Na razie z badań w ramach pilotażowego programu „Profilaktyka 40 Plus” skorzystało 600 tys. osób. Ministerstwo Zdrowia uważa, że to za mało. Oczekiwany przez resort efekt to 2 mln badań.  Z kolei osoby, które się przebadały zwracały uwagę na to, że brakowało informacji o programie oraz, że pożądana byłaby zachęta ze strony lekarzy do wzięcia w nim udziału.

Czytaj także na Prawo.pl: Do programu Profilaktyka 40 plus można się zapisać przez internet, telefonicznie i... w punkcie pobrań>>

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Program potrwa o pół roku dłużej

Program "Profilaktyka 40 Plus" ruszył 1 lipca 2021 r. Resort, wprowadzając go, uzasadniał, że jest odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znaczącej części polskiego społeczeństwa. Te zaniedbania – jak oceniało MZ – uwidoczniły się ze szczególną mocą w czasie ponad dwóch lat epidemii w Polsce. Analizy pokazały, że przebieg epidemii, ciężkość diagnozowanych przypadków zakażeń czy liczba zgonów zależały m.in. od wcześniejszego stanu zdrowia pacjentów.

Resort właśnie skierował do konsultacji publicznych projekt zakładający wydłużenie realizacji programu o kolejne sześć miesięcy, do 31 grudnia 2022 r.  Zmiana – jak uzasadnia MZ - ma umożliwić skorzystania z programu pilotażowego jak największej liczbę świadczeniobiorców od 40. roku życia.

ROZPORZĄDZENIE z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego "Profilaktyka 40 PLUS" >>>

Zachęty dla lekarzy i pacjentów

Z kolei rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że nowa odsłona programu, od lipca, przewiduje premie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują na badania, otrzymają specjalną premię finansową. NFZ finalizuje prace nad premią.

 

Rzecznik poinformował też, że po wakacjach ministerstwo planuje rozlosować nagrody wśród osób, które się przebadają. Nagrodami mają być karty zapewniające dostęp do obiektów sportowych w całym kraju.

Aby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żankiety wypełniło 1,1 mln osób.

Będzie szerszy zakres badań

- Pacjenci, ale również lekarze, oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych – powiedział szef MZ. - Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ – dodał.

 

 

Z informacji MZ wynika, że od 1 lipca dodatkowe badania diagnostyczne będą obejmować: ferrytynę, witaminę B12, anty-CCP, antygen H. pyroli w kale, anty-HCV, szybkie testy (CPR – szybki test ilościowy dla dzieci do ukończenia 6. roku życia oraz strep-test). Oprócz tego lekarz POZ będzie mógł skierować pacjenta na tomografię klatki piersiowej po uprzednio wykonanym zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej i stwierdzeniu w opisie zmian wymagających weryfikacji.

Profilaktyka, jak mówił szef MZ, powinna być fundamentem piramidy świadczeń. Nowym standardem opieki ma być – jak stwierdził Niedzielski – proaktywna opieka.