29 września weszła w życie ustawa z dnia 17 sierpnia o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje także przepisy ustawy o obronie Ojczyzny.

Możliwość pozyskiwania nowych kandydatów do służby wojskowej ma ułatwić zmiana przepisów, która dopuszcza możliwość skierowania na kurs (np. prawa jazdy) osoby ubiegającej się o powołanie do czynnej służby wojskowej jeszcze przed jej rozpoczęciem. Zmiana dotyczy także innych form służby np. w WOT. Warunkiem będzie określenie w umowie obowiązku zwrotu kosztów w przypadku, gdy osoba taka jednak zrezygnowała z służby.

Nowela uelastycznia też przepisy dotyczące zmiany kategorii zdrowia. Obecnie osoby z kategorią D (niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju) oraz E (trwale niezdolny do służby wojskowej) nie mają możliwości ich zmiany. Po zmianie możliwa będzie zamiana kategorii zdrowia D na A (zdolny do służby wojskowej). Zdaniem resortu dotychczasowe przepisy nie uwzględniały postępu medycyny. A u wielu osób, od czasu kwalifikacji wojskowej nastąpiła poprawa stanu zdrowia np. w wyniku zastosowania w leczeniu nowych technologii medycznych. Zmiana przepisów pozwoli tym osobom wstąpić do wojska, na co liczy MON.

Czytaj też w LEX: Obowiązki JST z zakresu rejestracji i kwalifikacji wojskowej >

Ustawa przewiduje także skrócenie minimalnych okresów służby wymaganych do awansu. Szeregowi i podoficerowie młodsi będą mogli awansować już po upływie 12 miesięcy, oficerowie młodsi (od podporucznika do kapitana) po upływie 2 lat od mianowania. Obecnie obowiązuje trzyletni staż służby w aktualnym stopniu wojskowym (w szczególnych sytuacjach może to być okres dwuletni). W przypadku pozostałych żołnierzy, czyli podoficerów starszych i oficerów starszych oraz generałów, zasady mianowania się nie zmienią.

Nowelizacja umożliwi zakup przez Agencję sprzętu i usług na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. 

Czytaj też w LEX: Zadania JST w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny >

Zmiany pozwolą też Agencji na realizację inwestycji na powierzonych jej nieruchomościach Skarbu Państwa. Chodzi w szczególności o możliwość tworzenia strzelnic spełniających normy wojskowe, ale w dalszej perspektywie możliwa jest realizacja innych niezbędnych obiektów (np. place ćwiczeń, tory przeszkód, magazyny). Strzelnice mają być wykorzystywane komercyjnie, co pozwoli dofinansować ich funkcjonowanie z opłat.

Więcej na temat zmian: MON zmienia prawo, aby łatwiej pozyskać rekrutów i zatrzymać żołnierzy >