rozstrzygnął konkurs „Maluch+” 2020. Minister Marlena Maląg podkreśla, że żłobki i kluby dziecięce powstaną w 110 gminach, w których nie było do tej pory żadnych instytucji opieki dla maluchów.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa, przewiduje premie remontowe dla gmin. Na pieniądze na remonty mogą też liczyć osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla budynków z wielkiej płyty. Będą też korzyści w przypadku instalacji OZE.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Do tej pory z wnioskiem o nagrodę dla nauczycieli występowali dyrektorzy szkół, a dla dyrektorów – organ prowadzący, czyli gmina lub powiat. Teraz będzie można ich pominąć. Samorządowcy uważają, że to dowód braku zaufania i uznania ich za niekompetentnych. Obawiają się też, że kurator oświaty będzie prowadził politykę kadrową szkoły.
Hanna Hendrysiak
24.01.2020
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Morskie farmy wiatrowe z nowym podatkiem

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Wysokość daniny nie będzie uzależniona od wartości budowli, lecz od mocy wytwarzanej energii - taką zasadę przewiduje opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt przepisów dotyczących promowania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, który zapowiada wprowadzenie nowych zasad opodatkowania tych urządzeń.
Krzysztof Koślicki
24.01.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Eksperci nie mają wątpliwości, że w służbach tak hermetycznych jak policja, wojsko, Służba Więzienna czy choćby CBA, sygnaliści byliby potrzebni. Bo o tym, że do różnego rodzaju nieprawidłowości może dochodzić - świadczą głośne sprawy, co pewien czas ujawniane. Nadal jednak - na co zwraca uwagę m.in. RPO - nie ma przepisów, które by skutecznie ich chroniły.
Patrycja Rojek-Socha
24.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Policja
Posłowie zagłosowali za ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 r. Do najważniejszych zmian należą regulacje dotyczące Funduszu Pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Finanse publiczne
Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o działach administracji, która przewiduje kompetencje dla ministrów - klimatu i aktywów państwowych. Utworzenie nowych działów ma związek z dostosowaniem struktury administracji rządowej do nowych zadań. Akt trafi teraz do Senatu.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
W czwartek 23 stycznia Sejm uchwalił nowelizację, która zmieniaponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji. Za jego sprawą łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną, a także postawić paczkomat. Pozwolenie na budowę już po pięciu latach będzie nie do podważenia. Zmieni się też definicja projektu budowlanego.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk
23.01.2020
Budownictwo
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Brytyjczycy przebywający w Polsce powinni udać się do urzędu wojewódzkiego, żeby uzyskać dokument pobytowy. Będzie on zawierał adnotację, że został wydany zgodnie z umową wystąpienia i potwierdzał posiadanie prawa pobytu lub prawa stałego pobytu.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie Brexit

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Kolejny spadek Polski w indeksie korupcji

Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Polska zajęła 41 miejsce w rankingu obrazującym percepcję korupcji przygotowanym przez Transparency International. To kolejny spadek pozycji w tym zestawieniu, bo w rankingach za 2017 i 2018 roku Polska była na 36 miejscu, a w 2016 - na 29. Jako jedną z przyczyn tego regresu autorzy analizy wskazują zmiany w sądownictwie.
Krzysztof Sobczak
23.01.2020
Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Kary dla dwóch firm za zmowę przetargową przy remontach dróg

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy budujące drogi za zawarcie zmowy przetargowej polegającej na mechanizmie rozstawiania i wycofywania ofert. Jeden przedsiębiorca zapłaci 356,7 tys zł a drugi prawie 51,3 tys zł. Jak podkreśla Urząd, w niedozwolony sposób wpływali oni na wynik zamówień publicznych na remonty dróg.
Krzysztof Sobczak
23.01.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy
Najbardziej niepokoi przymus rezygnacji z inwestycji gminnych. Nie wiemy, czy będziemy w stanie w całości wypłacić świadczenia wychowawcze, rodzinne i inne świadczenia stałe należne mieszkańcom - mówi Adam Snarski, burmistrz Leska po upadku banku w Sanoku. Władze wielu poszkodowanych samorządów mają problemy z płynnością finansową.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.01.2020
Finanse samorządów
Rok temu kuratoria nie dawały zgód na likwidację nierentownych szkół, bo hamowała je perspektywa podwójnego rocznika. W tym roku mogą podchodzić do sprawy nieco łagodniej, ale nadal o masowej likwidacji małych placówek nie będzie mowy. Kuratoria zapewniają, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
Beata Igielska
23.01.2020
Kadry w oświacie
Ministerstwo Rozwoju informuje, że zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności zachowuje ważność bez względu na datę jego wydania. Oznacza to, że nie ma ryzyka utraty prawa do bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.01.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Struktura organizacyjna nadzoru budowlanego, a także zasoby kadrowe są nieadekwatne do potrzeb wynikających z obowiązków nałożonych na inspektoraty w prawie budowlanym. Przez to prowadzone kontrole są nieefektywne. Czy potrzebne są zmiany w zasadach funkcjonowania inspekcji - zastanawiali się posłowie? Niekoniecznie, bardziej potrzebne są większe pieniądze.
Jolanta Ojczyk
22.01.2020
Budownictwo

Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.01.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Niezawisłość sądownictwa, walka z korupcją, a także pluralizm mediów - to niektóre z elementów, które mają być brane pod uwagę przy analizie standardów dotyczące praworządności, które powinny być stosowane w Unii Europejskiej. Przedmiotem oceny mają też być orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczące danego państwa.
Krzysztof Sobczak
21.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.01.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska i Warszawa to samorządy, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Za jednostki najdynamiczniej rozwijające przedsiębiorczość w latach 2003–2018 uznano Lesznowolę, Dziwnów, Karpacz i Warszawę.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.01.2020
Samorząd terytorialny
Wzmocnienie systemu zarządzania kryzysowego oraz zmiany w sposobie wyłaniania infrastruktury krytycznej, uwzględniający potrzeby lokalnych społeczności - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowe rozwiązania uwzględniają cele i wymogi Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w tym obszarze - podkreślają autorzy projektu.
Krzysztof Sobczak
21.01.2020
Administracja publiczna

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza
Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Katarzyna Lenczyk-Woroniecka
21.01.2020
Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza
Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Zarząd Związku Miast Polskich wesprze wnioski miast o kasację wyroków dotyczących roszczeń o dotacje dla przedszkoli niepublicznych. Według przedstawicieli miast żądania wyrównania dotacji mogą uwzględniać nieudokumentowane wydatki, i to niekoniecznie poniesione.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.01.2020
Samorząd terytorialny