Prawo.pl
Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.
Dorian Lesner
28.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sprawy załatwiajmy przez internet, dopóki nie ma przeciążeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie
Urzędy namawiają do załatwiania spraw przez internet, bo to jedyne wyjście w czasie epidemii. Resort cyfryzacji zapewnia, że systemy działają sprawnie. Jednak nie ma gwarancji, że przy bardzo dużym obciążeniu nie wystąpią przejściowe problemy z ich stabilnością. W urzędach są obawy przed brakiem sprzętu i kadr oraz przeciążeniem internetu pracą zdalną.
Katarzyna Kubicka-Żach Grażyna J. Leśniak
28.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Epidemia koronawirusa może być podstawą do zmiany umowy najmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Nie ulega wątpliwości, że wybuch epidemii koronowirusa COV-19 o skali uzasadniającej wprowadzenie stanu epidemicznego czy epidemii bez terminu należy uznać za zdarzenie o charakterze siły wyższej - pisze adwokat dr Kamil Szmid. Jednak zastrzega, że unieważnienie na tej podstawie np. umowy najmu, albo obniżenie czynszu nie zawsze jest możliwe.
Kamil Szmid
27.03.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Sesje organów uchwałodawczych samorządów powinny odbywać się zdalnie, o ile tylko pozwalają na to względy techniczne. Należy z całą pewnością stwierdzić, że przepisy Konstytucji oraz ustaw samorządowych nie stoją na przeszkodzie, by sesje i posiedzenia komisji odbywały się za pomocą środków porozumiewania się na odległość – piszą Tomasz Darowski i Bartłomiej Ślemp
Tomasz Darowski Bartłomiej Ślemp
27.03.2020
Samorząd terytorialny
Rządowy projekt nowelizacji specustawy o COVID-19 zawiera szereg unormowań mających poprawić sytuację różnych grup społecznych. Nie reguluje jednak narastającego w czasie pandemii problemu przemocy domowej. Projektowane zmiany wręcz pogarszają sytuację jej ofiar - pisze Filip Rak z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy.
Filip Rak
27.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Najbliższe 30 dni będą kluczowy w walce z wirusem, a wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoliłoby ograniczyć do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej i tym samym zapobiec przedłużaniu epidemii – stwierdza Naczelna Rada Lekarska w apelu do premiera o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
Krzysztof Sobczak
27.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zarząd Związku Województw RP apeluje o negocjacje z Komisją Europejską dotyczące przyznania instytucjom zarządzającym programami operacyjnymi większych uprawnień w samodzielnym dokonywaniu zmian. Chodzi o zwiększanie do 10 procent alokacji każdej osi priorytetowej programu, a w przypadku osi realizującej ochrona zdrowia, do 30 procent.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.03.2020
Samorząd terytorialny
Zmiany w specustawie koronawirusowej przewidują spalanie odpadów powstających w związku z epidemią w instalacjach, które nie mają zezwoleń - jeśli nie podołają specjalne spalarnie. Ma to dotyczyć nie tylko odpadów medycznych, ale i domowych. Może to powodować spore problemy, bo polecenie wojewody w tej sprawie podlega natychmiastowemu wykonaniu, a spalarnia nie zawsze będzie w stanie przyjąć odpady.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Administracja publiczna
Przygotowania do przeprowadzenia wyborów trwają, biegną terminy kalendarza wyborczego. Prawie trzysta osób powołano w skład okręgowych komisji wyborczych. Kolejni prawnicy podkreślają, że obecna sytuacja nie pozwala na przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów. Nie ma na przykład możliwości, by osoby w kwarantannie głosowały korespondencyjnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Wybory
Uczelnia zamawiająca towary i usługi związane z zapobieganiem epidemii koronawirusa może zostać wyłączona ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych - informuje ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Chodzi m.in. o maseczki, żele antybakteryjne i środki dezynfekujące.
Monika Sewastianowicz
26.03.2020
Zamówienia publiczne Szkolnictwo wyższe
Obecna sytuacja epidemiczna w sposób zasadniczy wpływa jednak na możliwość przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w wyznaczonym terminie, 10 maja bieżącego roku - pisze kilkadziesiąt organizacji społecznych we wspólnym apelu do Rady Ministrów. Autorzy wystąpienia twierdzą, że już faktycznie mamy w Polsce stan nadzwyczajny. Dlaczego więc nie ogłosić go oficjalnie? - pytają. 
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Samorząd terytorialny Wybory
Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Trzeba zmienić kalendarz roku szkolnego oraz utrzymać zalecenia, by zdalne nauczanie służyło jedynie ugruntowaniu wiedzy i powtórzeniu materiału. Konieczne są też: przesunięcie egzaminów oraz zmiany w kalendarzu roku szkolnego - apeluje w piśmie do MEN Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich.
Monika Sewastianowicz
26.03.2020
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.
Dorian Lesner
26.03.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Rolnik będący na kwarantannie zgodnie z nakazem inspektora sanitarnego nie może opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu. Obowiązek ten spoczywa na gminie. Główny Lekarz Weterynarii zmienił wytyczne w tym zakresie.
Robert Horbaczewski
26.03.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
W czasie epidemii placówki Poczty Polskiej są czynne, ale stoimy z daleka i bez pokwitowania odbieramy przesyłki. Dowód osobisty tylko pokazujemy, na odległość. Jeśli nie możemy odebrać przesyłki poleconej, możemy zlecić jej przechowanie, ale za odbiór po terminie trzeba będzie zapłacić. Przesyłki dla osób w kwarantannie są wstrzymane, ale pieniądze będą im doręczane w specjalnych procedurach.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Sesje rad online są dopuszczalne, prawo nie nakazuje fizycznej obecności

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
Konstytucja i ustawy samorządowe nie stoją na przeszkodzie odbywania sesji i posiedzeń komisji rad za pomocą środków porozumiewania się na odległość - uważa część prawników. Ich zdaniem śledzenie obrad przez internet jest tym samym, co fizyczna obecność na sali. Wciąż są jednak wątpliwości - MSWiA pracuje nad rozwiązaniami, które to ostatecznie wyjaśnią.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
Zgodnie z apelem ministra rolnictwa do samorządów przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności i bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS możliwe jest niezamykanie targowisk i bazarów. Zdaniem resortu to zachowanie miejsc pracy, rolniczych dochodów i zaopatrzenia mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

Zakazy poruszania bardzo uznaniowe

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Jazda na rowerze, samotny spacer lub wyjście po zakupy - to można robić nawet po wejściu w życie ograniczeń w poruszaniu. Problem w tym, że wynika to z pytań i odpowiedzi opublikowanych na stronie premiera, a nie z samej treści rozporządzenia. Ta jest na tyle nieprecyzyjna, że w praktyce nie wiadomo, za co policja będzie karać mandatem.
Monika Sewastianowicz
25.03.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym uchwalona zostanie zmiana Regulaminu Sejmu pozwalająca na zdalne głosowanie. Na tej podstawie w piątek odbędzie się kolejne posiedzenie w sprawie pakietu antykryzysowego, na którym na sali przebywać będą tylko przedstawiciele klubów, a reszta posłów będzie pracować on-line.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Pracownik, funkcjonariusz lub żołnierz służb specjalnych PRL nie może być członkiem władz kół łowieckich i Polskiego Związku Łowieckiego - takie ograniczenie biernego prawa wyborczego wprowadziła nowelizacja prawa łowieckiego z 2018 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to naruszenie prawa do zrzeszania się.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Administracja publiczna
Powołani przez inwestorów inspektorzy nadzoru nie wykonywali obowiązków w zakresie nadzoru na drogami gminnymi i powiatowymi z należytą starannością – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśliła, że tymczasem zaniechania w procedurach zagrażają bezpieczeństwu na drogach.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

Kiedy cały urząd gminy na kwarantannie, na rejestrację zgonu trzeba poczekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W przypadku kwarantanny całego urzędu gminy przepisy nie przewidują możliwości wyznaczenia innego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu. Na rejestrację trzeba poczekać do czasu, aż USC wznowi pracę.
Robert Horbaczewski
25.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo

E-pisma procesowe w czasie epidemii obiecujące i ryzykowne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Dobrze, że projektowane przez resort sprawiedliwości zmiany pozwolą na wnoszenie pism procesowych do sądu drogą elektroniczną, ale bez wprowadzenia jasnych reguł w tym zakresie nie będzie jakichkolwiek gwarancji wywarcia przez tak nadane pisma skutków prawnych - piszą adwokaci Jacek Dubois i Michał Zacharski.
Jacek Dubois Michał Zacharski
25.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Obowiązujący w czasie epidemii koronawirusa zakaz eksmisji uderzy w właścicieli lokali i wierzycieli, nie będą mogli liczyć nawet na odszkodowania. Tymczasem komornicy już wstrzymali eksmisje i nie wyznaczają kolejnych terminów. W najgorszej sytuacji będą jednak ofiary przemocy domowej i znęcania się. Konieczne jest pilne uregulowanie ich sytuacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2020
Prawo cywilne Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Powiat nie oznakował należycie miejsca przebiegu cieku wodnego i ubytku na poboczu gruntowym. Kierujący zaś składem rolniczym nie upewnił się, czy manewr wyprzedzania można wykonać bezpiecznie, co skończyło się wypadkiem i uszkodzeniem sprzętu, a tym samym współprzyczynił się do szkody – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu.
Robert Horbaczewski
25.03.2020
Samorząd terytorialny

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia

Administracja publiczna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen, zostają przedłużone do 13 kwietnia br. - stanowi opublikowane we po południu rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas kontrole te były przywrócone na okres od 15 do 24 marca.
Krzysztof Sobczak
24.03.2020
Administracja publiczna Prawo unijne Koronawirus a prawo

Jeśli powiat ma zapewnić miejsce na kwarantannę, powinien otrzymać dotację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Związek Powiatów Polskich zwrócił się do premiera o jednoznaczne uregulowanie kwestii odpowiedzialności za organizację miejsc kwarantanny. Zgodnie z prawem to wojewoda zapewnia pomieszczenia i wyposażenie. Powiaty zwracają uwagę na próby przerzucenia tego na nie bez zapewnienia pokrycia kosztów.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Rząd wprowadza ograniczenia w transporcie publicznym

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta w autobusie, tramwaju lub metrze, a samorządy mają tak zorganizować transport publiczny, żeby nie było w nim tłoku – zastrzega rząd. Prezydenci miast alarmują, że praktyczne wyegzekwowanie takich zasad będzie trudne.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.03.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo