Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych w sprawozdaniu z prac nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 zwraca uwagę, że zapisano tam przeznaczenie środków Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców na finansowanie zadań ministra właściwego do spraw informatyzacji związanych z informatyzacją państwa.

 


Jak podkreśla senator sprawozdawca Kazimierz Kleina, w ustawie - Według członków komisji niektóre zapisy w tej ustawie budzą wątpliwości także pod względem źródeł i sposobów finansowania niektórych zadań – mówi.

Komisja zwróciła uwagę, że nierozwiązany pozostaje problem tworzenia niektórych funduszy i gromadzenia na nich pieniędzy i następnie niewykorzystywaniem ich zgodnie z przeznaczeniem.

Na co idą pieniądze CEPiK?

Senatorowie zauważają, że system CEPiK został powołany jako związany z bezpieczeństwem kierowców i dla dobrej organizacji ewidencji pojazdów. Tymczasem jak podkreślał w Senacie Kazimierz Kleina, gromadzone na nim pieniądze nie są wydatkowane na cele zgodne z założeniami i z przeznaczeniem ustawowym.

- Są nadwyżki w tym budżecie i w ustawie okołobudżetowej proponuje się, aby część tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele, związane wyłącznie z informatyzacją państwa, w tym także na cele związane z budowaniem systemu dostępu do szerokopasmowego internetu w szkołach – mówi senator. Jak dodaje, to cele słuszne i komisja ich nie neguje, jednak sposób rozwiązania tego problemu budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia funkcjonowania finansów publicznych. Dlatego na posiedzeniu komisji przegłosowano poprawkę, że zapis zostanie z ustawy okołobudżetowej skreślony.

Czytaj też: Po zmianie przepisów o rejestracji wciąż kolejki w wydziałach komunikacji

Nowe funkcjonalności CEPiK od 2021, wolne środki są w 2020

Nie zgadza się z tym senator Krzysztof Mróz, sprawozdawca mniejszości komisji – senatorów PiS, według którego do przerzucenia tzw. wolnych środków z CEPiK miałoby dojść tylko w roku 2020. - Nowe funkcjonalności systemu CEPiK będą realizowane dopiero w roku 2021, więc mamy wolne środki (…), aby nie leżały na koncie, przesuwamy je na realizację innych działań związanych z informatyzacją państwa – podkreśla. Jak dodał, nie tylko na internet dla szkół, ale także na realizację innych rejestrów państwowych.

CEPiK nie działa, jak należy

Senator Paweł Arndt powiedział, że od wielu lat „CEPiK nie wykorzystuje środków”, które gromadzi. - W tym roku planowane są dochody tego funduszu w wysokości ok. 150 milionów zł. Niestety, do tej pory CEPiK nie potrafił wykorzystać tych pieniędzy, na koncie na koniec roku było ponad 300 milionów zł, więc to są naprawdę duże pieniądze, a CEPiK cały czas nie funkcjonuje jak należy. Chcieliśmy więc tą poprawką umożliwić CEPiK stanięcie wreszcie na nogi, tak żeby te wszystkie sprawy dotyczące ewidencji pojazdów i kierowców zafunkcjonowały – podkreśla.