Prawo.pl
We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Kasacja wniesiona przez TVP o zniesławienie przeciwko profesorowi prawa Wojciechowi Sadurskiemu została oddalona jako oczywiście niezasadna. Orzeczenia sądów dwóch instancji uniewinniające profesora za wpis na Twitterze " o gebelsowskiej propagandzie" w mediach były zasadne - orzekł Sąd Najwyższy. Choćby dlatego, że oskarżony ani razu nie wymienił, że chodzi o TVP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoby zmieniające konto muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie dotrą informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze - ostrzega ZUS. Urzędnicy przypominają, że każdą zmianę zgłosić należy najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca mu co miesiąc pieniądze.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.
Krzysztof Koślicki
06.12.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Uwolnij superpomoc dobra - podaruj książki. Pod takim hasłem trwa zbiórka darowizn, dzięki którym książki mają trafić do dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych, a także do dzieci z rodzin uchodźców z Ukrainy oraz do rodzin w trudnej sytuacji finansowej będących pod opieką Ośrodków Pomocy Społecznej.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Pomoc społeczna
Niespełna 800 tys. osób skorzystało do tej pory z programu Profilaktyka 40 Plus. Nie widać na razie także wyraźnego efektu zaangażowania przychodni POZ – jedynie 319 z nich otrzymało bonus za zachęcanie pacjentów do badań. Z kolei laboratoriom diagnostycznym nie opłacają się akcje wyjazdowe, bo wycena NFZ badań nie zmieniła się od początku trwania programu, a koszty wzrosły przez inflację.
Katarzyna Nocuń
06.12.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Najbardziej bezpiecznym żądaniem pozwu jest usunięcie WIBOR z umowy i dalsza jej realizacja poprzez oprocentowanie oparte wyłącznie na marży banku. W ten sposób de facto kredyt byłby stabilny i o wiele tańszy. W przypadku uznania przez sąd WIBOR za bezskuteczny, po stronie banku powstałoby zobowiązanie do zwrotu nadpłaconych odsetek - mówi Łukasz Oleś, adwokat specjalizujący się w prawie bankowym i ubezpieczeniowym.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2022
Banki Kredyty
Odmowa wypłacenia odszkodowania przez Skarb Państwa za odwołaną przez biuro podróży wycieczkę rażąco naruszyła prawo - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i uchyliła prawomocny wyrok. Dodała jednocześnie, że ogłoszenie upadłości przez operatora turystycznego przenosi na państwo polskie odpowiedzialność za powstałą szkodę, według standardu wymaganego prawem unijnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Polskie przepisy często odwołują się do Polskich Norm, które nie są aktualne i nie są powszechnie dostępne, choć od ich znajomości zależy np. przedłużenie uprawnień do wykonywania wielu zawodów, np. spawacza. Ich wycofanie oraz płatny dostęp, to jeden z problemów. Zdaniem prawników, prawodawca, który zamiast uregulować w akcie powszechnie obowiązującym określone kwestie, odsyła do norm, które nie zostały ogłoszone, narusza Konstytucję.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2022
Prawo pracy BHP
Sprzedaż charakterystycznych czerwonych strojów kojarzących się ze Świętym Mikołajem może stać się nielegalna. Firma Martom ze Świdnicy zarejestrowała go bowiem jako wzór przemysłowy. Wprawdzie już trwa procedura podważenia legalności tej rejestracji, ale teoretycznie w całej Unii Europejskiej strój taki stał się zastrzeżony.
Paweł Rochowicz
05.12.2022
Prawo gospodarcze Prawo unijne Ochrona konkurencji
Zatrzymana przez policję przy granicy z Białorusią dziennikarka francusko-niemieckiej telewizji, która najpierw została skazana, a ostatecznie przez Sąd Najwyższy została uniewinniona od zarzutu naruszenia zakazu wstępu do strefy stanu wyjątkowego, otrzyma przyznane przez warszawski Sąd Okręgowy zadośćuczynienie za bezprawne zatrzymanie i wykonanie kary nagany.
Krzysztof Sobczak
05.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
W końcu 2021 roku większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2 proc.). Pracujący niepełnosprawni stanowili 3,4 proc. ogólnej liczby pracujących w głównym miejscu pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2022
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Obrona osób, które walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu, to temat przewodni tegorocznego Maratonu Pisania Listów, organizowanego przez Amnesty International. W ramach tej globalnej akcji na rzecz praw człowieka, która obejmuje ponad 200 krajów i terytoriów, między 28 listopada a 11 grudnia można pisać listy również w kilkuset miejscach w całej Polsce.
Krzysztof Sobczak
05.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Senacka Komisja Zdrowia chce odrzucenia w całości nowelizacji ustawy, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Transfer obejmie w sumie ponad 13 mld zł z NFZ na zadania dotąd finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. NFZ ma wprawdzie oszczędności, ale wynikające z niskiego poziomu realizacji świadczeń.
Katarzyna Nocuń
05.12.2022
Finansowanie zdrowia
Ustawa o aktywności zawodowej to niestety niewykorzystana szansa na zmianę polityki zatrudnienia i rynku pracy na miarę potrzeb XXI wieku i wyzwań rozwojowych związanych z gospodarką 4.0 – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że niezrozumiałe jest odchodzenie w praktyce od szerszego wykorzystania programów aktywizacji, dzięki promocji programów zlecania usług aktywizacyjnych.
Jacek Męcina
05.12.2022
Rynek Prawo pracy
Przedświąteczna gorączka ze względu na inflację zamienia się w przedświąteczną powściągliwość. Biznes rusza ze świątecznymi akcjami, promocjami i rekrutacjami. Pojawia się wiele ofert pracy sezonowej m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów. Rekordziści mogą liczyć nawet na 200 zł netto za godzinę – twierdzą eksperci Personnel Service.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2022
Rynek Prawo pracy

ZUS wypłaca 6,5 mln emerytur każdego miesiąca

Finanse publiczne Emerytury i renty
Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc. To efekt przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ZUS wypłacał przeciętnie każdego miesiąca 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych, tj. o 17,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2022
Finanse publiczne Emerytury i renty
Rusza ogólnopolska kampania społeczna Prezesa UOKiK „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny ostrzega konsumentów przed próbami wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy. Podszywanie się pod pracowników instytucji, fałszywe SMS-y, e-maile, linki do płatności, namawianie do instalowania aplikacji.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.12.2022
Rynek i konsument
Dobra wiadomość dla osób, które chcą się bawić na Sylwestra w miejscach publicznych - sądy administracyjne nie wykluczają możliwości wprowadzenia przez radę gminy odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonym miejscu publicznym. NSA utrzymał w mocy wyrok WSA oddalający skargę prokuratora. I wskazał, że uchwała miała legalne podstawy, uzasadnienie oraz motywy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2022
Samorząd terytorialny
​Wśród źle poinformowanych przez bank klientów, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty mieszkaniowe, są jeszcze posiadacze wiekowych Alicji, czyli kredytów na cele mieszkaniowe z odroczoną spłatą części należności, oferowanych w latach 90. przez bank PKO BP. Nawet klienci, którzy już spłacili te kredyty, mogą upominać się o zwrot pieniędzy i takich spraw będzie z pewnością przybywać.
Regina Skibińska
05.12.2022
Banki Kredyty
Sejm nie rozpoczął jeszcze prac nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, a już pojawiły się naciski na posłów, by tych przepisów nie uchwalać.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2022
Prawo pracy Prawo unijne
Elektroniczne karty zgonu, stanowisko koronera i dodanie usług pogrzebowych na listę działalności regulowanej - to główne zmiany, które wprowadzi nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Prace, które trwają już dobrze ponad rok, mają ostatecznie zakończyć się na początku przyszłego roku, a przepisy obowiązywać od 1 czerwca 2023 r.
Monika Sewastianowicz
04.12.2022

Prezes PiS chce ograniczenia władzy samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W Polsce skonstruowano taki system, że nadzór nad samorządami jest słaby i powierzony sądom - powiedział w sobotę w Zielonej Górze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że w innych krajach nadzór władzy centralnej nad samorządem jest większy. I dodał, że wielkim zadaniem kierowanej przez niego partii jest, aby to zmienić.
Krzysztof Sobczak
04.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Polski Związek Piłki Nożnej zawiesił niedawno dwóch zawodników w ramach postępowania dotyczącego ustawiania meczów. Niebawem może dojść do kolejnych decyzji dyscyplinarnych. PZPN prowadzi postępowanie związane z doniesieniami o ustawianiu meczów w III lidze. A CBA zatrzymało 2 grudnia kolejną osobę w śledztwie dotyczącym wyrządzenia szkody PZPN w wysokości miliona złotych. W tym wypadku trzeba zastosować przepisy karne wynikające z ustawy o sporcie - mówią prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2022
Prawo karne Prawo gospodarcze
VAT na żywność wciąż będzie zerowy i to bezterminowo - wynika rozporządzenia podpisanego przez ministra finansów. Aż do końca 2024 roku ma obowiązywać obniżona stawka na nawozy. Przedłużono też obowiązywanie zerowej stawki na darowizny przeznaczone na pomoc Ukrainie.
Paweł Rochowicz
03.12.2022
Rynek i konsument VAT Ukraina
Bezterminowe prawa jazdy przestaną obowiązywać najpóźniej do 2033 roku. Oznacza to, że każdy posiadacz takiego dokumentu, będzie zobowiązany do jego wymiany – same uprawnienia, w tym badania lekarskie, pozostaną bezterminowe. Badanie jest obligatoryjne jedynie dla kierowców, którzy otrzymali terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na uszczerbek na zdrowiu. 
Katarzyna Redmerska
03.12.2022
Opieka zdrowotna
Zgodnie z nowelą Kodeksu karnego wykonawczego skazany pozbawiony wolności może co najmniej raz w tygodniu, w terminach wskazanych przez dany zakład karny lub areszt, korzystać z samoinkasującego aparatu telefonicznego do kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym z rodziną. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor placówki może zgodzić się na telefony poza tymi terminami.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Absolwenci szkół zawodowych walczą o zaliczanie okresu nauki w nich jako stażu pracy. Zdaniem prawników, to efekt tego, że szkolnictwo zawodowe odbywało się w różnych formach i różnymi ścieżkami można też było zdobyć kwalifikacje zawodowe, przez co są odmienności co do sytuacji prawnej i stażu ubezpieczeniowego poszczególnych osób. Rząd nie zamierza jednak zmieniać prawa z uwagi na skutki finansowe.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2022
Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pod pojęciem „drzewa” należy rozumieć drzewo w stanie surowym, czyli takim, w jakim pozostało w lesie po wyrąbaniu lub powaleniu, a więc w żaden sposób nieprzerobione - stwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że nawiązki na rzecz Lasów Państwowych nie można orzec, gdy sprawca zostaje skazany nie za kradzież drzewa, a dopuścił się kradzieży drewna pociętego na kawałki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kulawy system pomocy dzikim zwierzętom po wypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W razie wypadku z udziałem zwierzęcia, kierowca powinien powiadomić o konieczności pomocy odpowiednie służby. To, czy muszą one udzielić pomocy zwierzęciu i kto za tę pomoc musi zapłacić, jest już dyskusyjne. Spory budzi też, czy ochrona zwierząt pochodzących z wypadków jest zadaniem własnym gminy. Organizacje społeczne biorą sprawy we własne ręce.
Regina Skibińska
03.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski