Prawo.pl

Zemsta cara trwa - trzeba zmienić prawo wspólnot gruntowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wspólnoty gruntowe to relikt przeszłości, z którym gminy borykają się do dziś. Tracą pieniądze, bo marnują się tysiące hektarów o nieuregulowanym stanie prawnym, na których można by inwestować. Są też problemy z opodatkowaniem tych gruntów. Trudno określić liczbę udziałowców, bo rośnie, gdy dziedziczą kolejne osoby. Nadzór wójtów jest iluzoryczny a ustawa dziurawa, co niektórzy nielegalnie wykorzystują.
Hanna Hendrysiak
14.02.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ustawa przyznająca w tym roku państwowym radiu i telewizji rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł została w czwartek uchwalona przez Sejm. Mimo wcześniejszego odrzucenia ustawy przez Senat i protestów opozycji, która proponowała przekazanie tych pieniędzy na ochronę zdrowia.
Krzysztof Sobczak
13.02.2020
Finanse publiczne
Mająca siedzibę w Polsce unijna agencja Frontex otrzyma kolejne uprawnienia służące walce z fałszywymi dokumentami w Unii Europejskiej. Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością zostało w czwartek przegłosowane w Parlamencie Europejskim.
Krzysztof Sobczak
13.02.2020
Prawo europejskie
Władze 15 miast unijnych zaapelowały w środę do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o bezpośredni dostęp do funduszy unijnych dla samorządów na realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Z inicjatywą wystąpili prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Krzysztof Sobczak
13.02.2020
Środowisko Finanse samorządów Prawo europejskie
Dzięki zmienionym przepisom ustawy o zarządzaniu kryzysowym, służby i administracja publiczna otrzymają nowe narzędzia "do jeszcze skuteczniejszej walki z potencjalnymi nowymi zagrożeniami", a są nimi m.in. zmiany klimatu, dezinformacja i cyberprzestępczość. Prace nad projektem trwają w Sejmie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że dzieci par jednopłciowych nie można zarejestrować ale stwierdził, że mają one mieć możliwość faktycznego skorzystania z praw, jakie daje im bycie polskimi obywatelami. Okazanie wydruku z orzeczeniem nie sprawia jednak, że takie dziecko uzyska numer PESEL i paszport. Uchwała NSA nie jest wiążąca dla urzędników.
Monika Sewastianowicz
13.02.2020
Jeśli wyborca wnosi do Sądu Najwyższego pismo, w którym kwestionuje ważność wyborów, to powinien właściwie przygotować dokument. W szczególności konieczne jest złożenie na nim podpisu, by wiadomo było, kto kwestionuje prawidłowość prowadzenia wyborów. Nie ma natomiast podstaw do wzywania autora pisma do jego podpisania – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
13.02.2020
Wybory
Co piąty wykonawca spóźnia się ze złożeniem oferty z powodu problemów z funkcjonowaniem platformy zakupowej. Niedostępność najczęściej dotyczy miniPortalu, na którym przetargi ogłasza blisko połowa zamawiających. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, który deklaruje usprawnianie tego systemu.
Jolanta Ojczyk
12.02.2020
Zamówienia publiczne
Fundusze przeznaczone w 2019 roku na likwidację białych plam w transporcie lokalnym zostały wykorzystane tylko w kilku procentach i podobnie będzie prawdopodobnie w tym roku. Słabym punktem programu jest brak zdolności i motywacji samorządów do angażowania się w te przedsięwzięcia. Rząd mówi wiec o konieczności zmian, między innymi o większych dopłatach.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.02.2020
Samorząd terytorialny
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ws. odmowy transkrypcji aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej. Nie zdecydował się też na skierowanie pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O to ostatnie wnioskowali pełnomocnicy skarżących oraz przedstawiciele RPO i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Monika Sewastianowicz
11.02.2020
Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak został wybrany we wtorek na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej; jego zastępcami będą sędzia TK Wojciech Sych sędzia TK w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak. Zmiana zasad pracy i składu PKW to skutek obowiązujących od dwóch zmian w prawie wyborczym.
Krzysztof Sobczak
11.02.2020
Prawnicy Wybory
Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 
Krzysztof Sobczak
11.02.2020
Finanse samorządów Finanse Prawo europejskie

Większe uprawnienia dla operatorów numeru 112

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Pracownicy Centrów Powiadamiania Ratunkowego, którzy obsługują numery alarmowe 112, będą mieli szansę na awans w strukturach Centrum. Otrzymają także ochronę przewidzianą przez kodeks karny dla funkcjonariuszy publicznych. Mają to być zachęty do pracy w pogotowiu.
Katarzyna Nowosielska
11.02.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Za kilka miesięcy skończy się proces, dzięki któremu możliwe będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie - deklaruje minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jednak zastrzegł, że wcześniej konieczne jest zniesienia przepisu pozwalającego na karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie dokumentu w fizycznej wersji.
Krzysztof Sobczak
11.02.2020
Prawo karne Administracja publiczna
Podmuch wiatru zerwał w poniedziałek 11 stycznia br. dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka, a 21-latka – druga córka zmarłej kobiety - zmarła wieczorem tego samego dnia. Jak poinformowała inspekcja budowlana, budowla była postawiona nielegalnie, a jej konstrukcja była wykonana niefachowo.
Krzysztof Sobczak
11.02.2020
Budownictwo
Państwowa Komisja Wyborcza złożona z samych sędziów przechodzi do historii. W poniedziałek, na swoim ostatnim posiedzeniu w starym składzie, przyjęła informację o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany. W blisko 30-stronicowym dokumencie PKW proponuje m.in. wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w liczbie wybieranych posłów i senatorów w niektórych okręgach i zmianę godzin zgłaszania kandydatów i list kandydatów w wyborach.
Agnieszka Matłacz
11.02.2020
Wybory
Administrator i podmiot przetwarzający, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach komputerowych, powinni zapewnić aktualne oprogramowania oraz regularne testowanie środków bezpieczeństwa - ostrzega UODO. Tymczasem z raportu Gemius wynika, że blisko 40 proc. komputerów korzysta z systemów już nieaktualizowanych.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
RODO
Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.02.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Działania samorządów są skoncentrowane na tym, jak zagospodarować, czy „pozbyć się” odpadów zmieszanych, a nie jak zmniejszyć ich ilość poprzez usprawnienie segregacji i selektywnej zbiórki u źródła. Czyli zupełnie odwrócone proporcje i hierarchia - mówi Paweł Głuszyński, ekspert w zakresie gospodarki odpadami, przeciwnik budowy spalarni odpadów.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.02.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 kwietnia br. wyda wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. Wcześniej rzecznik generalna TSUE stwierdziła, że państwa te złamały unijne prawo.
Krzysztof Sobczak
10.02.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie

Księgi wieczyste pokazują PESEL-e właścicieli nieruchomości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna RODO
Z dostępnych w internecie ksiąg wieczystych każdy może poznać m.in. numer PESEL i imiona rodziców właściciela oraz osób mających prawa czy roszczenia do nieruchomości - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem nie tylko narusza to prawo do prywatności tych osób, ale może też ułatwiać kradzież tożsamości.
Krzysztof Sobczak
10.02.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna RODO
Podczas prac nad nowelizacją prawa budowlanego pojawiły się poprawki, które wprowadzały możliwość złożenia fakultatywnie projektu w wersji elektronicznej. Zostały odrzucone. To jednak nie oznacza, że cyfryzacja nie zawita do budownictwa. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem cyfryzacji do inwestycji publicznych.
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo AI
W Polsce jest ponad 100 tys. dronów. Ich użytkowników czekają duże zmiany, ponieważ od lipca wielu z tych, którzy chcieliby latać dronem, również kupionym w markecie, będą podlegali obowiązkowej rejestracji. A odejście do podziału na rekreacyjne i komercyjne loty statkami bezzałogowymi to tylko niewielki fragment zmian, o których mówią Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero
Jolanta Ojczyk
10.02.2020
Prawo AI Prawo europejskie

Audytor musi rozmawiać i słuchać ludzi

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Audytor winien być liderem i zaufanym doradcą kierownictwa, a także wsparciem w kryzysowych momentach. Kluczem jest posiadanie doskonałych umiejętności interpersonalnych - uważa Jakub Mielczarek, doktorant ekonomii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, były sekretarz województwa łódzkiego.
Hanna Hendrysiak
10.02.2020
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Eksperci Rady Legislacyjnej zwracają uwagę, że w noweli ustawy o cudzoziemcach brakuje przepisów dotyczących tego, w jakim terminie pracodawcy powinni podjąć czynności zmierzające do odsunięcia pracowników, w których przypadku otrzymano by informację o prawomocnym skazaniu za przestępstwo skargowe.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
Pracodawcy mają obowiązek alarmowania resortu pracy o atakach na pracowników pomocy społecznej. Tymczasem coraz mniej jest takich zgłoszeń, mimo rosnącej liczby napaści i gróźb. Czy to znaczy, że bezpieczeństwo nie jest priorytetem władz samorządowych i kierowników ośrodków pomocy społecznej?
Katarzyna Kubicka-Żach
08.02.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tylko uproszczenie przepisów ułatwi pomoc bezdomnym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Z problemem osób bezdomnych łatwiej uporają się organizacje pozarządowe niż odpowiedni rzecznik rządu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej przeznaczyć na efektywną pomoc dla takich osób – uważa Mirosława Widurek, przewodnicząca Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Józef Kielar
08.02.2020
Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Dla poświadczenia posiadania obywatelstwa polskiego wojewoda bada, czy wnioskodawca był ślubnym dzieckiem. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że małżeństwo religijne, nie poświadczone w urzędzie stanu cywilnego także jest prawnie ważne, ale należy udowodnić, że ojciec obywatelstwa polskiego nie utracił.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Projekt noweli ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym samorządy będą mogły w większym zakresie korzystać z dostępnych środków unijnych na inwestycje, został poparty przez senatorów. Nowelizacja została zaproponowana przez Senat.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.02.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Senatorowie wprowadzili poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycjami rządu powstrzymana ma zostać degradacja infrastruktury kolejowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.02.2020
Samorząd terytorialny