Prawo.pl
Łamanie zasad praworządności może skutkować zawieszeniem płatności unijnych dla kraju członkowskiego - przewiduje propozycja niemieckiej prezydencji dotycząca mechanizmu warunkowości w nowym budżecie Unii Europejskiej. Ma ona być dyskutowana w środę na naradzie ambasadorów, a potem na na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie unijnym w Brukseli.
Krzysztof Sobczak
29.09.2020
Prawo europejskie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji chce by za czynną napaść, naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy groziły wyższe kary. Dodatkiem miała by być kara finansowa. Zgodnie z propozycją, miałaby zasilać specjalny fundusz dla rodzin pokrzywdzonych policjantów.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2020
Prawo karne Policja
Na posiedzeniu Rady Koalicji ostatecznie zaakceptowano skład rządu - poinformowała we wtorek po południu, po zakończeniu posiedzenia Rady, rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Premierem ma być nadal Mateusz Morawiecki, wicepremierami Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin, a Zbigniew Ziobro zostanie na stanowisku ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Krzysztof Sobczak
29.09.2020
Administracja publiczna
Warszawa i Centrum Mediacji Lewiatan propagują mediację w administracji samorządowej - mieszkańcy stolicy i przedsiębiorcy mogą przyjść do urzędu i wszcząć mediację, zamiast czekać na rozstrzygnięcie sporu przed organem odwoławczym lub sądem.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.09.2020
Samorząd terytorialny
Należy starać się integrować cele poszczególnych procesów tak, aby pracownicy nie znaleźli się w sytuacji, w której realizując podobne cele w różnych procesach, mają wyznaczone inne zadania. Przy weryfikacji takich sytuacji zarządzający samorządem może szukać wsparcia u audytora wewnętrznego - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka,
Katarzyna Lenczyk-Woroniecka
29.09.2020
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Gminy nie mają wsparcia finansowego w usuwaniu nielegalnych wysypisk odpadów, a są tym obarczane, jeśli nie można ustalić posiadacza odpadów. O zmianę prawa w tym zakresie wnioskuje do parlamentu Rzecznik Praw Obywatelskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.09.2020
Środowisko
Zorganizowane w poniedziałek 28 września br. uroczyste zobowiązanie Europejskiej Prokurator Generalnej i prokuratorów europejskich przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zainaugurowało działalność tego organu, który ma prowadzić dochodzenia i ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
29.09.2020
Prawo karne Prawo europejskie

WSA: Dyrektor nie straci stanowiska za upozorowanie ataku terrorystycznego

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Burmistrz odwołał dyrektora w trybie natychmiastowym za zorganizowanie upozorowanego ataku terrorystycznego. Nie było jednak do tego podstaw, ponieważ nie doszło do destabilizacji pracy w szkole. Dyrektor nie musiał informować o planowanym przedsięwzięciu uczniów i ich rodziców. W sytuacji powszechnej znajomości, realizacja symulacji nie miałaby jakiegokolwiek sensu
Dorian Lesner
29.09.2020
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Antykorupcyjne wytyczne CBA dla administracji to wstęp i drogowskaz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Brakuje koordynacji działań i strategii przeciwdziałania korupcji w administracji. Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało więc wytyczne, ale zdaniem ekspertów to dopiero początek procesu. Niezbędna jest też świadomość szefów urzędów oraz stworzenie takich systemów i programów w instytucjach publicznych.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
29.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Ideę zreformowania prawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych oceniam dobrze. Tym bardziej w czasie pandemii i nadchodzącego kryzysu gospodarczego potrzebujemy mechanizmu, który promuje zachowania etyczne i zgodne z regulacjami. Dającego możliwość obniżania sankcji, jeśli przedsiębiorstwo wykaże, że posiada efektywny system zarządzania zgodnością - mówi prof. Bartosz Makowicz,
Jolanta Ojczyk
29.09.2020
Prokuratura Compliance Kontrola zarządcza

WSA: Likwidacja pogotowia socjalnego wymaga opinii związków

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy
Samorząd postanowił zlikwidować pogotowie socjalne. Uchwała w tej sprawie powinna jednak zostać przedłożona do zaopiniowania przez organizacje związkowe. Akt ten dotyczył bowiem praw i interesów zatrudnionych w pogotowiu pracowników oraz wpływał na uprawnienia ogółu mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego - orzekł WSA w Olsztynie.
Dorian Lesner
29.09.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Drastycznie mniej mianowań w służbie cywilnej w kolejnych latach

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Służba cywilna
Rząd określił plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2021-2023. Ich liczba, pierwotnie planowana w przyszłym roku na 550 osób wyniesie ostatecznie tylko 30. Argument to trudna sytuacja finansów publicznych spowodowana pandemią i ograniczanie kosztów osobowych w administracji.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.09.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Służba cywilna

Organizacje pacjentów apelują o walkę z wykluczeniem zdrowotnym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Nierówności ekonomiczne, geograficzne, transportowe. Epidemia pogłębiła znane od lat deficyty, ale dzięki temu możemy postawić dziś jasną diagnozę problemu i wspólnie zabrać się do pracy – wskazuje Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich i apeluje o wspólną walkę na rzecz dostępności do opieki.
Katarzyna Nowosielska
28.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Jeszcze tylko do 30 września samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje, również na wkład własny do inwestycji, na pomoc firmom i ich pracownikom. W puli jest 6 mld złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Pięćdziesięciu ambasadorów akredytowanych w Warszawie, w tym m.in. USA i większości państw Unii Europejskiej, wystosowało do polskich władz list w sprawie praw społeczności LGBTI. Przygotowanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce. - Prawa człowieka nie są ideologią, są uniwersalne - stwierdziła ambasador USA w Polsce, informując o wystąpieniu.
Krzysztof Sobczak
28.09.2020
Prawo karne Prawo rodzinne
Od 30 września w każdym urzędzie będzie musiał funkcjonować koordynator do spraw dostępności. Ma on czuwać, żeby urząd był dostępny dla każdego - architektonicznie - bez barier i schodów, ale także informacyjnie - z użyciem języka migowego i tekstów łatwych do czytania oraz - cyfrowo. Dla urzędów wiąże się to z przeorganizowaniem systemu pracy, czasem i kosztami.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

WSA: Obowiązkowy dyżur apteki nie narusza wolności gospodarczej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Farmacja
Każdy podmiot decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że należy ją prowadzić zgodnie z prawem, także tym miejscowym. Nałożenie obowiązku pełnienia dyżurów w porze nocnej i w dni wolne od pracy nie narusza więc wolności gospodarczej. Nie można się z niego zwolnić poprzez szczególne warunki pracy.
Dorian Lesner
28.09.2020
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Farmacja
Prokurator zaskarżył przepis, który regulował wejście w życie uchwały rady gminy. Okazało się, że słusznie, ponieważ można było mieć wątpliwości czy weszła ona w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, czy dopiero od 1 stycznia 2016 r. WSA w Łodzi podkreślił, że data wejścia w życia aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości lub wprowadzać w błąd.
Dorian Lesner
28.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Na 35 komitetów, które mają obowiązek złożenia sprawozdań finansowych wydanych na kampanię prezydencką, złożyło je do tej pory 18 W poniedziałek upływa termin do którego trzeba sprawozdanie złożyć i zapowiedział to 19 komitet. O dwa tygodnie dłuższy termin do 11 października br. mają komitety kandydatów, którzy przeszli do II tury.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2020
Finanse publiczne
W trybie mieszanym pracowało 321 placówek oświatowych, a 106 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli prawie 48 tys. placówek, działa normalnie – podało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Liczba szkół pracujących w piątek w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego. - To odzwierciedla skalę zakażeń o skomentowała rzeczniczka resortu.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
W ostatnich tygodniach na rynku zamówień publicznych szerokim echem odbiło się przejęcie przez PKN Orlen S.A. wszystkich akcji przysługujących Skarbowi Państwa w Energa S.A. Pojawiło się bowiem pytanie, co się dzieje w przypadku utraty przez podmiot prowadzący postępowanie statusu zamawiającego w trakcie trwającego już postępowania?
Karol Kamiński Monika Dzilińska-Buraczyńska
26.09.2020
Zamówienia publiczne
Prowadzenie oględzin oraz szacowanie szkody stanowią nieodzowną, wstępną fazę dochodzenia roszczeń za szkody łowieckie. Ich brak uniemożliwia dochodzenie odszkodowania przed sądem orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku. Jeżeli jednak winna była temu gmina to należy rozważać dochodzenie odszkodowania od niej.
Marek Sondej
26.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Odciski palców w dowodach osobistych wzmocnią ich bezpieczeństwo, ale utrudnią życie obywatelom. Nie zawsze da się wyrobić ten dokument w najbliższym urzędzie, bo wbrew zasadzie odmiejscowienia zadań – ich liczba ma zostać drastycznie ograniczona. Nawał pracy grozi też tym gminom, które zostaną wyznaczone do załatwiania tych formalności
Katarzyna Kubicka-Żach
26.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nie 250, a 400 złotych ma wynieść dodatek terenowy do wynagrodzenia pracownika socjalnego. Nie będzie on też uwzględniany przy obliczaniu wysokości pensji. Pracownicy socjalni krócej też będą musieli czekać na dodatkowy urlop. Ma to zmienić projektowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.09.2020
Pomoc społeczna
Niejasne reguły wyborcze, wprowadzane tuż przed głosowaniem zmiany w prawie, udział urzędników w kampanii po stronie jednego z kandydatów i nieobiektywne, a nawet stronnicze media państwowe - takie m.in. zarzuty postawiła misja Organizacji Bezpieczenstwa i Współpracy w Europie w stosunku do tegorocznych wyborów prezydenckich w Polsce.
Krzysztof Sobczak
25.09.2020
Wybory
Dla zapewnienia dostępności cyfrowej obrad rady wystarczy dodanie napisów do nagrania. Wybór tłumacza języka migowego traktowany jest jako alternatywny sposób dostępu do elementu strony internetowej. Nie ma też konieczności zapewniania dostępności cyfrowej nadawanym na żywo transmisjom z obrad – odpowiada ekspert na pytanie.
Karciarz Mateusz
25.09.2020
Samorząd terytorialny
Od stycznia 2021 roku wprowadzony zostanie nowy system pobierania opłat drogowych dla pojazdów ciężkich i fakultatywnie dla lekkich, a od lipca 2021 r. już dla wszystkich pojazdów. Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system opłat e-Toll. Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 roku.
Wiesława Moczydłowska
25.09.2020
Ordynacja Administracja publiczna

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze
Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.
Dorian Lesner
25.09.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał 834 mln zł unijnych funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego regionu oraz poprawy jego potencjału turystycznego. NIK sprawdziła, jak przebiegała ich realizacja. Mimo pewnych nieprawidłowości, ogólna ocena działań samorządów i urzędu marszałkowskiego jest pozytywna.
Agnieszka Matłacz
25.09.2020
Samorząd terytorialny
Czy karty praw rodziny można wrzucać do jednego worka z uchwałami o strefach wolnych od LGBT? Wspierają rodziny, są "pro", nie ma w nich mowy o LGBT – mówią samorządowcy. Wprost nie ma, bo są sprytnie pisane, to „cwaniactwo legislacyjne”, a samorząd nie ma prawa określać, co jest rodziną – mówią przeciwnicy. A chodzi o pieniądze, których mogą nie dostać samorządy.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo europejskie