Prawo.pl
Azbest ma zniknąć z polskich dachów do 2032 roku, ale może się to nie udać. Dofinansowanie z budżetu państwa na ten cel jest, NFOŚiGW prowadzi specjalny program. Wsparcie jest przewidziane dla gmin, a za ich pośrednictwem dla mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Wprawdzie w pandemii zakazano organizacji spotkań, wyłączono jednak spod tego zakazu spotkania zawodowe i służbowe. Dzięki temu m.in. partie polityczne mogą swobodnie organizować swoje posiedzenia, ale nie mogą organizować spotkań z kandydatami do partii. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to istotne ograniczenie działalności politycznej.
Krzysztof Sobczak
25.03.2021
Koronawirus a prawo
Rada gminy nie udzieliła wójtowi wotum zaufania. Bez debaty i nie uzasadniając uchwały. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który rozpoznał osobistą skargę wójta na ten akt, uchwałę unieważnił. Podkreślił, że nie znając motywów działania rady, nie ma możliwości kontroli działalności organu samorządu.
Marek Sondej
25.03.2021
Samorząd terytorialny
Żaden przepis nie sprzeciwia się odzyskaniu przez urząd kosztu pracy związanej z udostępnieniem informacji publicznej. Pod warunkiem, że ów koszt przekracza normalne działanie pracownika w ramach wykonywania jego obowiązków. Kosztem dodatkowym jest zatem wydatek rzeczywiście poniesiony ponad koszt funkcjonowania urzędu związany z realizacją - stwierdził naczelny Sąd Administracyjny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Administracja publiczna
Pensje pracowników pomocy społecznej wciąż oscylują wokół płacy minimalnej, a podwyżki są przeważnie tam, gdzie uda się je wywalczyć w drodze protestu. Samorządów nie stać na podnoszenie wynagrodzeń, a co gorsza, zdarza się, że wykorzystują „furtki”, żeby płacić mniej, takie jak ostatnia nowelizacja ustawy, czy rządowe dofinansowania. Tymczasem zaczynają się już pierwsze protesty.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2021
Pomoc społeczna

PESEL dla dziecka, ale bez "uznawania" jednopłciowych rodziców - projekt MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna
Polskie sądy administracyjne pytają TSUE, a Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmianami w prawie rodzinnym rozwiązać kwestie rejestracji dzieci polskich obywateli, które urodziły się za granicą. Przy okazji chce też - jak informuje - wykluczyć możliwość "faktycznego" uznania jednopłciowych małżeństw. W polskich aktach nie będzie można wpisywać dwóch matek lub dwóch ojców.
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Administracja publiczna
Uprawnienia przewodniczącego rady gminy zawsze muszą wynikać z ustawy. Reprezentowanie gminy na zewnątrz oraz zapewnienie radnym warunków wykonywania ich mandatów leży zatem poza jego kompetencjami - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Marek Sondej
24.03.2021
Samorząd terytorialny
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce i jedna z dłuższych w Europie - ma ponad 2 tys. km długości. Po przeprowadzonej kontroli NIK ostrzega, że bez odpowiednich działań może dojść do stopniowej degradacji szlaku i zaprzepaszczenia tego, co już udało się osiągnąć przy jego realizacji. Potrzeba przede wszystkim lepszej współpracy samorządów
Agnieszka Matłacz
24.03.2021
Samorząd terytorialny

Prof. Lipowicz: Centralizacja szpitali będzie sprzeczna z konstytucją

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Odebranie samorządom szpitali, zmiany właścicielskie czy wprowadzenie ich centralnego zarządzania nie będzie rozwiązaniem skutecznym. Bo ich problemy wynikają przede wszystkim z niedofinansowania całego systemu ochrony zdrowia, w tym liczby i wyceny kontraktowanych świadczeń. Do tego centralizacji szpitali nie da się przeprowadzić zgodnie z konstytucją – mówi prof. Irena Lipowicz.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
24.03.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Planowanie przestrzenne do reformy – prace rozpoczęte

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego. Wiceminister Anna Kornecka podkreśliła, że obecna ustawa regulująca kwestie planowania przestrzennego ma już osiemnaście lat i przestała odpowiadać dzisiejszym potrzebom. Reforma w tej dziedzinie została wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo
Przekazując w kwietniu 2020 r. dane obywateli Poczcie Polskiej na zapowiadane wybory korespondencyjne na Prezydenta RP, Minister Cyfryzacji działał bez podstawy prawnej. Naruszył tym samym art. 7 i art. 51 Konstytucji - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który wniósł o uznanie tej czynności ministra za bezskuteczną.
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
RODO Wybory
Pandemia sprawiła, że część gmin miała spory problem z osiągnięciem średnich wynagrodzeń nauczycieli – co oznacza, że musiała płacić pedagogom wyrównanie. Niektóre tak duże, że oznaczało konieczność zaciągnięcia pożyczek. Resort edukacji niepokoju samorządów nie podziela i zapewnia, że rządowe nakłady na edukację rosną z każdym rokiem.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
23.03.2021
Kadry w oświacie
Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.03.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Większość organizacji pozarządowych odczuwa negatywny wpływ pandemii i wprowadzonych ograniczeń – musiały zawiesić część działań, straciły źródła finansowania, nie miały kontaktu z odbiorcami. Skutki COVID najmocniej odcisnęły się na organizacjach z małych i średnich miast.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.03.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Tymczasem z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że działania dotyczące gospodarki wodnej nie są ani konsekwentne, ani spójne. Mimo że problem jest znany od dłuższego czasu, to wciąż brakuje spójnej koncepcji, która zapewniłaby strategiczne i systemowe ujęcie gospodarowania wodą w rolnictwie.
Agnieszka Matłacz
22.03.2021
Administracja publiczna
Samoocena służy do poprawy zarządzania. Pokazuje kierownictwu obszary do poprawy, pomaga zarządzać ryzykiem, pozwala sprawdzać wiedzę pracowników dotyczącą ważnych, nowych zagadnień, jak etyka czy bezpieczeństwo informacji. Pracownikom natomiast pozwala w bezpieczny sposób przekazać uwagi dotyczące funkcjonowania urzędu – mówi audytor Robert Lipka.
Hanna Hendrysiak
22.03.2021
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie
Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.03.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie

WSA: Strata nie jest podstawą do niezatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Szpital przygotował roczne sprawozdanie finansowe, z którego wynikała strata netto w kwocie ponad 5 mln zł. Dokument ten został pozytywnie zaopiniowany przez biegłego rewidenta, ale rada powiatu odmówiła zatwierdzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wskazał, że sam fakt wystąpienia straty nie mógł stanowić przesłanki do podjęcia takiej uchwały i stwierdził jej nieważność.
Dorian Lesner
22.03.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Są kandydaci - ruszy kolejna próba wyboru RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Bartłomiej Wróblewski z ramienia PiS, Piotr Ikonowicz rekomendowany przez Lewicę oraz Sławomir Patyra proponowany przez koalicję Polską i Koalicję Obywatelską - to kolejni kandydaci na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek upłynął termin zgłaszania kandydatów, a wybór Rzecznika odbędzie się prawdopodobnie podczas posiedzenia Sejmu w połowie kwietnia.
Krzysztof Sobczak
20.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Samorządy, NGO i wszyscy zainteresowani zaproszeni do dyskusji o Krajowym Planie Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
W poniedziałek ruszają wysłuchania publiczne Krajowego Planu Odbudowy. Budzi on wiele zastrzeżeń środowisk samorządowych i społecznych. Zarzucają pomijanie grup, które wymagają szczególnego wsparcia w czasie i po pandemii. Swoje uwagi i postulaty przedstawiają też organizacje pozarządowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.03.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo

WSA: Gmina nie może nakazać wyprowadzania psa na smyczy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie wprowadził generalny obowiązek prowadzenia psów na uwięzi. Prokurator wniósł skargę i okazało się, że słusznie. Nakaz ten nie uwzględniał bowiem specyficznych cech biologicznych, wieku, stanu zdrowia i fizjologii zwierząt. Tym samym mógł naruszać zasadę proporcjonalności i humanitaryzmu.
Dorian Lesner
20.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że wybory przedterminowe nie będą przeprowadzane do końca kwietnia. MSWiA wystąpiło do Głównego Inspektora Sanitarnego o opinię w tej sprawie. Wybory planowane na maj są na razie pod znakiem zapytania.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2021
Wybory Koronawirus a prawo
Samorząd Warszawy złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarży wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie obowiązującej obecnie uchwały śmieciowej ze stycznia tego roku. Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Mężczyzna, która przebywał w zakładzie karnym zwrócił się o umorzenie zaległości alimentacyjnych. Organy, bez głębszej analizy sprawy, odmówiły. WSA w Gliwicach wskazał, że powinny one mieć na uwadze skutki, jakie może wywołać ich decyzja. Egzekucja zaległych świadczeń może bowiem prowadzić do sytuacji, w której dłużnik Skarbu Państwa stanie się beneficjentem środków z pomocy społecznej.
Dorian Lesner
19.03.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji
Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.
Krzysztof Koślicki
19.03.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji

Rząd apeluje o zdalną pracę, ale w urzędach to trudne

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Z powodu narastającej pandemii rząd apeluje o pracę zdalną, jednak urzędy doszły już do ściany. Nie jest ona możliwa w wielu przypadkach - zgodnie z prawem klient musi się stawić osobiście, bo dedykowane systemy do obsługi są tylko na miejscu. Wreszcie - bo nie ma sprzętu czy połączenia z siecią. Tam, gdzie raczej nie pracuje się „z domu”, urzędnicy mogą pracować rotacyjnie.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.03.2021
Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy, których działalność dotyczy zużytych rzeczy, często traktują je jak zwykłe towary. Nie mają przy tym świadomości, że popełniają błąd, który może sprowadzić na nich konsekwencje w postaci sankcji prawnych. Takie uznaniowe działanie jest nieprawidłowe, jeśli mamy do czynienia z odpadami - piszą Dawid Krakowiak, Karol Szymańczyk z kancelarii Dentons.
Dawid Krakowiak Karol Szymańczyk
19.03.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Rząd prosi samorządy o ulgi dla firm, a samorządy piszą w tej sprawie do rządu

Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do ministra finansów o zwrócenie się do samorządów o przychylne podejście do wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg podatkowych. Minister pisze do prezesów regionalnych izb obrachunkowych, organów nadzoru nad finansami samorządów. Tymczasem samorządy warmińsko-mazurskie proszą premiera o wsparcie.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2021
Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Powiaty: Naprawdę będziemy odholowywać hulajnogi elektryczne?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Związek Powiatów Polskich martwi się tym, że procedowana właśnie przez Senat ustawa mająca uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych przewiduje, że do ich usuwania z dróg znajdą zastosowanie… normalne reguły z art. 130a Prawa o ruchu drogowym, czyli dotyczące usuwania na przykład samochodów. - To absurdalne „strzelanie z armaty do wróbla” - ocenia Związek.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Sędziowie pokoju mieliby być wybierani w wyborach bezpośrednich, ich liczba uzależniona byłaby m.in. od liczby spraw i mieszkańców w danym powiecie. Zajmowaliby się sprawami cywilnymi, w których wartość przedmiotu sporu wynosiłby do 10 tys. zł, wykroczeniami i najprostszymi sprawami karnymi - wynika z projektu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna