Prawo.pl

WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.
Dorian Lesner
12.07.2019
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Ustawa o dokumentach publicznych, która wchodzi w życie w piątek, ma zapewnić większe bezpieczeństwo przechowywania m.in. dowodów osobistych czy paszportów. Urzędy będą musiały zapewnić odpowiednie szafy czy pomieszczenia, a także rejestrować do nich dostęp. A to oznacza dodatkowe wydatki.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2019
Administracja publiczna
Szykują się duże zmiany w elektronizacji zamówień publicznych. W postępowaniach elektronicznych poniżej progów unijnych ofertę będzie można opatrzyć nie tylko podpisem kwalifikowanym, ale też bezpłatnym profilem zaufanym lub podpisem osobistym. To za sprawą nowego prawa zamówień publicznych, które ma być uchwalone w tej kadencji Sejmu.
Jolanta Ojczyk
12.07.2019
Zamówienia publiczne
Codziennie dostaję informacje o uczniach, którzy nadal nie wiedzą, czy polskie szkoły są w stanie zagwarantować im edukację na miarę ich potrzeb, ambicji i możliwości - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Apeluje do MEN o respektowanie prawa do nauki. Minister edukacji ripostuje, że rzecznik powinien sprawdzić, co tym prawem jest objęte.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Zarządzanie oświatą
Polska to nie tylko Warszawa - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski, ponownie zapewniając, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce w szkole średniej. Poparli go samorządowcy z: Chełma, Stalowej Woli i powiatu białostockiego, którzy podkreślali, że reforma nie jest obciążeniem dla ich budżetów - jest wręcz szansą na utrzymanie zagrożonych zamknięciem szkół.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele dostaną podwyżki na czas - zapowiada minister Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że ustalił z ministrem finansów, że odpowiednie fundusze zostaną zapewnione w budżecie. A już niedługo pojawić ma się projekt rozporządzenia zwiększającego subwencję oświatową dla samorządów.
Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Samorządowcy chcą, żeby na bazie uwag mieszkańców powstało 21 postulatów, które zostaną przedstawione partiom politycznym. Samorządowe tezy mają być podstawą do przygotowania konkretnych projektów ustaw, które zostaną przekazane parlamentarzystom.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.07.2019
Samorząd terytorialny

Skargę na bezczynność organu można przesłać przez ePUAP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Skargę na bezczynność organu można wnieść również w formie dokumentu elektronicznego do skrzynki podawczej tego organu - odpowiada ekspert na pytanie Czytelnika. Pismo takie powinno jednak spełniać określone wymogi.
Kucharski Dominik
11.07.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
11.07.2019
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W ciągu tygodnia złożono już ponad 1,74 milionów wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” w nowej rozszerzonej odsłonie. Część z nich została już rozpatrzona, dzięki szybkim działaniom samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy
Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
Prawo karne Prawo rodzinne Policja
Jeśli szpitale chcą utrzymać opłaty za energię na poziomie ubiegłego roku, na co pozwala ustawa prądowa i jej kolejne zmiany, powinny złożyć wymagane przez te przepisy oświadczenie w obsługujących je firmach energetycznych. Przypomina im o tym Ministerstwo Zdrowia i wskazuje, gdzie można znaleźć wzór takiego oświadczenia.
Krzysztof Sobczak
10.07.2019
Finansowanie zdrowia
Jedną z konstytucyjnych zasad jest równość wobec prawa. Trybunał Konstytucyjny ocenił, że przepis dotyczący świadczenia pielęgnacyjnego był sprzeczny z tą zasadą. Dyskryminował bowiem niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Aleksandra Partyk
10.07.2019
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Zamawiający nie będą mogli wpisywać do umów kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z jej przedmiotem lub jej prawidłowym wykonanie. Za to będą musieli określić łączną maksymalną wysokość kar. Takie zmiany przewiduje projekt nowego prawa zamówień publicznych.
Jolanta Ojczyk
10.07.2019
Zamówienia publiczne
Według Związku Miast Polskich roszczenia przedszkoli niepublicznych zagrażają stabilności finansów samorządów. Placówki chcą zwrotów dotacji sprzed lat, a w przypadku większych miast mogą to być miliony złotych. Z naszych rozmów wynika, że niektóre gminy mogły zaniżać dotacje. Wszystko przez luki w prawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2019
Finanse samorządów
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Dzięki wprowadzeniu nowych regulacji oczekiwane jest przyspieszenie wydawania zgód wodnoprawnych, również w przypadkach wymagających zgłoszenia, czyli dokonywanych w trybie „milczącej zgody”.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2019
Samorząd terytorialny
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych oraz sporotwych, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna
Przyznanie 500 zł miesięcznie dla każdej osoby, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd. Świadczenie uzupełniające początkowo obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2019
Pomoc społeczna
Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada wprowadzenie obowiązku jazdy na tzw. "suwak" i tworzenie "korytarzy życia". Nowe obowiązki dla kierowców mają zacząć obowiązywać już jesienią, ale wcześniej są planowane kampanie informacyjne na ten temat
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Prawo karne Policja
Powołana zostanie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która będzie zajmować się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków oraz wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi. Rada ma być miejscem spotkania organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z przedstawicielami młodzieży.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Jest projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce - tak charakteryzowany jest przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu. Radni miejscy zdecydowali o wpisaniu takiego warunku do przyjętych przez radę miasta statutów zespołów żłobków.
Krzysztof Sobczak
09.07.2019
Opieka zdrowotna
Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego usłyszał w prokuraturze sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Mieczysław Struk nie zgadza się z ustaleniami służb i podkreśla, że nie ma szczegółowej instrukcji sporządzania oświadczeń.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2019
Samorząd terytorialny
We wtorek 9 lipca rząd nieoczekiwanie przyjął projekt nowego prawa zamówień publicznych. Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych mówi Prawo.pl, że 1 stycznia 2021 roku to realny termin wejścia w życie nowej ustawy. Ma ona sprawić, że rynek wart 202 miliardy złotych, będzie mniej sformalizowany. UZP ma być zaś bardziej pomocny.
Jolanta Ojczyk
09.07.2019
Zamówienia publiczne
Dokumentem publicznym jest dowód osobisty, ale też tytuł wykonawczy. Skan tego drugiego mógłby więc mieć cechy autentyczności, ale skan czy ksero dowodu osobistego ich nie ma. Nowe przepisy więc na pewno nie karzą za kopiowanie dowodów tożsamości - pisze Paweł Litwiński, adwokat, partner w kancelarii Barta Litwiński.
Litwiński Paweł
09.07.2019
Prawo karne RODO

Samorządy chcą wykazać, ile dokładają do zadań zleconych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Samorządowcy chcą uwzględnienia w klasyfikacji budżetowej wydatków, które ponoszą na zadania zlecone. Według nich wydawanie pieniędzy na te zadania powinno być przejrzyste, a wprowadzenie klasyfikacji bardzo by to uprościło. Innego zdania jest resort finansów.
Hanna Hendrysiak
09.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
W Kodeksie wyborczym przewidziano wyjątkowe rozwiązanie proceduralne. Termin do dokonania czynności jest zachowany, gdy pismo przed jego upływem zostanie wniesione do organu. Gdy strona nada przesyłkę na poczcie w ostatnim dniu terminu, to korespondencja do organu wpłynie już po czasie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Aleksandra Partyk
09.07.2019
Samorząd terytorialny

Niepełnosprawne dzieci znów w gorszej sytuacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rodzice, którzy sami odwożą niepełnosprawne dzieci do szkoły, po zmianie prawa otrzymają jedynie zwrot kosztów paliwa. Dla niektórych oznaczać to będzie wypłaty mniejsze nawet o połowę. Takie będą skutki nowelizacji, która miała poprawiać ich sytuację, a drastycznie ją pogarsza.
Monika Sewastianowicz
09.07.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Niskie grzywny nie pozbawią firmy pozwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów. By zniknąć z rynku trzeba będzie uzbierać w sumie 150 tys. zł  kar. Ponadto przepisy nie będą działały wstecz. Będą się liczyć tylko te kary wymierzone po wejściu w życie tzw. pakietu odpadowego. Nie zrezygnowano natomiast z przepisów dotyczących monitoringu on-line.
Jolanta Ojczyk
09.07.2019
Środowisko Prawo gospodarcze