Osobą pełniącą tę funkcję powinien być lekarz psychiatra, praktyk, mający doświadczenie m. in. w pracy w poradni psychiatrycznej, dlatego prezydium NRL zgłosiło do marszałka Sejmu kandydaturę lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego. - W naszej opinii to wartościowy ekspert, a jego kwalifikacje odpowiadają nie tylko odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą instytucja Rzecznika Praw Dziecka, ale i potrzebom polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży. Ma on pełne poparcie samorządu lekarskiego – zaznacza Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Medycznego NRL.

Czytaj także na Prawo.pl: Adwokatka Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzeczniczkę Praw Dziecka

RPD powinien zostać lekarz praktyk

Lekarz Paweł Kukiz-Szczuciński jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii pracującym w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, a także w szpitalnym oddziale dziecięcym. Był uczestnikiem licznych międzynarodowych medycznych misji humanitarnych. W ostatnich latach był m.in uczestnikiem pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii (2020 r.), niosąc pomoc ofiarom COVID-19, a od 2022 roku zajmuje się ewakuacjami dzieci chorych na nowotwory z terenów Ukrainy oraz dzieci ze strefy przyfrontowej.

- Doktor Paweł Kukiz-Szczuciński swoim działaniem udowadnia, że w obronie dzieci jest w stanie zaryzykować własne życie. Jego kompetencje w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego dzieci w połączeniu z osobistą odwagą, czynią go w opinii samorządu lekarskiego właściwym kandydatem, który będzie z całym oddaniem walczyć o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Polskie dzieci zasługują, by ich interesy reprezentował praktyk, pracujący na co dzień z dziećmi od wielu lat - podkreśla NRL.