Prawo.pl

Polacy uciekają na emeryturę najszybciej, jak się da

Finanse publiczne Emerytury i renty PIT
Polityka rządu zachęcająca Polaków do nieprzechodzenia na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego poniosła spektakularną porażkę. Z danych, do których dotarł serwis Prawo.pl, wynika, że w 2022 r. prawie 90 proc. uprawnionych osób przeszło na emeryturę w ciągu pierwszego roku od uzyskania uprawnień, z czego ponad 70 proc. - natychmiast po ich uzyskaniu. Coraz więcej osób pobiera emeryturę i pracuje.
Grażyna J. Leśniak
10.05.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty PIT
Członkowie sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka postanowili odroczyć omawianie projektu ustawy wprowadzającej sędziów pokoju do czerwca. Na posiedzeniu 9 maja okazało się, że nie ma przedstawicieli adwokatury, ani stowarzyszeń sędziowskich. W tej sytuacji poseł Krzysztof Śmiszek zgłosił wniosek o przerwę. Wniosek ten przegłosowano i obrady odroczono.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Już 18 maja br. zacznie obowiązywać nowa część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Celem zmian tzw. ustawy antylichwiarskiej oraz innych przepisów, które wchodzą w życie tego dnia, jest przede wszystkim zlikwidowanie nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.05.2023
Finanse Banki Kredyty
Wymagalność obowiązkowych szczepień ochronnych i liczba dawek poszczególnych obowiązkowych szczepień ochronnych, które określone są w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu, a nie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia, są niezgodne z konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Nocuń
09.05.2023
Opieka zdrowotna

Świadczenie pielęgnacyjne dla wnuka osoby niepełnosprawnej - RPO przyłącza się do postępowania przed TK

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wnuk opiekujący się osobą z niepełnosprawnością złożył skargę konstytucyjną na brak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy zdrowe dzieci takiej osoby nie sprawują opieki. Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w tym postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i wniósł o uznanie niekonstytucyjności zaskarżonego przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Grażyna J. Leśniak
09.05.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Łatwiejsza rejestracja małżeństwa, zgonu i urodzin obywateli Unii Europejskiej jest koniecznością – uważają polscy senatorowie. Obecnie każde państwo członkowskie ma w tym zakresie inny system. Dlatego Senat przygotował projekt uchwały, skierowany do europarlamentarzystów i rządu, aby podjęli inicjatywę ujednolicenia i odformalizowania 27 systemów rejestracji stanu cywilnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2023
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Inwestor musi zapewnić odpowiednią liczbę miejsc postojowych dla mieszkańców budynku lub jego użytkowników, a od spełnienia wymagań związanych z parkingami zależy możliwość budowy. Gdy nie wystarczy na to miejsca na własnej działce, możliwa jest współpraca w tym zakresie z innymi inwestorami - pisze radca prawny Aleksander Moroz z DSK Kancelaria.
Aleksander Moroz
09.05.2023
Budownictwo Nieruchomości

Dr Lasocki: Niełatwo uporządkować emerytalny dom waria(n)tów

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Służby mundurowe, a nawet sędziowie i prokuratorzy, nie muszą być w systemie zaopatrzeniowym, czyli pozaskładkowym. Każda grupa – choćby i rolnik - może być w powszechnym systemie ubezpieczeń i nie musi to oznaczać utraty przywilejów. Dzięki temu wyeliminowano by wiele absurdów, a systemem można byłoby zarządzać w sposób świadomy i demokratyczny. Potrzeba tylko woli politycznej, której, niestety brak - mówi dr Tomasz Lasocki.
Grażyna J. Leśniak
09.05.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do cofnięcia uprawnień nie jest wymagane skazanie za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Jednak zatarcie skazania stanowi przeszkodę dla cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami. Sąd uznał wobec tego, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem kodeksu postępowania administracyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Nie działa centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Oznacza to w praktyce, że nie można wystawiać nowych świadectw energetycznych, niezbędnych m.in. przy sprzedaży mieszkania czy też odbiorze nowego budynku. A brak tego certyfikatu to wykroczenie zagrożone grzywną do 5 tys. złotych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uspokaja, że problemy są przejściowe.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.05.2023
Środowisko Budownictwo
W niedzielę minął miesiąc od wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej, a jutro dwa tygodnie, odkąd obowiązuje nowela Kodeksu pracy, przewidująca nowe uprawnienia rodzicielskie. Tymczasem przepisów wykonawczych do nich, jak nie było, tak nie ma. Pracodawcy mają z tym problemy, a nie wiadomo, kiedy minister rodziny i polityki społecznej wyda nowe rozporządzenia, bo niektóre pomysły krytycznie ocenia nawet minister finansów.
Grażyna J. Leśniak
09.05.2023
Prawo pracy Prawo unijne
W akcie urodzenia dziecka matka może wpisać fikcyjne dane jego ojca, ale rubryka „ojciec” nie może pozostać pusta. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, dziś jednak to często przeszkadza w korzystaniu z pełni praw obywatelskich, np. przy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku osób jednej płci. Rząd zapowiada zmianę tego przepisu.
Krzysztof Sobczak
08.05.2023
Prawo rodzinne Administracja publiczna
W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, nie będzie już obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa - przewiduje nowelizacja rozporządzenia podpisana przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Robert Horbaczewski
08.05.2023
Administracja publiczna

E-konsylia mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
E-konsylium to rozwiązanie telemedyczne, które umożliwia pacjentom szerszy dostęp do specjalistów z dużych ośrodków. Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek ogłosiło pilotażowy program, w którym weźmie udział 48 szpitali, 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ma zostać przeszkolonych 700 pracowników medycznych. E-konsylia już wcześniej wprowadziły niektóre placówki, które samodzielnie pozyskały na to środki.
Beata Dązbłaż
08.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia br. wyniosła 5,3 proc. – podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, powołując się na wstępne dane. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w marcu br. W urzędach pracy zarejestrowanych było 823,7 tys. bezrobotnych, czyli o 23,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca.
Grażyna J. Leśniak
08.05.2023
Rynek Prawo pracy
Nabycie nieruchomości od kościelnej osoby prawnej jest zwolnione z PCC pod warunkiem, że nieruchomość nie będzie przeznaczona do działalności gospodarczej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że jeśli nabywca zamierza ją wynajmować, to nie spełnia tego warunku i nie przysługuje mu zwolnienie z podatku.
Malwina Pasternak-Janik
08.05.2023
Doradca podatkowy Finanse
Przeciętna emerytura w kraju to obecnie około 3 tys. zł brutto. Najwyższa emerytura jest kilkanaście razy większa, bo wynosi ponad 43 tys. zł. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa śląskiego, a wypłaca ją Oddział ZUS w Zabrzu. Emeryt na swoje świadczenie pracował blisko 63 lata, a karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat.
Grażyna J. Leśniak
08.05.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Od początku tego roku przedsiębiorcy mają obowiązek podawać najniższą cenę z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Z kontroli i monitoringu rynku przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że sprzedawcy często popełniają błędy przy oznaczaniu obniżek. - Rynek ma trudności z tym przepisem - ocenia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Krzysztof Sobczak
08.05.2023
Rynek i konsument
Od uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego kwestionującej jednoosobowe składy minęły niecałe dwa tygodnie, a w sądach trwa nerwowe szukanie rozwiązań. Wiele rozpraw zostało odroczonych, sędziowie mówią o planowanych po długim weekendzie naradach i chaosie, który wydłuża i tak już długie postępowania. Część z nich uważa, że w sprawach "niekasacyjnych" na uchwałę nie trzeba zważać, a MS sprawdza stan wokand.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Aleksandra Partyk
08.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów zachęcałam sędziów wszystkich sądów od bardzo dawna, gdy jeszcze nie wyobrażaliśmy sobie, że to może stać się ustrojowym problemem. Dziś, gdy coraz częściej sięgają oni po te narzędzie, mogę powiedzieć: a nie mówiłam? Ale to gorzka satysfakcja, gdy to jest tak bardzo potrzebne – mówi prof. Ewa Łętowska.
Krzysztof Sobczak
08.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od kilku tygodni urzędy wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy promują pracę tymczasową, chcąc ukrócić nielegalny outsourcing pracowniczy. W efekcie firmy świadczące outsourcing usług zmuszone zostały do poszukiwania innych ścieżek legalizowania pracy cudzoziemców - m.in. zatrudnienie ich jako pracowników tymczasowych. Z tej drogi niektórzy korzystają w ramach powiązanych podmiotów tworzących grupę kapitałową.
Grażyna J. Leśniak
08.05.2023
Rynek Prawo pracy BHP
Organizacje społeczne, w tym Fundacja Panoptykon, apelują do europosłów i europosłanek o przyjęcie rozwiązań chroniących ludzi przed zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Głosowanie w Parlamencie Europejskim – wkrótce. Koalicja European Digital Rights (EDRi), do której należy Fundacja Panoptykon, opublikowała list otwarty w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.05.2023
Nowe technologie
Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trafił do Sejmu, ale nie spotkał się z przychylnym przyjęciem przez stronę samorządową. Dlaczego? O tym rozmawiamy z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Gdańska, przewodniczącym Komisji ds. urbanistyki w Unii Metropolii Polskich.
Zofia Jóźwiak
06.05.2023
Samorząd terytorialny Nieruchomości

Urlop bezpłatny lub opiekuńczy na opiekę nad chorym w rodzinie

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracownik może wykorzystać urlop bezpłatny na dowolny cel, np. zajmować się w tym czasie chorym członkiem rodziny. Warunek – na taki urlop musi zgodzić się pracodawca. Są jednak także inne sposoby sprawowania opieki nad bliskimi w potrzebie. Najnowszy to istniejący od 26 kwietnia w Kodeksie pracy urlop opiekuńczy dla zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Grażyna Ordak
06.05.2023
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od początku roku, zgodnie z przepisami, nie można już amortyzować mieszkań na wynajem ani rozliczać kosztów uzyskania przychodów. Sposób na wyjście z tej sytuacji podpowiedział właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej. Przy większych inwestycjach może się on opłacać. Wystarczy założyć powiązaną spółkę.
Krzysztof Koślicki
06.05.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Uczestnicy telewizyjnych teleturniejów, programów rozrywkowych, a także aktorzy serialowi coraz bardziej dbają o publiczny wizerunek, a nawet jakość swojej pracy na planie. Już nie wystarcza pokazanie się na ekranie, kontekst występu musi być pozytywny, podobnie jak oceny widzów. Potrafią skutecznie walczyć o to przed sądem.
Michał Kosiarski
06.05.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Leków wspierających redukcję masy ciała jest w Polsce zarejestrowanych kilka. Jednak części pacjentów nie stać na to, aby z nich skorzystać. Żaden z leków rekomendowanych do leczenia choroby otyłości nie jest bowiem refundowany. Jednocześnie popyt na nie rośnie. Szukają ich nie tylko chorzy, ale także chcący "zgubić kilka kilogramów", a receptę można uzyskać łatwo on-line. 
Magdalena Gajda
06.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Jeżeli mieszkańcy obawiają się, że parkowanie samochodu elektrycznego w garażu budynku wielorodzinnego doprowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa, mogą jako wspólnota przyjąć uchwałę, w której znajdzie się stosowny zakaz. Wszystko zależy jednak od tego, jak zostanie to uzasadnione, a każdy mieszkaniec będzie miał prawo zaskarżyć taką uchwałę do sądu powszechnego.
Inga Stawicka
06.05.2023
Środowisko
Wiele wskazuje, że po niedawnym wyroku TSUE zapożyczenie fragmentu, który jest w istocie prostym tonem muzycznym, czy pojedynczym powszechnie używanym zwrotem słownym, nie będzie stanowiło naruszenia praw autorskich, lecz zostanie zakwalifikowane jako dozwolona prawem inspiracja. Jednak gdy „próbka” spełni przesłanki utworu, wykorzystanie sampla wymaga już zgody autora.
Magdalena Materowicz-Kukla
06.05.2023
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona. Skoro nieważność ta powstała na skutek zamieszczenia przez bank nieuczciwych klauzul, przedsiębiorca nie może czerpać korzyści z tej sytuacji. Nie wyklucza to roszczenia konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy - czyli rat - uzyskanych przez bank - wskazał w swojej opinii Rzecznik Generalny TSUE. Trybunał ogłosi w tej sprawie wyrok 15 czerwca.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
05.05.2023
Banki Kredyty frankowe