Prawo.pl
Spółka została ukarana za umieszczenie w pasie drogowym reklamy bez wymaganego zezwolenia. Sporną kwestią była wysokość nałożonej kary pieniężnej. Spółka wskazywała, że ramka elektronicznego wyświetlacza reklamy nie powinna być wliczana do powierzchni, od której zależy wysokość kary. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji.
Dorian Lesner
18.01.2022
Drogi Administracja publiczna Budownictwo
Systematycznie dokonywany audyt wewnętrzny może być kluczowym wsparciem burmistrza w osiąganiu zakładanych celów, pod warunkiem, że jest wiarygodny, profesjonalnie przeprowadzony i oparty na relacji zaufania. Duże znaczenie mają umiejętności komunikacyjne audytora, jego wsłuchanie się w potrzeby audytowanego.
Hanna Hendrysiak
17.01.2022
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Parkowanie „na kopercie” dla osób niepełnosprawnych kosztuje więcej

Prawo karne Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Od 1 stycznia zaparkowanie samochodu bez uprawnienia na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością, tzw. „kopercie”, grozi zapłatą 800 zł. Wzrosła też grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową oraz kartą przez osobę nieuprawnioną. Wysoka grzywna będzie też za niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej.
Beata Dązbłaż
17.01.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne - nie ma sprawiedliwych rozwiązań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Gdy społeczeństwu potrzebne są nowe drogi, linie kolejowe, sieci energetyczne itp. elementy infrastruktury technicznej, wywłaszczenie okazuje się niezbędne. Jenak organy państwa winny zachować szczególną staranność, aby nie pogorszyć sytuacji życiowej osoby nim dotkniętej. Niestety, obowiązujące obecnie przepisy zdają się nie spełniać tego warunku.
Mirosław Ochojski
15.01.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym sprzed pół roku znacząco poprawiła bezpieczeństwo pieszych i liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Czy dodatkowo bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez przejście może podnieść obowiązek zasygnalizowania tego manewru przez podniesienie ręki? Eksperci są podzieleni.
Robert Horbaczewski
15.01.2022
Prawo karne Poprawmy prawo
Część kocich mieszkańców Mazowsza ma być obowiązkowo poddana szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Tyle że egzekwowanie tego obowiązku może być równie skuteczne, co kontrola przestrzegania obostrzeń covidowych przez ludzi. Problemem może być sprawdzenie, kto ma poddać kota szczepieniu oraz uzyskanie zaświadczenia.
Monika Sewastianowicz
15.01.2022
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Dymisje w Radzie Medycznej na znak protestu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Podczas trwającego w piątek z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego posiedzenia Rady Medycznej 13 z 17 jej członków poinformowało, że rezygnuje z pracy w tym organie. Jako powód podali ignorowanie ich rekomendacji, a czarę goryczy miało przelać nieodwołanie małopolskiej kurator oświaty za antyszczepionkową wypowiedź. W tej sytuacji formuła rady ma być zmieniona.
Krzysztof Sobczak
14.01.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy do prowadzenia kontroli technicznej oraz 100 nieoznakowanych samochodów wyposażonych w wideorejestrator. Zdaniem Komendanta Głównego Policji ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz sprawniej eliminować z ruchu pojazdy, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych.
Robert Horbaczewski
14.01.2022
Prawo karne Policja
Urodzone za granicą dzieci par jednopłciowych nie powinny mieć problemów z otrzymywaniem polskich dokumentów – tak wynika m.in. z orzecznictwa NSA oraz rozstrzygnięć unijnych trybunałów i to niezależnie od tego, czy państwo uznaje związki jednopłciowe. Tymczasem Sejm tak zmienił przepisy, że może być to jeszcze trudniejsze.
Monika Sewastianowicz
14.01.2022
Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo europejskie
Jeszcze dziś do godz. 13 gminy mogą zgłaszać uwagi dotyczące ustawy o dodatku osłonowym oraz propozycje korekt jej treści. W poniedziałek 17 stycznia zaplanowane jest spotkanie z Piotrem Dziadzio podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie ewentualnych pilnych poprawek do ustawy.
Robert Horbaczewski
14.01.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Polskie szamba są bezodpływowe tylko z nazwy, a gminy umożliwiają pozbywanie się ścieków w sposób niebezpieczny dla środowiska – uważa NIK. Rząd szykuje przepisy, które mają ułatwić gminom kontrole i ewentualne karanie obywateli. Samorządowcy ripostują, że nie oczekują kolejnego kija, ale marchewki, czyli pieniędzy na rozwój kanalizacji i domowych oczyszczalni.
Robert Horbaczewski
14.01.2022
Samorząd terytorialny Środowisko
Rząd planuje rozwój opieki nad osobami starszymi. Wyższe środki na płace w opiece długoterminowej - to priorytety Ministerstwa Zdrowia. Z kolei resort rodziny pracuje nad Strategią Usług Społecznych, w której stawia na nowe usługi w domach pomocy społecznej, ale też wsparcie starszych osób w środowisku lokalnym. W marcu strategia będzie przyjęta, a pierwsze projekty ustaw mają być w czerwcu.
Beata Dązbłaż Jolanta Ojczyk
14.01.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowe przepisy mają m.in. zachęcić osoby wykluczone społecznie do uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Centra Integracji Społecznej (CIS) w celu zdobycia kompetencji i kwalifikacji umożliwiających podjęcie zatrudnienia.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy
Posłowie PiS chcą zakazać zmian ulic i placów, jeżeli ich patronem jest władca, święty lub osoba zasłużona dla narodu. Nie wiadomo jednak, kto będzie oceniał, czy patron jest wystarczająco godny i co stanie się, gdy wyjdą na jaw jakieś nowe fakty na jego temat. Pewne jest natomiast, że oceną nie będzie zajmował się samorząd.
Monika Sewastianowicz
13.01.2022
Drogi Administracja publiczna
Rząd chce objąć ochronną taryfą na gaz m.in. wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, domy dziecka i instytucje kultury. Miałyby płacić za gaz tak jak odbiorcy indywidualni. Jednak związki samorządowe apelują, żeby działania osłonowe dotyczyły wszystkich podmiotów komunalnych, świadczących powszechnie dostępne, lokalne usługi publiczne.
Robert Horbaczewski Michał Cyrankiewicz-Gortyński
13.01.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Na wokandach sądów administracyjnych stale przybywa spraw dotyczących tzw. budów covidowych. I stało się to, co przewidywali prawnicy - sądy są bezlitosne dla inwestorów, którzy pod płaszczykiem walki z covidem budują zwykłe bloki mieszkalne lub domy. Ich skargi są oddalane, czego przykładem niedawny wyrok WSA w Krakowie.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.01.2022
Budownictwo Koronawirus a prawo
Do 10 lutego potrwa trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu, oprogramowania i licencji, edukację cyfrową dla pracowników JST i jednostek podległych oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.
Robert Horbaczewski
12.01.2022
Samorząd terytorialny
Do końca stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu „Opieka 75 plus” – przypomina Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Zwraca uwagę, że w tegorocznej edycji programu, który adresowany jest do gmin do 60 tys. mieszkańców, samorządy mogą otrzymać większe dofinansowanie.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wywrócić do góry nogami przepisy tzw. lex deweloper. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, z dotychczasowych rozwiązań zostanie niewiele. Problem w tym, że za zmiany zabiera się wtedy, kiedy te przepisy zaczynają w końcu dobrze funkcjonować w praktyce. A to może oznaczać jedno: koniec tej ustawy.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.01.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Szef służby cywilnej w projekcie nowelizacji ustawy przekonuje, że wprowadzenie nowych systemów czasu pracy i wydłużenie maksymalnego okresu rozliczeniowego z 12 tygodni do 4 miesięcy jest konieczne. A stowarzyszenie zrzeszające urzędników i związki zawodowe przekonują, że to niedobry sposób na rozwiązanie narastającego problemu nierozliczonych nadgodzin.
Robert Horbaczewski
12.01.2022
Administracja publiczna Służba cywilna
Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odrzuciła we wtorek w pierwszym czytaniu senacki projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Za przyjęciem wniosku głosowało 9 posłów, 5 było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Projekt zakładał większy wpływ gmin nadmorskich w gospodarowaniu nadbrzeżnym pasem technicznym – przede wszystkim plażami.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowa polityka zakupowa państwa ma promować mały i średni biznes

Zamówienia publiczne Administracja publiczna
We wtorek Rada Ministrów przyjęła politykę zakupową państwa. To dokument określający najważniejsze działania rządu dotyczące zamówień publicznych. Zamówienia te mają stać się narzędziem wspierającym rozwój gospodarczy, w tym przede wszystkim potencjał sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.01.2022
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Organ nadzoru pedagogicznego nie powinien ingerować w sferę stosunków pracowniczych łączących dyrektora szkoły lub placówki i organ prowadzący, wykonujący w stosunku do dyrektora czynności z zakresu prawa pracy - zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich i postuluje wykreślenie przepisów dotyczących możliwości odwołania dyrektora na polecenie kuratora.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Jednostki samorządu terytorialnego w województwie dolnośląskim nie zawsze wspierały spółki komunalne legalnie i rzetelnie. Kontrola NIK wykazała, że aż 124 mln zł wydatkowano z naruszeniem prawa, zasad należytego zarządzania finansami i jako kwoty nienależnie uzyskane. Szwankował nadzór właścicielski, przez co udzielano wsparcia bez zgody organu stanowiącego gminy, niewłaściwie ustalano wynagrodzenia organów spółek.
Robert Horbaczewski
11.01.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nowa ustawa - maltretowane dziecko nie będzie płacić za rodzica w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse
Zagwarantowanie większej ochrony członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS) - zakłada znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, którą 4 stycznia podpisał Prezydent RP. Ustawa rozszerza katalog przesłanek obligatoryjnego i fakultatywnego zwolnienia członków rodziny mieszkańca domu pomocy społecznej z odpłatności za jego pobyt w placówce.
Robert Horbaczewski
11.01.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Urzędnicy skarbowi chcą szkoleń z Polskiego Ładu i grożą skargami do PIP

PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład
Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych uruchomione zostały specjalne dyżury podatkowe o Polskim Ładzie. Urzędnicy zgłaszają jednak nieprzygotowanie i domagają się szkoleń z nowych przepisów. Grożą też prośbą do Państwowej Inspekcji Pracy o natychmiastowe podjęcie kontroli w jednostkach KAS, w celu zbadania, czy i w jakim zakresie naruszane jest prawo pracy.
Krzysztof Koślicki
11.01.2022
PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład
Ochrona przed nierównym traktowaniem jest w Polsce ograniczona, a osoby tego doświadczające nie mogą w sądzie tylko uprawdopodobnić swych twierdzeń, by to strona pozwana musiała dowieść, że do nierównego traktowania nie doszło. A ochrona w dostępie do dóbr i usług ograniczona jest do przesłanek płci, rasy, pochodzenia etnicznego oraz narodowości.
Krzysztof Sobczak
11.01.2022
Administracja publiczna

Trudny start akcji przyznawania dodatków osłonowych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Zdaniem pracowników socjalnych większość wniosków o dodatek osłonowy zostanie złożonych w formie papierowej. Problem mają szczególnie duże miasta, które muszą ośmiostronicowy wzór wniosku zamówić w drukarni. MOPS w Grudziądzu już poinformował, że papierowe druki będą dostępne dopiero po 20 stycznia. Samorządowcy wciąż nie są pewni, w jakiej formie ma następować przyznanie dodatku.
Robert Horbaczewski
11.01.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, której celem jest usunięcie uchybień legislacyjnych w przepisach dotyczących wymogów tzw. "dyrektywy siedliskowej" oraz "dyrektywy ptasiej", a także wprowadzenie w tej dziedzinie ładu prawnego.
Krzysztof Sobczak
10.01.2022
Środowisko

Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład
Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
10.01.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład