Prawo.pl

Branżę e-commerce czeka wiele wyzwań

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
W związku z wprowadzonymi zmianami prawa obserwować możemy ewolucję branży e-commerce w wielu aspektach jej funkcjonowania. Czas na przystosowanie do nowych przepisów prawa przez przedsiębiorców był w istocie krótki – vacatio legis wynosiło zaledwie 14 dni – dlatego rok 2023 upłynie branży e-commerce na dostosowywaniu do nowych realiów prawnych - pisze radca prawny Martyna Popiołek-Dębska.
Martyna Popiołek-Dębska
13.04.2023
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
W komisjach BHP i zespołach powypadkowych jest miejsce dla społecznych inspektorów pracy. Czy jednak związki zawodowe działające u pracodawców mających załogi powyżej 250 osób muszą zawsze kogoś takiego powoływać? Problemem jest ich wybór i działanie. Zdaniem prawników, nowelizacja przepisów jest konieczna. Bo te, które są, powstały jeszcze w minionym ustroju.
Grażyna J. Leśniak
13.04.2023
Prawo pracy BHP
Filozofia zero waste zdobywa coraz więcej zwolenników. Dobre praktyki w ograniczaniu ilości odpadów oraz marnowaniu żywności zaczynają realizować też samorządy. W publicznych stołówkach w Rybniku udało się ograniczyć marnowanie żywności o 44 proc. Powstają jadłodzielnie, sklepy społeczne, bazarki, ReUżytkownie gdzie można zostawić sprawne, a niepotrzebne rzeczy.
Maria Dec-Kiełb
13.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Sejmowa komisja poparła w środę rządowy projekt, który ma odbiurokratyzować i uelastycznić nabór do służby cywilnej. Chodzi m.in. o zmianę podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną. Wprowadzone zostaną także zmiany w systemach czasu pracy, a zasady tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych będą bardziej elastyczne.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2023
Administracja publiczna Prawo pracy
Pięć osób, które w 2017 r. brały udział w pokojowej akcji protestacyjnej przeciw masowemu pozyskiwaniu drewna w Puszczy Białowieskiej, ukarano grzywnami za złamanie zakazu wstępu do lasu. Kasacje do SN składa Rzecznik Praw Obywatelskich, bo sąd wydał wyroki nakazowe bez przeprowadzania rozprawy i wzywania obwinionych. A ten tryb jest możliwy tylko przy braku wątpliwości co do winy i okoliczności czynu.
Krzysztof Sobczak
12.04.2023
Środowisko
Wydanie decyzji kończy proces decyzyjny i stanowi załatwienie indywidualnej sprawy. Datą wydania decyzji pisemnej jest dzień jej podpisania. W razie wątpliwości, przyjmuje się natomiast, że jest nią data umieszczona na decyzji. Wydana w sprawie decyzja wchodzi do obrotu z chwilą jej doręczenia.
Marek Sondej
12.04.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
5,1 mln zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego – podał w środę ZUS. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej – o 8,6 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich – o 16,1 proc. W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. na zwolnieniach lekarskich byliśmy przez 42,5 mln dni.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości danej grupy pracowników, pracodawcy mogą ich skontrolować. To nie jest jednostronne wskazanie wszystkich pracowników – uważa Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy. W innych przypadkach taką kontrolę przeprowadzić może policja.
Grażyna J. Leśniak
12.04.2023
Prawo pracy BHP
Na parę miesięcy przed wyborami ekipa rządząca zmienia prawo tak, że nawet gdy straci władzę w państwie, to będzie jeszcze przez dłuższy czas utrzymywać kontrolę nad prokuraturą. Nowa władza oczywiście powoła swojego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, ale szef Prokuratury Krajowej będzie mógł ignorować jego decyzje. Czy to nie pachnie zawoluowanym zamachem stanu?
Krzysztof Sobczak
12.04.2023
Prawnicy Prokuratura
Wnioski o pracę zdalną okazjonalną przechowywać będziemy w dziale B akt osobowych. Pracodawca, który prowadzi akta osobowe w formie papierowej, wnioski złożone w postaci elektronicznej będzie musiał drukować. Wynika to z tego, że niestety przy nowelizowaniu rozporządzenia dotyczącego dokumentacji pracowniczej zabrakło chyba refleksji i nie wyodrębniono spod dokumentów związanych z pracą zdalną wniosków o pracę zdalną okazjonalną.
Marek Rotkiewicz
12.04.2023
Prawo pracy
Na forach internetowych wrze. Frankowicze, którzy mają kredyt w Getin Noble Bank zaczęli poszukiwać prawnych rozwiązań, które w jakikolwiek sposób pozwoliłyby im zminimalizować straty i odzyskać utracone pieniądze. Pojawił się wręcz pomysł dokonywania cesji roszczeń. Zdaniem większości prawników jest ona możliwa. Natomiast według Związku Banków Polskich to omijanie prawa. Skuteczność takich cesji będą oceniać sądy. 
Renata Krupa-Dąbrowska
12.04.2023
Banki Kredyty frankowe

Urzędnicy prześwietlą dom na wylot - zapytają nawet o średnią temperaturę w pokoju

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przekształci się w megabazę danych o budynkach i lokalach. Będzie gromadzić także informacje o grubości izolacji podłóg, stropów i ścian i średniej temperaturze pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym. Znajdzie się w niej też szereg innych informacji m.in. o przyznanych dotacjach, ulgach, kontrolach.
Robert Horbaczewski
12.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim uchwalono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u wójta gminy w sprawie uchylenia zakazu przyjętego niezgodnie z prawem.
Krzysztof Sobczak
11.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Kobieta ma płacić 130 tys. zł za wywóz ze swej działki niebezpiecznych odpadów, o których nie wiedziała, że są tam składowane. Burmistrz nakazał jej to zgodnie z prawem, które zakłada, że właściciel nieruchomości jest posiadaczem odpadów, wobec czego ma obowiązek ich usunięcia. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę decyzję do WSA jako wydaną z naruszeniem przepisów.
Krzysztof Sobczak
11.04.2023
Środowisko Administracja publiczna
Do sądów wpływają pozwy, w których powodowie domagają się udzielenia im ochrony prawnej z tytułu naruszonych dóbr osobistych. Niekiedy udaje się tego rodzaju spory zakończyć ugodowo, np. u mediatora. Natomiast postępowanie sądowe wymaga uwzględnienia szeregu kwestii. Na losy procesu wpływa nie tylko sposób zredagowania żądania, ale i to, jakimi dowodami dysponują strony.
Aleksandra Partyk
11.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W piątek, 7 kwietnia 2023 roku, weszły w życie przepisy o pracy zdalnej. Budzą one emocje pracowników i pracodawców, a przede wszystkim oznaczają dodatkową pracę dla działów personalnych. O tym, o co najczęściej pytają pracownicy w kontekście pracy zdalnej i dlaczego oznaczają tyle pracy dla działów personalnych, w rozmowie z Prawo.pl mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2023
Prawo pracy
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy. Pod warunkiem jednak, że pracownik spędza przy monitorze ekranowym co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Dorian Lesner
11.04.2023
Prawo pracy BHP
Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.
Beata Dązbłaż
11.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
​Jednym z ważnych zagadnień związanych z prounijną wykładnią jest pytanie, kiedy należy nie stosować przepisu prawa krajowego, który jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Kwestii tej dotyczy ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Thelen z 2022 roku. Wynika z niego m.in., że prounijna wykładnia nie może dokładać jednostce dodatkowych obowiązków.
Ryszard Markiewicz
11.04.2023
Prawo cywilne
W śmietnikach przy dużych sklepach można znaleźć mnóstwo żywności nadającej się do spożycia, o ile śmietniki te są otwarte, co nie jest regułą. Wprawdzie obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która nakazuje dużym sklepom przekazywanie żywności zagrożonej zmarnowaniem organizacjom pożytku publicznego, ale w praktyce i tak sporo produktów jest wyrzucanych.
Regina Skibińska
11.04.2023
Środowisko Rynek i konsument
Chora z dziecięcym porażeniem mózgowym, na który cierpi od urodzenia, była zdolna do pracy przed ukończeniem 16 roku życia. Nawet istnienie stanu chorobowego, dysfunkcji nie jest tożsame z występowaniem całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji – orzekł sąd, odmawiając ubezpieczonej prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2023
Pomoc społeczna Emerytury i renty
Sprzedaż działki, która nie posiada dostępu do drogi publicznej, nie jest zakazana. Jednak zakup takiej działki jest mocno ryzykowny. Bywa bowiem, że nie można zrealizować na niej zaplanowanej inwestycji. Natomiast dostęp do drogi publicznej można zapewnić na kilka sposobów. Nie musi to być typowa droga publiczna, ale np. także wewnętrzna.
Martyna Sługocka
08.04.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Pracownik otrzymał w piątek przed świętami Wielkiej Nocy polecenie wykonywania pracy zdalnie przez 3 godziny w niedzielę świąteczną. Zakład pracy działa sporadycznie w niedziele i święta. Nie wprowadzono pracy zdalnej - czy można zatem wydać takie polecenie? Czy pracownik musi je zrealizować? Jak by wyglądała kwestia rozliczenia pracy - pracownik będzie pracować w domu, czy traktować to jako pracę nadliczbową?
Marek Rotkiewicz
08.04.2023
Prawo pracy
Ceny jaj dynamicznie rosną. Jednak by wybudować kurnik dla własnych potrzeb, na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, trzeba przeanalizować, czy w świetle planu, taka forma zabudowy będzie dopuszczalna. Warto sięgnąć również do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy.
Joanna Maj
08.04.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Za datę nabycia przez żonę lokalu mieszkalnego, włączonego do majątku wspólnego małżonków, który należał wcześniej do majątku odrębnego jej męża, należy przyjąć dzień nabycia nieruchomości przez męża. Jeśli sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, nie wystąpi konieczność zapłaty podatku przez małżonków.
Wiesława Moczydłowska
08.04.2023
Prawo cywilne Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Zbliżające się święta ponownie skłaniają do stawiania pytań o to, czy do babcinych przepisów przysługuje jakikolwiek monopol umożliwiający zakazanie ich dalszego rozpowszechniania w przestrzeni publicznej. Ilu z nas bowiem nie usłyszało przy świątecznym stole, że przepis na żurek czy babkę jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodzinną. Zwolenników tej teorii należy niestety rozczarować – nie jest to łatwe.
Agata Witkowska
08.04.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wiosna to świetny czas na realizację ogrodniczych pasji, zwłaszcza w czasie, gdy cena bazylii i tymianku powoli osiąga pułap kojarzony raczej z kwotą uiszczoną za gram ziół, których nie używa się na ogół do sałatek. Okazuje się przy tym, że nie tylko takimi ziołami może zainteresować się policja. Szczególnie, gdy odmiana rośliny ma swojego twórcę, który ma do tego dzieła wyłączne prawo.
Monika Sewastianowicz
08.04.2023
Środowisko Prawo gospodarcze
Luki w przepisach ułatwiają przedszkolom wykluczanie dzieci, których życie zależy od podania leku podczas wstrząsu anafilaktycznego. Aplikacja adrenaliny nie mieści się w definicji pierwszej pomocy, wychowawca dziecka nie ma więc obowiązku jej podania. Są placówki, które idą krok dalej: blokują dzieciom-alergikom możliwość przynoszenia ze sobą leków ratujących życie, zasłaniając się zasadami bezpieczeństwa.
Katarzyna Nocuń
08.04.2023
Pacjent Zarządzanie oświatą Farmacja
Będzie można uzyskać rekompensatę za szkody poniesione na zdrowiu w wyniku udziału w badaniu klinicznym lub śmierć bliskiej osoby, która uczestniczyła w takiej eksperymentalnej terapii. Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi ustanawia Funduszu Kompensacyjny, który będzie zasilany przez sponsorów badań klinicznych. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.
Katarzyna Nocuń
07.04.2023
Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy proponują załatwienie formalności związanych z tzw. trzynastą emeryturą. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudo usługi np. „na pracownika ZUS”, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być termin wypłaty 13. emerytury.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Domowe finanse Emerytury i renty