- W naszej ocenie należy tych lekarzy traktować na równi z lekarzami, którzy w polskim systemie kształcenia podyplomowego realizują program specjalizacyjny. Problem dotyczy wielu specjalności lekarskich, uznanych za deficytowe, a lekarze w oddziałach szpitalnych wykonują już zawód samodzielnie, stąd też wydaje się celowe, aby mogli podejmować zatrudnienie także w poradniach specjalistycznych na podobnych zasadach, jak lekarze realizujący program specjalizacyjny w formie rezydentury – argumentuje Roman Kolek, przewodniczący Komisji ds. Ochrony Zdrowia Związku Województw RP.

Czytaj więcej w LEX: Zasady zatrudniania w placówce medycznej lekarzy spoza UE >>>

 

Czytaj także na Prawo.pl:  Nauka anatomii ze slajdów, zamiast w prosektorium - lekarze obawiają się o standardy>>

Kryteria zawarte w warunkach szczegółowych zarządzeń Ministra Zdrowia regulujące warunki zawierania umów nie pozwalają na zatrudnienie tych lekarzy w warunkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, pozwalając na zatrudnienie w warunkach szpitalnych.

Równe traktowanie lekarzy spoza UE

Związek zwraca też uwagę, że zgoda, którą uzyskali lekarze spoza Unii Europejskiej na pracę dotyczy wyłącznie konkretnych zakładów opieki zdrowotnej, tylko w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Eliminuje to w jego ocenie ryzyko równoległego podejmowania pracy w innych jednostkach i pozytywnie wpływa na jego stabilność.

Sprawdź w LEX: Przyznawanie prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty cudzoziemcowi - postępowanie krok po kroku >>>

Konieczna regulacja dotycząca uznawania i zdobywania specjalizacji

Komisja ds. Ochrony Zdrowia Związku Województw RP zwraca też uwagę na pilną potrzebę wprowadzenia regulacji dotyczącej ścieżki uznawania i zdobywania specjalizacji w warunkach polskiego systemu kształcenia podyplomowego.

- Chodzi o lekarzy, którzy poprzez nostryfikację dyplomu (zdanie egzaminu weryfikacyjnego), uzyskanie potwierdzenia znajomości języka polskiego w Naczelnej Radzie Lekarskiej oraz posiadanie prawa wykonywania zawodu uzyskane w okresie pandemii, kierowani są na roczny staż podyplomowy, jak każdy absolwent wydziału lekarskiego uzyskujący dyplom lekarski w Polsce – wyjaśnia Roman Kolek.

Nazarko-Ludwiczak Ewelina: Rynek świadczeń medycznych w Unii Europejskiej - jak się na nim odnaleźć i skutecznie konkurować >>>

Jak dodaje, co prawda po rozpoczęciu takiego stażu, który uzyskał tytuł poza Unią Europejską, może wystąpić do Ministra Zdrowia z wnioskiem o jego skrócenie. - Jednak uważamy, iż wskazanie innej, racjonalnej ścieżki potwierdzającej posiadane kompetencje, powinno zostać uznane za zadanie priorytetowe – mówi Kolek. Jak podkreśla Komisja w swoim stanowisku, odpowiednie podejście do uznania kompetencji lekarzy spoza UE może zapobiec wypływowi tej kadry do innych krajów, które mają bardziej elastyczne podejście do ich zatrudniania.