Prezydent podpisał  ustawę z 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa zakłada uruchamianie kolejnych funkcjonalności systemu CEPiK 2.0 w następstwie komunikatu ogłaszanego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, m.in. w zakresie:
- wprowadzania, przekazywania, gromadzenia w CEK danych w zakresie świadectw kwalifikacji zawodowej,
- wprowadzania, przekazywania, gromadzenia przez podmioty zobowiązane (marszałka województwa, wojewodę i starostę) danych o osobach i jednostkach (m.in. instruktorach, wykładowcach, egzaminatorach, lekarzach, psychologach, ośrodkach szkolenia kierowców, pracowniach psychologicznych itd.) uczestniczących w procesie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami,
- wprowadzania, przekazywania i gromadzenia danych w zakresie osób posiadających uprawnienia i tych, którym je cofnięto, oraz osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień, w tym danych o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierujących, danych o okresie próbnym, kursach reedukacyjnych, orzeczeniach lekarskich i psychologicznych
- udostępniania ww. danych na zasadach określonych w ustawie. Komunikaty Ministra Cyfryzacji, określające terminy wdrożenia dla poszczególnych rozwiązań technicznych, ogłaszane będą w jego dzienniku urzędowym oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Ustawa wprowadza istotną zmianę w art. 38 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, polegającą na zwolnieniu obywateli polskich z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej: dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Jeśli samochód zostanie zatrzymany do kontroli, dane te sprawdzą funkcjonariusze policji czy Inspekcji Transportu Drogowego w  centralnej ewidencji pojazdów. W  przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w  sposób wirtualny przez wymazanie z  bazy informacji o  zatrzymaniu uzależniono stosowanie wskazanych przepisów od wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających odnotowanie zatrzymania i zwrotu dokumentu w CEP.

Prawo o ruchu drogowym >>

Zmiany te wejdą w życie (zgodnie z art. 17 nowej ustawy) po wdrożeniu koniecznych rozwiązań technicznych. Konkretna data zostanie opublikowana, z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, w formie komunikatu Ministra Cyfryzacji.

Jednocześnie ustawa wskazuje, że kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą uczestniczącym w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu, poza innymi wymaganymi dokumentami, również dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu i dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Generalnie ustawa wejdzie w życie z dniem 4 czerwca 2018 r. Przepisy dotyczące uzupełnienia ewidencji egzaminatorów, instruktorów, wykładowców, lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań kierowców, uprawnionych psychologów, instruktorów techniki jazdy  o datę i miejsce urodzenia, mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia przedmiotowej ustawy. Z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia, wejdzie w życie przepis, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia: (1) terminy wymiany praw jazdy, które zostały wydane przed 18 stycznia 2013 r. oraz (2) sposób postępowania w przypadku stwierdzenia rozbieżności między danymi zawartymi w dokumencie prawa jazdy a danymi znajdującymi się w  centralnej ewidencji kierowców. Natomiast z dniem 19 lipca 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku w czasie wykonywania jazd testowych okazywania, na żądanie uprawnionego organu, dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu, tj. profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.