W Dzienniku Ustaw, pod pozycją 317 opublikowane zostało w poniedziałek, 20 lutego 2023 roku, rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. Jego przepisy weszły w życie we wtorek, 21 lutego 2023 r. Tego dnia zaczęła bowiem obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 240). Ustawa z 1 grudnia 2022 r. wprowadza bowiem przepisy umożliwiające pracodawcom kontrolowanie pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu.

Czytaj w LEX: Kontrola trzeźwości alkomatem według rozporządzenia Ministra Zdrowia >

Czytaj w LEX: Kontrola pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu a RODO >

Pobierz gotowe wzory dokumentów:

Czytaj również: 
Minister zdrowia szykuje nierealistyczne zasady badania trzeźwości pracowników>>
Nowe prawo - po narkotykach możliwa bezkarność, po lekach można stracić pracę>>

Na ostatnią chwilę i z problemami w stosowaniu w praktyce

Projekt rozporządzenia pojawił się co prawda już 22 grudnia 2022 r., ale rozporządzenie podpisane zostało przez ministra zdrowia dopiero 16 lutego, natomiast 17 lutego wpłynęło do RCL celem publikacji. Ogłoszenia doczekało się 20 lutego. Mimo to pozostały w nim rozwiązania mocno kontrowersyjne i krytykowane przez organizacje pracodawców.

Zobacz procedurę w LEX: Badanie trzeźwości pracowników – rodzaje >

Chodzi nie tylko o rodzaj urządzeń i sposób kontroli trzeźwości, ale i zamknięty katalog środków działających podobnie do alkoholu. W obu tych przypadkach, o czym już pisaliśmy w serwisie Prawo.pl, stosowanie tych regulacji w praktyce będzie nastręczało wiele problemów i będzie powodem wielu sporów na linii pracodawca - pracownik.

Mędrala Małgorzata: Badanie trzeźwości pracowników - nowe zasady >>>

Czytaj także: Jak kontrolować trzeźwość pracownika i nie naruszać przy tym jego godności?>>

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Kontrola trzeźwości - wzory dokumentów >>>

Kadry i płace: O czym warto pamiętać w lutym? >>>

Ściągi kadrowego: Jakie dokumenty powinny zawierać poszczególne części akt osobowych? >>>