Według resortu cyfryzacji, kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z cyfrowych usług. Absolutną rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca sprawdzenie historii pojazdu, z której w 2019 r. Polacy skorzystali aż 129 859 339 razy.

Czytaj: Prawo jazdy zostawimy w domu, ale jeszcze nie teraz>>
 

Ministerstwo zachęca do korzystania z takich usług i przypomina, że profil zaufany (PZ) jest kluczem do e-administracji. Powstał w 2011 r., a dziś ma go ponad 4,7 miliona Polaków. - Tylko w ubiegłym roku dokładnie 2 114 370 osób założyło sobie profil zaufany – podał minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie, działając online – dodał.

Przy okazji resort cyfryzacji przypomina, że profil zaufany służy m.in. do złożenia online wniosku o nowy dowód osobisty. - W ubiegłym roku dokładnie 160 486 Polaków wniosek o nowy dokument tożsamości złożyło przez internet. Wskazano, że przez internet i z profilem zaufanym można też zgłaszać utratę dowodu. W ubiegłym roku z tej e-usługi skorzystały 26 523 osoby, z czego najwięcej - 420 - zrobiło to tuż po ostatnich świętach Bożego Narodzenia - 27 grudnia - podano.