Wielka Brytania od północy z 31 stycznia na 1 lutego nie jest już oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Tzw. okres przejściowy po opuszczeniu UE ma potrwać 11 miesięcy i do końca tego czasu prawa Polaków zamieszkujących na wyspach mają pozostać bez zmian.

 


Status osoby osiedlonej

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii powinni jednak starać się jak najszybciej o status osoby osiedlonej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii obecnie i ci, którzy przyjadą tam do końca 2020 r. będą mogli mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Jeśli będą chcieli pozostać w Zjednoczonym Królestwie dłużej, do końca czerwca 2021 roku będą musieli wystąpić o nadanie nowego statusu pobytowego tzw. settled lub pre-settled status. Informacje na temat tego statusu dostępne są na stronie rządu brytyjskiego https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Czytaj też: Brexit już gotowy do realizacji

Brytyjczycy w Polsce

Obywatele brytyjscy mieszkający w Polsce w trakcie okresu przejściowego i po jego zakończeniu  utrzymają swoje prawa dotyczące pobytu, wykonywania pracy, dostępu do edukacji, służby zdrowia i usług publicznych. Nie będą musieli rejestrować się, aby je zabezpieczyć.

Będą jednak mogli wymienić swoje dokumenty pobytowe wydane im jako obywatelom UE na dokumenty poświadczające ich prawa na bazie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE lub uzyskać takie dokumenty pobytowe jeśli ich wcześniej nie posiadali. 

W tym celu Brytyjczycy przebywający w Polsce powinni udać się do urzędu wojewódzkiego, żeby uzyskać dokument pobytowy. Planuje się, że dokumenty te będą wydawały urzędy wojewódzkie po zakończeniu okresu przejściowego.

Podróże bez zmian

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla też, że do końca 2020 r. nie będzie żadnych zmian dotyczących swobody podróżowania do i z Wielkiej Brytanii oraz dokumentów podróżnych. Nadal będzie można podróżować do i z Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.

Warunki obowiązywania okresu przejściowego w polskim porządku prawnym zostały potwierdzone w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o okresie przejściowym, o którym mowa w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. 2019 poz. 1516).

Ilu jest obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce?

Obecnie nieco ponad 6,3 tys. obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. Najwięcej osób zarejestrowało swój pobyt w województwach: mazowieckim - 2,3 tys. osób, małopolskim - 960 os., dolnośląskim - 580 os., śląskim - 490 os. oraz pomorskim - 450 os. 

Informacje na temat m.in. praw pobytowych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce w związku z brexitem można znaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców – www.udsc.gov.pl/cudzoziemcy/brexit/ oraz Ministerstwa Rozwoju – www.brexit.gov.pl.