Jak poinformował minister Cieszyński, aplikacja mObywatel jest przebudowywana pod względem technicznym. Ma to umożliwić łatwiejsze korzystanie z funkcjonalności.

21 lipca w Monitorze Polskim opublikowano komunikat ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego w sprawie rozszerzenia funkcji aplikacji mObywatel o tymczasowe prawo jazdy. Zapisano w nim, że dzień wdrożenie tej opcji "określa się na 7 sierpnia 2023 r., z tym że dzień powszechnego udostępniania oraz obsługi tymczasowego elektronicznego prawa jazdy przy użyciu aplikacji mObywatel, z wykorzystaniem tych rozwiązań technicznych, określa się na dzień 21 sierpnia 2023 r.".

Tymczasowe prawo jazdy funkcjonuje w ten sposób, że w momencie w którym dana osoba zda egzamin, egzaminator może od razu wprowadzić pozytywny wynik do systemu. Przez 30 dni oczekiwania na wydanie fizycznej formy dokumentu młody kierowca będzie mógł posługiwać się jego tymczasową wersją, udostępnioną w aplikacji. 

- Chcemy, aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej cieszyć się możliwością korzystania z nowo uzyskanych uprawnień - wyjaśnił minister Cieszyński. 

Czytaj w LEX: Decyzja w sprawie cofnięcia uprawnienia do kierowania pojazdami - organ właściwy, adresat decyzji i sposób wszczęcia postępowania >

 

Przypomniał również, że elektroniczny dowód osobisty musi być obecnie akceptowany przez wszystkie urzędy w Polsce. Istnieją trzy metody weryfikacji, z których urzędnicy mogą skorzystać. 

- Najbardziej zaawansowana metoda kryptograficzna polega na zeskanowaniu QR kodu u osoby, który weryfikuje naszą tożsamość. Jest też metoda wizualna, czyli po prostu zobaczenie danych, i metoda funkcjonalna, żeby nie nabrać się na to, że ktoś zrobił screena i pokazuje go jako taki dowód, należy więc poprosić użytkownika, żeby wykonał dowolną czynność z aplikacją - zaznaczył minister. 

Sprawdź w LEX: Czy po zatrzymaniu prawa jazdy na okres trzech miesięcy, obowiązuje egzamin sprawdzający kwalifikacje? >