Stanowisko w tej sprawie przedstawili w środę 12 lutego br. podczas konferencji zorganizowanej w ramach Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, burmistrz Budapesztu Gergely Karascony i burmistrz Pragi Zdenek Hrzib. Natomiast pod listem do szefowej Komisji Europejskiej podpisali się przedstawiciele 11 innych europejskich miast: Berlina, Wiednia, Hagi, Aten, Rygi, Wilna, Tallinnu, Frankfurtu, Koszyc, Mediolanu i Strasburga. 

Czytaj: KE ogłosiła propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji>>
 

Zaapelowali do unijnych instytucji o bezpośredni dostęp dla miast do funduszy unijnych, akcentując, że lokalne władze na realizację zadań Zielonego Ładu potrzebują odpowiednich narzędzi i znaczącego wsparcia. Zwrócili uwagę na rolę, jaką w realizacji Zielonego Ładu odgrywają - ich zdaniem - miasta. - W walce ze zmianami klimatycznymi wygramy lub przegramy w miastach – czytamy w wystąpieniu. Jego aytorzy wyrazili poparcie dla zaproponowanego przez KE Europejskiego Zielonego Ładu i zadeklarowali pełne wsparcie w dążeniach, by Europa do 2050 roku stała się pierwszym blokiem państw neutralnym klimatycznie.

- Miasta chcą mieć możliwość korzystania z pakietu finansującego zieloną transformację, w sprawie której „rząd polski postanowił się postawić poza marginesem - powiedział Rafał Trzaskowski.