Pandemia nie zrewolucjonizowała warunków ubezpieczeń zdrowotnych i tych na życie. O ile w razie śmierci na Covid-19 czy hospitalizacji regułą jest wypłata świadczenia z polisy na życie, to za samo zachorowanie nie można otrzymać wypłaty. Za to ubezpieczyciele zdrowotni poszerzyli ostatnio zakres swoich usług.
Regina Skibińska
03.06.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała Powstańcom Warszawskim nagrody pieniężne. Otrzymają je 1043 osoby. Ministerstwo Finansów zwolni te pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest już projekt przepisów w sprawie zaniechania poboru PIT.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
Domowe finanse PIT

Polkomtel zwróci bezprawnie pobrane opłaty za usługi premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Jeśli Polkomtel odrzucił reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228, to klient dostanie zwrot podwojonej opłaty, którą poniósł z powodu korzystania z tych usług. Prezes UOKiK zobowiązał też tę firmę do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Od 6 do 25 czerwca przywrócona będzie możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych, ale obowiązywać ma w nich limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - poinformował minister Adam Niedzielski. Także od niedzieli w weselach będzie mogło brać udział do 150 osób. Dyskoteki i kluby nocne być może będą otwierane od 26 czerwca. Można będzie organizować targi i konferencje.
Krzysztof Sobczak
02.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad projektem kontrowersyjnej ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe mają przestać powstawać w pobliżu domów. Nikt bowiem nie chce mieszkać w sąsiedztwie kilku milionów kur lub tysięcy tuczników. Jednak projekt, który przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych, budzi mieszane uczucia.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.06.2021
Środowisko Budownictwo
Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.06.2021
Wymiar sprawiedliwości

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus szczepienia
Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus szczepienia

GIS: W komisjach wyborczych tylko ozdrowieńcy i osoby zaszczepione

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Ozdrowieńcy lub osoby zaszczepione, najlepiej obiema dawkami, powinny zasiadać w komisjach w wyborach i referendach lokalnych organizowanych od połowy czerwca. Wybory najlepiej przeprowadzać w halach sportowych, salach gimnastycznych oraz miejscach łatwych do dezynfekcji - wynika z rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.
Robert Horbaczewski
01.06.2021
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Na skutek zmowy rynkowej sprzedaż samochodów marki Kia może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i przeprowadził przeszukania w siedzibach czterech firm. Według UOKiK podejrzewane działania przedsiębiorców mogą skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Utrudnienie sprzedaży w trakcie pokazów handlowych oraz zwiększenie ochrony osób korzystających z internetowych platform handlowych – to główne cele proponowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacji ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Projekt został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
01.06.2021
Rynek i konsument
Od wtorku 1 czerwca zaczęły obowiązywać przepisy o pierwszeństwie pieszego na przejściu oraz m.in. zakaz używania telefonów komórkowych w czasie przechodzenia przez jezdnię oraz w momencie wchodzenia na nią. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza też pierwszeństwo pieszego, który stoi jeszcze na chodniku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Administracja publiczna
W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Biznes się otwiera, ale sale zabaw w Dzień Dziecka zamknięte

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sale zabaw czy escape room-y są zamknięte od jesieni ubiegłego roku i nie wiadomo, kiedy wznowią działalność. Ich właściciele apelowali do rządu: otwórzcie nas na Dzień Dziecka! Ale ten takich planów nie ma. Część przedsiębiorców chce w związku z tym składać pozwy o odszkodowania od Skarbu Państwa. Szanse na wygraną są jednak niewielkie.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Stosowanie przez Szwecję prawa, które umożliwia masowe monitorowanie sygnałów elektromagnetycznych w ramach rozpoznania dla celów wywiadowczych, narusza prawo do ochrony życia prywatnego i rodzinnego osób prywatnych - uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z orzeczenia wynika, że polskie prawo w tym zakresie też mogłoby być zakwestionowane.
Katarzyna Warecka
01.06.2021
Administracja publiczna Policja RODO

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Po pięciu latach przedawnia się podatek od darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Biorąc pod uwagę, że podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani do składania zeznań podatkowych (traktowanych na równi z deklaracjami), w praktyce termin przedawnienia prawa do wydania decyzji wynosi pięć lat licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Adam Bartosiewicz
31.05.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent ratyfikował unijny Plan Odbudowy

Finanse publiczne Prawo unijne
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. Sejm ustawę tę uchwalił 4 maja, a Senat zaakceptował ją bez poprawek w czwartek 27 maja. W piątek prezydent podpisał ustawę i tego samego dnia została ona opublikowana z Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Finanse publiczne Prawo unijne
Blisko co czwarty Polak boi się, że w czasie pandemii padnie ofiarą hakerów wyłudzający dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należy podjąć w takim przypadku. Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Krzysztof Sobczak
31.05.2021
Nowe technologie RODO

Otworzyli siłownię w czasie lockdown-u, teraz się bronią

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie uchylił decyzję o zamknięciu siłowni. Była to interwencja na wniosek przedsiębiorców, którym Sanepid nakazał zamknąć klub fitness, nie dając prawa do wytłumaczenia się, dlaczego klub był otwarty.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Restauracje i hotele liczą, że odrobią straty

Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Po straconym długim weekendzie majowym branża turystyczna, hotelarska i gastronomiczna liczą na dobre rozpoczęcie sezonu w czerwcowy długi weekend. Wyjazd na wypoczynek w tym czasie planuje co trzecia osoba, a zdecydowana większość, bo aż 96 proc., deklaruje, że spędzi go w Polsce.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Adam Niedzielski, minister zdrowia będzie rekomendował, aby maseczki nosić w pomieszczeniach jeszcze co najmniej w wakacje. Podkreślił, że trzeba działać ostrożnie z luzowaniem obostrzeń, bo epidemia się tli. - Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić – powiedział.
Agnieszka Matłacz
31.05.2021
Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
31.05.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Inwestorzy budujący "covidowe domy" bez szans w sądach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał jeden z pierwszych wyroków dotyczących budowy tzw. covidowych domów, czyli bez pozwolenia na budowę oraz wbrew ustaleniom miejscowego planu. Orzeczenie jest bezlitosne dla inwestora. WSA nie miał żadnych wątpliwości i stwierdził, że nie wolno naginać prawa i stawiać prywatnej willi, powołując się na rzekomą walkę z pandemią.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Szczepienia w aptekach możliwe już od soboty

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus szczepienia
Od soboty 29 maja przepisy dopuszczają możliwość organizowania punktów szczepień w 12 tysiącach aptek ogólnodostępnych. Nowelizacja prawa farmaceutycznego w tej sprawie została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe określone w rozporządzeniu.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
29.05.2021
Zawody medyczne Farmacja Koronawirus szczepienia

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra
Radosław Górski
29.05.2021
Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Strasburg: Lockdown to nie areszt domowy

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rządowa decyzja o lockdownie i ograniczeniu przemieszczania się ludności ze względu na pandemię COVID-19 nie miały charakteru pozbawienia wolności i nie naruszały podstawowej swobody przemieszczania się - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, skarżący nie został w żaden sposób pozbawiony kontaktu ze światem zewnętrznym.
Katarzyna Warecka
29.05.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

WSA: Zwykły e-mail do urzędu sprawy nie załatwi

Pomoc społeczna Administracja publiczna
Podania i wnioski mogą być wnoszone do organów w formie zwykłego e-maila. Bez bezpiecznego podpisu elektronicznego nie będą jednak skuteczne. Dlatego organ powinien wezwać stronę do usunięcia braku formalnego pisma, a nie stwierdzać bezskuteczność czynności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Marek Sondej
29.05.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna

E-hulajnogi bez obowiązkowej polisy, ale OC lepiej mieć

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ubezpieczenia
E-hulajnogi nie muszą mieć komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązujące od niedawna nowe przepisy dotyczące tych urządzeń, nie nakładają takiego obowiązku. Polisy OC są więc w pełni dobrowolne, ale mogą być potrzebne. Użytkownicy tych urządzeń odpowiadają bowiem za wyrządzone przez siebie szkody.
Regina Skibińska
29.05.2021
Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.
Krzysztof Koślicki
29.05.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski