Pierre Karleskind przekazał w mediach społecznościowych, że Polska nie dostanie finansowania dla "stref wolnych od LGBT" od Unii Europejskiej. - To już potwierdzone! Ani jedno euro z Unii Europejskiej nie sfinansuje w Polsce "stref wolnych od LGBT", Komisja Europejska w liście potwierdziła: żadnych pieniędzy unijnych bez poszanowania wartości unijnych - napisał europoseł na Twitterze. 

Nie będzie pieniędzy z unijnego funduszu spójności

Powołał się na odpowiedź komisarzy Elisy Ferreiry odpowiedzialnej za reformy i politykę spójności oraz Nicolasa Schmitta odpowiedzialnego za rynek pracy i sprawy społeczne na  jego pytanie, czy polskie „strefy wolne od LGBT” otrzymają pieniądze z unijnego funduszu spójności. Komisarze potwierdzili, że wszystkie regiony, które przyjęły tego typu uchwały nie będą mogły liczyć na otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy. Przypomnieli, że w porozumieniu partnerskim zawartym między Polską a Komisją Europejską znalazł się bowiem zapis, że wsparcia finansowego z polityki spójności nie będą mogły otrzymać te podmioty, które „podjęły jakiekolwiek działania dyskryminujące”.

Czytaj: Część gmin wciąż „wolna od LGBT” i nie boi się utraty unijnych funduszy>>

- Ta klauzula obejmuje gminy, powiaty i województwa. Komisja będzie nadal monitorowała sytuację na miejscu i oczekuje ona od Polski, że rygorystycznie będzie przestrzegać tej klauzuli - napisali komisarze w liście skierowanym do  Pierre'a Karleskinda.

Czytaj w LEX: Strefy wolne od LGBT a aksjologiczny aspekt partnerstwa miast >>

Czytaj w LEX: Stwierdzenie nieważności uchwały rady gminy w przedmiocie "strefy wolnej od LGBT". Glosa do wyroku WSA z dnia 14 lipca 2020 r., III SA/Gl 15/20 >>