Prawo.pl

Bukiel: Centralizacja NFZ i upaństwowienie szpitali do niczego dobrego nie prowadzą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Centralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to droga do ochrony zdrowia jako jednego „państwowego przedsiębiorstwa”. Planowane upaństwowienie szpitali będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Nie wyjdzie to na dobre, zwłaszcza pacjentom, bo takimi „tworami”, jak wskazują doświadczenia z okresu PRL, trudno efektywnie zarządzać - ocenia dr Krzysztof Bukiel,
Józef Kielar
22.09.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
22.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy, która zlikwiduje Rzecznika Finansowego. Jego kompetencje, a także pracowników, ma przejąć prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tyle, że nie musi wszystkich. Część doświadczonych i cenionych ekspertów zamiast bronić konsumentów, może zacząć pracować dla instytucji finansowych.
Jolanta Ojczyk
22.09.2020
Rynek i konsument Finanse
Gminy Tryńcza i Adamówka podpisały z ministerstwem pracy umowy na utworzenie na ich terenie centrów usług społecznych. Na uruchomienie 30 placówek przeznaczone zostanie 100 mln złotych. Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2020
Pomoc społeczna
Celem programu strategicznego wsparcia miast średniej wielkości jest przygotowanie samorządowców do budowania miast, które będą świadome swojej sytuacji. Chodzi o umiejętność wykorzystywania swojego potencjału i gotowość na sprostanie nowym wyzwaniom.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2020
Samorząd terytorialny

NSA: Sentencja uchwały wiąże WSA, uzasadnienie niekoniecznie

Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Sentencje uchwał poszerzonego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego mają moc bezwzględnie wiążącą dla wojewódzkich sądów administracyjnych. Przełamanie ich może nastąpić tylko w wyjątkowym, określonym przepisami trybie – stwierdził 7 osobowy skład NSA, rozpatrując precedensowe zagadnienie prawne skierowane przez wrocławski WSA,
Wiesława Moczydłowska
21.09.2020
Prawnicy Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Petycja w sprawie homofobicznej nagonki w Polsce trafi do władz UE

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo europejskie
Żądamy natychmiastowych działań! Takie oczekiwanie znajdzie się w petycji podpisanej przez 300 tys. osób z całej Europy w sprawie stref wolnych od LGBT i homofobicznej nagonki w Polsce, którą we wtorek 22 września przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii złożą na ręce unijnej Komisarz ds. Równości, Heleny Dalli. 
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Trudny start centralnej obsługi szkół w Łodzi

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Wprowadzaniu Centrum Usług Wspólnych Oświaty w Łodzi od początku towarzyszy chaos i niepokoje. Obecnie zaniepokojeni są dyrektorzy liceów, które wkrótce mają być obsługiwane przez Centrum. Poziom tej obsługi od początku budził niepokój i niezadowolenie pracowników oświaty.
Beata Igielska
21.09.2020
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Czym jest mediacja w postępowaniu administracyjnym i jakie są jej cele, jak odbywa się mediacja administracyjna, kto ją może zainicjować, i uczestniczyć – na te pytania odpowie ekspert podczas webinarium akcji Masz głos. Spotkanie będzie dostępne online.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2020
Administracja publiczna
Transformacja systemu w kierunku płacenia za wyniki – Value Based Healthcare w praktyce - to główny temat zaplanowanej na najbliższy wtorek konferencji, której uczestnicy dyskutować będą o koniecznych zmianach systemowych i zarządczych, umożliwiających skuteczną transformację polskiego systemu ochrony zdrowia.
Krzysztof Sobczak
21.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Trwają konsultacje projektów rozporządzeń do nowego prawa zamówień publicznych, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Nie wprowadzają one rewolucyjnych zmian, ale warto zwrócić uwagę na zapisy o postaci elektronicznej oświadczeń, konieczności posiadania systemu, w którym konto musi mieć każdy użytkownik czy poświadczaniu dokumentów zagranicznych wykonawców przez notariuszy.
Jolanta Ojczyk
21.09.2020
Zamówienia publiczne

Województwa chcą przywrócenia COVID-owego finansowania szpitali

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Związek Województw chce, by środki z NFZ nadal wpływały do szpitali niezależnie od bieżącego poziomu wykonania kontraktu. Tak było od początku pandemii dla poprawy płynności finansowej wielu podmiotów, które musiały ograniczyć lub zawiesić realizację świadczeń. Możliwość ta wygasła we wrześniu, ale epidemia trwa,
Hanna Hendrysiak
21.09.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kraszewski: NFZ kontroluje szpitale ponad miarę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Mamy za mało specjalistów. Trzeba więc usprawnić pracę tych, których posiadamy, odbiurokratyzować ją. Niestety jeśli płatnik, tak jak dotychczas, będzie kontrolował świadczeniodawców ponad miarę, to przekłada się to na zwiększenie obowiązków rozliczeniowo-sprawozdawczych nakładanych na naszych pracowników medycznych - mówi Jakub Kraszewski,
Katarzyna Nowosielska
21.09.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Sąd administracyjny wyeliminował z obrotu prawnego rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność postępowania konkursowego na stanowisko kierownika zakładu leczniczego. Tym samym uznano ważność wyboru. Powołanie na to stanowisko nigdy nie nastąpiło, więc zwycięzca konkursu zażądał odszkodowania. Nic jednak nie dostanie, bo zdążył utracić zaufanie.
Dorian Lesner
21.09.2020
Prawo pracy Opieka zdrowotna Zarządzanie
Ustalając przysługujące sołtysowi diety, rada gminy powinna mieć na uwadze zakres wszystkich stawianych przed nim zadań. Obowiązki sołtysa nie sprowadzają się wyłącznie do uczestnictwa w posiedzeniach rady gminy – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Robert Horbaczewski
21.09.2020
Samorząd terytorialny
Miasta, nie tylko polskie, coraz głośniej domagają się kontroli nad najmem krótkoterminowym. Mieszkańcy coraz częściej alarmują o uciążliwościach jak hałas, zagrożenie dla zdrowia, a nawet powolny zanik sklepów. Zdaniem samorządowców konieczna jest też ochrona legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.09.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Unia chce skuteczniej walczyć z rasizmem

Prawo karne Prawo europejskie
Zwiększenie egzekwowania prawa oraz wzmocnienie działań państw członkowskich, np. odnośnie do sprawiedliwego traktowania przez policję - to niektóre z elementów przygotowywanego przez Komisję Europejską planu działania przeciwko rasizmowi. Jednym z rozwiązań ma być powołanie koordynatora ds. przeciwdziałania rasizmowi.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Prawo karne Prawo europejskie
Największe miasta apelują do ministra klimatu o wydłużenie przynajmniej o rok terminów na pozyskanie samochodów elektrycznych, autobusów zeroemisyjnych, zapewnienie stacji ładowania i inne zobowiązania nałożone ustawą o elektromobilności. Zmiany mają nastąpić od 2022 roku, ale miasta, przez skutki finansowe pandemii, mogą nie dać rady.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Nie doszło w piątek do pierwszego czytania prezydenckiego projektu ustawy o działalności stowarzyszeń w szkole, która ma ograniczyć możliwości prowadzenia zajęć przez stowarzyszenia. Zostało zdjęte z porządku obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w związku z postulatami, by w posiedzeniu mogły wziąć udział związki zawodowe i organizacje pozarządowe.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Posłowie PiS poprzez TK chcą zakończyć kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Grupa posłów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem dotyczącym zgodności z konstytucyją ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadku niewybrania następcy. Zgodnie z ustawą dotychczasowy RPO pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. TK ma zająć się sprawą 20 października.
Krzysztof Sobczak
18.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Na Opolszczyźnie - najmniejszym regionie w kraju pod względem powierzchni oraz najmniej licznym - kumulują się negatywne zjawiska ludnościowe typowe dla całego kraju. Od 1983 r. systematycznie spada w Polsce liczba urodzeń i widać już, że sam program 500+ nie zmieni tego trendu. NIK sprawdziła, jak samorządy regionu przeciwdziałają depopulacji.
Agnieszka Matłacz
18.09.2020
Samorząd terytorialny
Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Sejm za usprawnieniem walki ze smogiem

Finanse publiczne Prawo AI Małe i średnie firmy
Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, której celem jest udoskonalenie działania programów antysmogowych "Czyste powietrze" oraz "Stop smog". Ma też powstać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB).
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Finanse publiczne Prawo AI Małe i średnie firmy

Ustawa o bezkarności urzędniczej wycofana z Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Projekt nowelizacji ustawy covidowej, wprowadzający tzw. bezkarność urzędniczą został wycofany spod obrad Sejmu. Stało się to po tym jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że posłowie Solidarnej Polski nie zagłosują za regulacją, w zaproponowanym brzmieniu. Od początku budziła ona duże kontrowersje.
Patrycja Rojek-Socha
17.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze niż te stawiane przez deweloperów - deklaruje rząd. Jak mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Domowe finanse Budownictwo
Wzmocnienie praw osób LGBT ma być jednym z priorytetów, jakie na najbliższy okres zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając swoją wizję Europy. Politycy rządzący w Polsce zareagowali na to nerwowo i zarzucili jej zamiar mieszania się w wewnętrzne sprawy państw. Ale prawnicy wskazują, że KE ma dobre podstawy dla wymagania unijnych standardów w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Tym razem Prokuratura Krajowa skarży do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok WSA w Gliwicach unieważniający uchwałę "anty-LGBT" z Istebnej. Był to pierwszy wyrok po skargach Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwały samorządów w tej sprawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości
Wysokość kwoty bazowej, na podstawie której obliczane są stawki wynagrodzeń nauczycieli, pozostanie w przyszłym roku na poziomie ustalonym w tegorocznej ustawie budżetowej na dzień 1 września 2020 r., a to oznacza brak zabezpieczenia środków finansowych w budżecie państwa na rok 2021 na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.
Krzysztof Sobczak
17.09.2020
Samorząd terytorialny
Po przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu pod mieszkaniem we własność, osoby, które chcą prowadzić w domu działalność gospodarczą, mogą to robić, nie tracąc bonifikaty. Ważne jest, czy przed wydaniem zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oświadczyły zgodnie z prawdą o otrzymaniu pomocy de minimis. Jeśli korzystali, powinni się liczyć z możliwością kontroli
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2020
Małe i średnie firmy
Śródmiejska strefa płatnego parkowania, automatyczna kontrola prędkości i tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania - takie m.in. zmiany mają być wprowadzone do wykazu obowiązujących w Polsce znaków drogowych. Mają wpłynąć na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami,
Krzysztof Sobczak
16.09.2020
Administracja publiczna