System fałszywych i autentycznych dokumentów online (FADO) jest narzędziem do zwalczania oszustw związanych z dokumentami. FADO umożliwia organom krajowym wymianę informacji o autentycznych i fałszywych dokumentach. Dotychczas zarządzany był przez Sekretariat Generalny Rady UE. Komisja Europejska zaproponowała powierzenie zarządzania nim Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Autorzy projektu zmian przekonywali, że nieuczciwe korzystanie z dokumentów w strefie Schengen znacznie wzrosło w ostatnich latach. PE podkreślił, że oszustwa związane z dokumentami mogą zagrozić bezpieczeństwu wewnętrznemu strefy Schengen jako obszarowi bez kontroli na granicach wewnętrznych. Przejęcie zarządzania przez Frontex wiąże się z tym, że agencja ta w minionych latach zdobyła fachową wiedzę w dziedzinie fałszowania dokumentów.

Czytaj: Szef Fronteksu domaga się jednolitej polityki granicznej w UE>>
 

Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością przeszło ostatnią przeszkodę ogromną większością 592 głosów w Parlamencie Europejskim. Jest teraz częścią prawa europejskiego - komentowała europosłanka Europejskiej Partii Ludowej Roberta Metsola, która prowadziła tę sprawę w PE.