Kamery na prywatnej posesji lub na bloku nie zawsze wiszą legalnie. Coraz częściej sądy orzekają więc, że naruszają prywatność osób postronnych i nakazują ich usunięcie oraz wypłatę zadośćuczynienia poszkodowanym. Jest też pierwsza kara administracyjna nałożona na zarządcę nieruchomości za naruszenie przepisów RODO, choć te wprost nie odnoszą się do budynków mieszkalnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.05.2021
Budownictwo RODO
Nie można ukarać na podstawie kodeksu karnego osób, które stawiły się na wezwanie jednostki wojskowej w celu odbycia ćwiczeń, ale były pijane - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. W takiej sytuacji należy zastosować sankcje wynikające z innych przepisów, takich jak regulamin służby lub ustawę o powszechnym obowiązku obrony - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.05.2021
Prawo karne

Stolica pomaga przedsiębiorcom w czasie pandemii

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Obniżki czynszów, ulgi podatkowe czy niższe stawki za ogródki gastronomiczne – to niektóre z licznych form pomocy Warszawy dla działających w tym mieście przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie pandemii. Miasto szacuje, że łączna wartość wsparcia przekroczyła 75 mln zł. Pomoc trafiła do ponad 8,5 tys. przedsiębiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.05.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Skarbówka zajmie się ochroną dóbr kultury

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami daje dodatkowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej. Naczelnicy urzędów celno-skarbowych zajmą się wykrywaniem i zwalczaniem nielegalnego przywozu dóbr kultury spoza Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
26.05.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Obchodząc Dzień Matki, warto pomyśleć o tym, że czas pandemii jest dla wielu mam, zwłaszcza tych pracujących zawodowo, bardzo trudny. To dobra okazja, by przypomnieć kilka podstawowych uprawnień związanych z rodzicielstwem i spytać, jak one są realizowane – podkreśla prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Monika Lewandowicz-Machnikowska
26.05.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy

Roszczenia prywatnych przedszkoli uderzają w miasta

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Prywatne przedszkola drenują budżety miast. Żądają od nich wypłaty zaległych dotacji, a w grę wchodzą grube miliony złotych. W tej chwili w sądach toczy się 50 tego typu spraw, a ostatnio Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania skargę kasacyjną Przasnysza. Władze tego miasta liczą, że dzięki niej przerwą złą passę gmin. Niedawno w SN w takiej sprawie przegrał Wałbrzych.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.05.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Po blisko 8 godzinach obrad we wtorek zapadła decyzja o odroczeniu posiedzenia dwóch Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej, które mają rozstrzygnąć, czy utrata więzi rodzinnej wymaga wypłacenia zadośćuczynienia. Problem dotyczy rodzin, których bliski jest poszkodowany w wyniku działań niedozwolonych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,
Krzysztof Sobczak
25.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.
Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Polska musi do 6 czerwca wdrożyć dyrektywę autorską. Terminowa jej implementacja jest konieczna dla ucywilizowania rynku cyfrowego. W czasie pandemii zamknięto kina, teatry i galerie, jedynym kontaktem z publicznością pozostał internet, ale do dzisiaj nie uregulowano tej branży i wiele wskazuje, że dyrektywa nie zostanie na czas wdrożona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.05.2021
Prawo cywilne Prawo unijne LegalTech
Tylko pozornie spór o kredyty frankowe w Austrii odpowiada sytuacji znanej z polskiego podwórka, na którym kwota kredytu lub raty kredytowe są przed zapłatą przeliczane z waluty obcej na walutę polską. Różnica jest taka, że austriacki konsument może akceptować bieżący kurs banku lub nie, podczas gdy polski konsument musi akceptować przyszły kurs banku - pisze dr Mariusz Korpalski,
Mariusz Korpalski
25.05.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Remont po pożarze nieruchomości został przeprowadzony w taki sposób, by zminimalizować wydatki. Prace wykonano w systemie gospodarczym. Do należnego odszkodowania nie można więc doliczyć podatku VAT. Uwzględnienie tej daniny byłoby zasadne, gdyby podatek ten faktycznie został rozliczony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
25.05.2021
Domowe finanse VAT
W poniedziałek na konto jednego z obligatariuszy poszkodowanego w aferze GetBack wpłynęło blisko milion złotych. Zdaniem prawników to sukces, bo większość spraw jest obecnie zawieszanych na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który restrukturyzuje Idea Bank. W efekcie poszkodowani nie mają szansy na odzyskanie pieniędzy. Pomóc może jeszcze TSUE.
Jolanta Ojczyk
25.05.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Kwitnie proceder bezpodstawnego posługiwania się w miastach kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych. Ani straż miejska, ani policja, nie mają narzędzi, aby z tym walczyć. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zapowiada, że dopiero w przyszłym roku rozpocznie pracę nad budową centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.
Robert Horbaczewski
25.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Galerie handlowe poskarżą się KE w sprawie obniżki czynszów

Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji
Właściciele i zarządcy centrów handlowych powiadomią Komisję Europejską o udzieleniu przez polski rząd nienotyfikowanej pomocy publicznej najemcom. Taką informację przekazała w poniedziałek Polska Rada Centrów Handlowych. Wynajmujący będą także dochodzić roszczeń za swoje straty od Skarbu Państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2021
Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji

UOKiK: Kara dla firmy za uniemożliwienie przeszukania

Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył kary w wysokości 500 tys. zł na spółkę Platinium Wellness oraz 150 tys. zł na prezesa zarządu tej firmy. Sankcje zostały nałożone za utrudnianie przeszukania, które miało uniemożliwić zebranie dowodów w prowadzonym postępowaniu.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze
Ściganie posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów, które nie zostały zarejestrowane, nie jest proste. Nawet donosy obywatelskie są utrudnione w takich przypadkach. A na polskich wsiach często można spotkać traktory, które nie posiadają tablic rejestracyjnych. Wtedy egzekucja obowiązku jest utrudniona. Tymczasem wprowadzenie pojazdu do ruchu rodzi obowiązek jego ubezpieczenia.
Regina Skibińska
24.05.2021
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Zawarcie przez cudzoziemca związku małżeńskiego z obywatelem polskim może stanowić, podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak brak wizy i nielegalny pobyt były przyczyną wydania decyzji nakazującej mu opuszczenie Polski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.05.2021
Administracja publiczna Prawo unijne
Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.05.2021
Prawo cywilne Rynek Budownictwo
Ministerstwo Zdrowia wyda 500 milionów złotych na podstawowe badania osób w wieku 40 plus, które może im już teraz zlecić każdy lekarz rodzinny. Z programu nie skorzystają najbardziej potrzebujący, tylko ci, którzy mają Internetowe Konto Pacjenta. Eksperci nie mają wątpliwości: program to zabieg PR-owy, który nie przyniesie oczekiwanych efektów zdrowotnych.
Jolanta Ojczyk
24.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład
Unijne cyfrowe zaświadczenia "Covid" będą zasadniczo dostępne dla obywateli od 1 lipca - zapewnia Komisja Europejska. Dostępne mają być trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać na urządzenie cyfrowe lub wydrukować na papierze.
Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Koronawirus szczepienia
Obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu to cel nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ma to dać oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. W sobotę 22 maja nowe przepisy wchodzą w życie.
Krzysztof Sobczak
22.05.2021
Domowe finanse Budownictwo
Sąd Apelacyjny w Krakowie ma wątpliwości, czy możliwe jest uznanie, iż brak rozstrzygnięcia sądu opiekuńczego uniemożliwia orzekanie o istotnej sprawie dziecka i prowadzi do oddalenia powództwa w sprawie ochronę dóbr osobistych. Z tym, że powództwo wytacza jeden rodzic przeciwko drugiemu w imieniu dziecka. Dlatego sąd przedstawił to zagadnienie do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.05.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Poszukiwacze "skarbów" będą mieli łatwiej

Prawo karne Administracja publiczna
Nielegalni poszukiwacze złotego pociągu i broni z pól bitewnych oraz śladów po żołnierzach wyklętych mają powody do zadowolenia. Rząd planuje właśnie złagodzenie kar za wydobywanie ukrytych dóbr kultury, które należą do Skarbu Państwa. Zniesiona ma być kara przewidująca za ten czyn - do dwóch lat więzienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.05.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia
Pracodawcy, zwłaszcza w branżach, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika, kuszą potencjalnych kandydatów pakietami sportowymi, abonamentem medycznym lub "owocowymi wtorkami". Firma, która chce wycofać się z dodatków dla pracowników, może jednak mieć z tym problem.
Monika Sewastianowicz
22.05.2021
Prawo pracy BHP
Po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków celnicy będą mieć dodatkowe narzędzia i podstawę do tego, aby kontrolować dodatkową grupę "pamiątek przywożonych z zagranicy". Polska jest krajem atrakcyjnym dla przemytników, gdyż nie reguluje rynku sztuki. Nie było do tej pory kar za wwóz nielegalnych artefaktów - mówi dr hab. Katarzyna Zalasińska,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.05.2021
Prawo karne Prawo cywilne
Obowiązek przeprowadzania oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego i przeprowadzania tzw. ukierunkowanych kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz obowiązek uwzględniania niechronionych użytkowników dróg we wszystkich procedurach zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego - takie m.in. zmiany chce jeszcze w tym roku zaproponować rząd.
Krzysztof Sobczak
21.05.2021
Administracja publiczna
W rozporządzeniu dotyczącym naboru do Żandarmerii Wojskowej minister obrony narodowej wprowadza rozwiązania, o których nie mówi ustawa. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca na to uwagę ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi i przypomina, że służba w Żandarmerii Wojskowej jest służbą publiczną, a zasady naboru do niej musza być zgodne z ustawą.
Krzysztof Sobczak
21.05.2021
Administracja publiczna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski