Prawo.pl
Pakiety do głosowania korespondencyjnego będą dostarczane do rąk własnych, nie dojdzie więc do wykluczenia kontaktu osobistego i ryzyka zakażenia. Kraje, gdzie są takie głosowania, prowadzą pilotaże, by wykryć słabości, nikt też nie wprowadzał ich miesiąc przed wyborami. Krytycy głosowania korespondencyjnego mówią o ryzyku oszustw wyborczych i dużej zależności od wydolności poczty.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
W czasie trwania stanu nadzwyczajnego Konstytucja nie pozwala na zmianę przepisów wyborczych. Po jego ustaniu wyznaczenie terminu nie będzie możliwe bez nowelizacji kodeksu. Obecny nie odpowiada na wiele pytań, między innymi o to, do kiedy trzeba wtedy zorganizować wybory. Nie zgadzam się, żeby była swoboda wyznaczenia terminu na przykład za rok – mówi dr Liwiusz Laska
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Z chwilą wprowadzenia najpoważniejszych po 1981 roku restrykcji dotyczących życia społeczno-politycznego, stan nadzwyczajny został już faktycznie wprowadzony. Problem nie dotyczy zatem tego, czy wprowadzić stan nadzwyczajny i przesunąć wybory, lecz tego, czy w świetle Konstytucji można go wprowadzić nieformalnie i zorganizować wybory – pisze Adrian Prusik.
Adrian Prusik
01.04.2020
Wybory
Wypełnienie zadań związanych z organizacją wyborów czy zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i urzędników? Jest epidemia, ale nie ma stanu nadzwyczajnego, więc należy kontynuować przygotowania. A samorządowców, którzy mają wątpliwości, która z tych wartości jest ważniejsza politycy partii rządzącej straszą odpowiedzialnością karną.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Urząd Zamówień Publicznych zawarł we wtorek 31 marca wartą 28,1 mln zł umowę na budowę platformy e-Zamówienia, która umożliwi pełną elektronizację  przetargów. Została podpisana przy użyciu podpisów elektronicznych z firmą Pentacomp. Nowa platforma ma ruszyć 1 stycznia 2021 roku.
Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Zamówienia publiczne
Prowadzenie robót budowlanych oraz zmiana sposobu użytkowania budynku w związku z przeciwdziałaniem epidemii wymagają niezwłocznego poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej. Taką zmianę przewiduje nowelizacja specustawy do walki z koronawirusem. Nie wiadomo jednak jaki organ i w jakiej formie ma informować inwestor.
Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
Wszystko wskazuje na to, że majowe wybory prezydenckie nie odbędą się, a Prawo i Sprawiedliwość z nadzwyczajnym uporem prze do ich przeprowadzenia. I wymyśla kolejne konstrukcje prawne, które urągają nie tylko standardom demokratycznego państwa prawa, ale także elementarnej uczciwości i przyzwoitości.
Krzysztof Sobczak
01.04.2020
Wybory
W wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku możliwość głosowania korespondencyjnego przysługuje wszystkim wyborcom - taką zmianę w prawie wyborczym chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Zasada ta miałaby obowiązywać już podczas zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Projekt przewiduje też specjalne zasady tworzenia komisji wyborczych.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Ważne jest, by wprowadzane przez niektóre państwa nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem, nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawo unijne Koronawirus a prawo
Dopuszczenie do termicznego przekształcania w spalarniach w pierwszej kolejności odpadów z terenów objętych kwarantanną, wyłączenie przepisów zakazujących składowania tzw. „frakcji kalorycznej” czy wyłączenie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki z niewliczaniem do poziomów recyklingu mogłyby pomóc udrożnić system - pisze dr Artur K. Modrzejewski, radca prawny.
Artur Modrzejewski
31.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Senat wprowadził w nocy z poniedziałku na wtorek 104 poprawki do pakietu ustaw mających wspierać walkę z epidemią koronawirusa. Usunął przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne, ale wprowadził m.in. zmianę zawieszającą pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Usunął też zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

W specustawie brakuje koła ratunkowego dla wykonawców

Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Nowelizacja specustawy mającej przeciwdziałać epidemii koronawirusa nie pozwala na szybkie przedłużenie umów o zamówienia publiczne. Pozwala uniknąć kar, ale na warunkach ustalonych przez zamawiającego. Nie tego oczekiwali wykonawcy. Do tego niektóre instytucje będą mogły realizować zamówienia bez przetargów.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Cudzoziemiec ubiegał się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wojewoda dokonał wstępnej oceny formalnej wniosku po sześciu miesiącach od jego wpłynięcia. Kolejne dwadzieścia miesięcy zajęło mu wezwanie do uzupełnienia braków. WSA we Wrocławiu przyznał cudzoziemcowi 2500 zł. Pieniądze te mają mu zrekompensować negatywne przeżycia psychiczne i krzywdy moralne związane z przewlekłością postępowania.
Dorian Lesner
31.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Singiel lub para w dużym mieszkaniu wytwarza mniej śmieci niż rodzina z dziećmi i babcią w małym. Jeśli gmina tak uzna, muszą jednak płacić tyle samo. Ogromny wzrost opłat za odpady zmusił samorządy do poszukiwania sposobów, dzięki którym koszty będą pokryte. Nie ma jednak metody idealnej, bo albo są niesprawiedliwe, albo zależą od ludzkiej uczciwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Obowiązek niezwłocznego informowania o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na wykonanie umowy o zamówienie publiczne, wyłączenie odpowiedzialności karnej, odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. To przykładowe rozwiązania tarczy antykryzysowej dotyczące zamówień publicznych. Wszystkie omawia Piotr Źlik,
Piotr Źlik
31.03.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo

Rząd zapowiada kolejne ograniczenia w związku z epidemią

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem - zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi je we wtorek, ale nie podał szczegółów. Wcześniej o projektowanych ograniczeniach mówiła też minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Krzysztof Sobczak
30.03.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Samorządowcy ze Związku Miast Polskich alarmują, że dopuszczenie do głosowania korespondencyjnego osób po 60. roku życia, w połącze­niu z panującą epidemią, może spowodować bardzo dużą liczbę wnios­ków do obsłużenia. Twierdzą, że obsługa takich zgłoszeń zawsze była wyzwaniem. Dodatkowo poczta zmieniła zasady wobec osób w kwarantannie.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.03.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Umocnienie pozycji społeczno-zawodowej nauczyciela jest nieodzowne w działaniach na rzecz podniesienia jakości edukacji. To my jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszą i następujących po nas pokoleń. Zastanówmy się, czy stać nas na koszty dalszych zaniechań - pisze prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak w apelu skierowanym do najwyższych władz RP.
Monika Sewastianowicz
30.03.2020
Zarządzanie oświatą
Zarząd Związku Miast Polskich Zarząd zwraca uwagę, że pakiet antykryzysowy nie zawiera rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych osób prawnych. Dotyczy to też instytucji kultury i samodzielnych publicznych ZOZ oraz innych jednostek organizacyjnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.03.2020
Samorząd terytorialny Spółki Koronawirus a prawo
Dyrektor przychodni zorganizował konkurs na stanowisko swojego zastępcy. Okazało się, że nie wszyscy kandydaci wiedzieli o terminie posiedzenia komisji. WSA w Gliwicach podkreślił, że organ powinien dysponować pisemnym dowodem doręczenia powiadomienia w tej sprawie. Braku tego nie eliminuje późniejsze oświadczenie pracownika przychodni, że zainteresowani zostali powiadomieni ustnie.
Dorian Lesner
30.03.2020
Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie
Brak odręcznego podpisu pod decyzją sprawia, że należy ją uznać za wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Taka wada nie może być usunięta poprzez uzupełnienie podpisu po doręczeniu decyzji stronie, ponieważ nie przewidują tego przepisy dotyczące prostowania i uzupełniania decyzji. Tak orzekł WSA w Gdańsku.
Dorian Lesner
30.03.2020
Administracja publiczna
Prędzej czy później kary dotkną większą liczbę jednostek samorządowych, ponieważ cały czas istnieje spory problem z nadaniem odpowiedniej rangi bezpieczeństwu prywatności osób – uważa Piotr Sojka, inspektor ochrony danych w Urzędzie Miasta Gliwice. Jego zdaniem IOD w urzędzie powinien być stale na miejscu.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.03.2020
Samorząd terytorialny RODO
Według PiS wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego ma umożliwić przeprowadzenie wyborów w legalnym terminie, według opozycji to próba manipulowania wynikiem wyborów w nadzwyczajnej sytuacji i igranie ze zdrowiem i życiem ludzi. Wprowadzona nagle zmiana do kodeksu wyborczego na pewno skomplikuje i wydłuży prace parlamentarne nad pakietem.
Krzysztof Sobczak
29.03.2020
Wybory
Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.
Krzysztof Sobczak
29.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

NFZ: Placówki walczące z koronawirusem mogą liczyć na finansowanie

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Po uchwaleniu przez sejm w nocy z piątku na sobotę tzw. pakietu antykryzysowego, Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przygotował zestaw konkretnych instrumentów finansowych, które mają zagwarantować placówkom medycznym stabilność w okresie epidemii COVID-19.
Krzysztof Sobczak
29.03.2020
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Sejm odrzucił w nocy z piątku na sobotę wszystkie 94 poprawki Senatu do budżetu na 2020 r., w tym wniosek dotyczący zwiększenia wydatków na onkologię o 1,9 mld zł, czy dodatkowych 4,6 mld zł na pensje dla nauczycieli. Za odrzuceniem poprawek Senatu opowiedziało się 228 posłów, przeciw było 207, a 12 wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
28.03.2020
Finanse publiczne

Sejm za wydłużeniem niektórych terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Uchwalony w sobotę rano tzw. pakiet antykryzysowy przewiduje wydłużenie niektórych terminów w administracji. Zmienią się terminy wnoszenia opłat dotyczących użytkowania wieczystego i jego przekształcenia, rejestracji pojazdów czy podatków od nieruchomości. Ustawa stwarza też możliwość umarzania przez samorządy czynszów i lokalnych podatków.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Posłowie za zmianami w gospodarce odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko
Lista spalarni do 31 grudnia, unieszkodliwianie odpadów medycznych i innych instalacjach do tego nieuprawnionych, zmiany w zakresie odpadów komunalnych i uprawnienia wojewody do ingerencji w zasady selektywnej zbiórki - to niektóre rozwiązania uchwalone przez Sejm dotyczące gospodarki śmieciowej.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Sesje rad gmin, powiatów i sejmików województw będą mogły odbywać się zdalnie - zdecydował Sejm w uchwalonej w sobotę rano nowelizacji w ramach tzw. pakietu antykryzysowego. Zdalny tryb obradowania będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz korespondencyjnie. Możliwe będzie też głosowanie korespondenyjne w wyborach.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.03.2020
Samorząd terytorialny
Rada gminy nie może nałożyć na członków zespołu interdyscyplinarnego bezwzględnego obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach tego gremium. WSA w Gdańsku uznał, że taka regulacja nie mieści się w granicach ustawowego upoważnienia do określenia warunków funkcjonowania zespołu.
Dorian Lesner
28.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna