Prawo.pl
We wtorek, 14 listopada, ruszył proces przeciwko prof. Wojciechowi Roszkowskiemu o treści zawarte w podręczniku przedmiotu historia i teraźniejszość. Pozew dotyczy kontrowersyjnego fragmentu na temat dzieci urodzonych dzięki zapłodnieniu metodą in vitro. Pozew złożyła rodzina dziecka poczętego metodą in vitro.
Monika Sewastianowicz
14.11.2023
Zarządzanie oświatą
Blisko cztery tygodnie mija od momentu, gdy Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępczości Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Osób Małoletnich na lata 2023–2026. Prace nad nim trwały wiele miesięcy, podstawa do niego znalazła się w tzw. ustawie Kamilka. Nadal próżno go jednak szukać w Monitorze Polskim. Jak poinformowało nas CIR, zostanie ogłoszony najpóźniej 22 listopada br.
Patrycja Rojek-Socha
14.11.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne
Sytuacja kredytowa Polaków normalizuje się. O kredyt jest łatwiej niż rok temu, ale Polacy nadal niechętnie zaciągają nowe zobowiązania. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne, na które popyt windowany jest przez program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Na rynku brakuje mieszkań, co powoduje wzrost cen transakcyjnych w największych miastach. Zmiany te widać wyraźnie w tegorocznej edycji raportu InfoKredyt, w którym Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację kredytową Polaków.
Inga Stawicka
14.11.2023
Finanse Kredyty Nieruchomości
Koalicyjny Klub Lewicy złożył w Sejmie projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. - Osoba w ciąży ma prawo do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania - czytamy w projekcie. Aborcja po 12. tygodniu ciąży byłaby możliwa w trzech sytuacjach: zagrożenia zdrowia lub życia osoby w ciąży, nieprawidłowości rozwojowych lub genetycznych płodu oraz podejrzenia, że ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
Katarzyna Nocuń
14.11.2023
Pacjent
Prawie 3 tys. Dolnoślązaków dostaje pieniądze z programu Mama 4+. Z wypłat korzystają głównie matki, ale w wyjątkowych sytuacjach pieniądze mogą otrzymać także ojcowie. Na Dolnym Śląsku jest ich trzech. W 2022 roku w całym kraju rodzicielskie świadczenie uzupełniające dostawało 55,8 tys. osób.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Do 15 listopada samorządy powinny przedłożyć projekty przyszłorocznych budżetów. Wciąż jednak nie wiedzą, ile zapłacą za energię elektryczną. Problemem są choćby koszty oświetlenia ulicznego. Miasta mają różne sposoby, aby zaoszczędzić na tym wydatku. Od wymiany żarówek na oświetlenie LED, redukcję mocy oświetlenia w godzinach nocnych, po opóźnienie włączania oświetlenia wieczorem i przyspieszenie wyłączania rano.
Robert Horbaczewski
14.11.2023
Samorząd terytorialny
Wzrost cen urzędowych leków refundowanych od 1 listopada odbił się na kieszeni pacjentów. Nie stałoby się tak, gdyby Ministerstwo Zdrowia podniosło jednocześnie limit refundacji. To nie koniec podwyżek, bo wkrótce droższe będą leki recepturowe, a pacjenci mają zamiast nich wybierać tańsze odpowiedniki - to efekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Tańsze już teraz mogłyby być z kolei leki produkowane w Polsce, ale ich wykaz nie jest jeszcze gotowy.
Katarzyna Nocuń
14.11.2023
Pacjent Farmacja
Gmina może pokryć ze środków własnych koszty VAT oraz 15 proc. wkładu własnego w programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy - uważa RIO w Białymstoku. Taka pomoc jest dozwolona, bo gmina powinna dążyć do zredukowania kosztów usunięcia azbestu przez właścicieli obiektów budowlanych, ponieważ po ich stronie pozostają wydatki na nowe pokrycie dachowe i elewacyjne.
Robert Horbaczewski
13.11.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Warszawa planuje wprowadzenie nowego systemu biletowego, który może znacząco utrudnić korzystanie z komunikacji miejskiej osobom o ograniczonych kompetencjach cyfrowych czy niechętnym płatnościom bezgotówkowym - uważa rzecznik praw obywatelskich i prosi dyrektorkę Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie o zajęcie stanowiska.
Monika Sewastianowicz
13.11.2023
14 grudnia br. wygasa kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka. Sejm już niebawem będzie decydować, kto obejmie ten urząd na kolejne pięć lat. Organizacje społeczne wskazały swojego kandydata - dra Grzegorza Wronę, certyfikowanego specjalistę i superwizora z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członka Rady Programowej Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Patrycja Rojek-Socha
13.11.2023
Prawo rodzinne
Mężczyźni mogą w ramach świadczeń gwarantowanych z NFZ w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) wykonać badanie nasienia. To jedno z podstawowych badań w kierunku diagnozy męskiej niepłodności. Dotąd w ramach NFZ nie było ono dostępne. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje nawet 8,3 tys. badań rocznie.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
13.11.2023
Pacjent
Ponad 80 proc. gospodarstw domowych odczuło podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w związku z kryzysem energetycznym, a blisko 70 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju. Między innymi takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki i Pracownię Badań Społecznych „Energia UREgulowana”.
Inga Stawicka
13.11.2023
Rynek i konsument Energetyka
Nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, święcą się na czerwono w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone. I to mimo, że nawet gdyby w ogóle nie opłacali składek na ubezpieczenie zdrowotne, to prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie tracą. Zdaniem prawników, to jest problem systemowy, który między sobą powinny wyjaśnić NFZ i ZUS a nie obarczać nim pacjentów.
Grażyna J. Leśniak
13.11.2023
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Dr Kurowski: Rozporządzenie o skali potrzeby wsparcia przy świadczeniu wspierającym do poprawki

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Rozporządzenie w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia powiązanego ze świadczeniem wspierającym wymaga poprawek. Choć samo świadczenie i zmiana systemu jest dobrym kierunkiem, zgodnym z Konwencją ONZ, to jednak obecny kształt przepisów może budzić wątpliwości interpretacyjne – pisze dr Krzysztof Kurowski.
Krzysztof Kurowski
13.11.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Nie wiadomo, którym obiektom ważnym dla bezpieczeństwa państwa nie będzie można robić zdjęć. Jednak dopóki obiekty te nie zostaną odpowiednio oznakowane, zakaz ich fotografowania i filmowania nie obowiązuje. Problemów z interpretacją nowych przepisów jest jednak sporo. Mieszkańcy przygranicznych terenów i turyści powinni szczególnie uważać.
Regina Skibińska
13.11.2023
Prawo karne Wojsko
Coraz więcej frankowiczów, którzy zawarli ugodę z bankiem, zastanawia się nad jej podważeniem. Kolejne wyroki polskich sądów, ale i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dają bowiem szanse na unieważnienie umowy kredytowej. A same ugody - jak mówią prawnicy - w praktyce wcale nie są tak korzystne, jak banki zapewniają. I właśnie sposób informowania o skutkach może pomóc się z nich wyplątać. Problem może się jednak pojawić, jeśli kredytobiorcę reprezentuje pełnomocnik.
Regina Skibińska Patrycja Rojek-Socha
13.11.2023
Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe
Właściciel nowego domu nie odliczy wydatków na fotowoltaikę i energooszczędne ogrzewanie. Dyrektor KIS stwierdził w najnowszej interpretacji, że w nowym budynku nie ma czego modernizować, więc ulga się nie należy. Najpierw w marcu 2023 r. fiskus złagodził podejście do ulgi, wycofując się z warunku oddania do użytku. Teraz wprowadza dodatkowe wymogi, które - jak zaznacza większość ekspertów - są nieracjonalne i nie wynikają z przepisów.
Monika Pogroszewska
13.11.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Przepisy, które weszły w życie 15 listopada rozszerzają katalog przyczyn prowadzących do niegodności dziedziczenia. Objęte mają zostać nim osoby, które uporczywie uchylają się wobec spadkodawcy od obowiązku alimentacyjnego oraz od wykonywania obowiązku pieczy. Co ważne, stwierdzić musi to sąd, a podstawą będą choćby skazania za niealimentację. Trzeba będzie też sprawdzić, czy nie było przebaczenia.
Aleksandra Partyk
13.11.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Na pytanie, czy przydałaby się sześciomiesięczna przerwa od pracy, 22 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", 30 proc. odparło "raczej się zgadzam", 13 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się nie zgadzam", a 35 proc. - "raczej się nie zgadzam". To wyniki raportu Nationale-Nederlanden "Długie jutro".
kn/pap
12.11.2023
Zarządzanie
Jeśli oskarżony o zniesławienie działa przede wszystkim w interesie członków spółdzielni mieszkaniowej, a nie w zamiarze ugodzenia bezpośrednio w dobre imię prezesa, to nie może ponieść odpowiedzialności karnej – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Uchylił przy tym wyrok uznający winę członka spółdzielni i uniewinnił go, gdyż treść wypowiedzi mieściła się w granicach prawa do swobodnej wypowiedzi i dozwolonej krytyki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.11.2023
Prawo karne
W stanie prawnym przed wejściem w życie art. 25e ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, wykreślenie spółdzielni z Krajowego Rejestru Sądowego, na skutek ukończenia postępowania upadłościowego w wyniku podziału funduszów masy, prowadziło do wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego gruntu przysługującego spółdzielni, a niesprzedanego w postępowaniu upadłościowym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.11.2023
Prawo cywilne Domowe finanse
Zaczynają się zimne dni. Marzną nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Przepisy nakazują zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom domowym i gospodarskim i zabezpieczenie im schronienia przed chłodem, mrozem i śniegiem. Jednak nie dla wszystkich zwierząt zapewnienie odpowiednich warunków polega na tym samym. 
Regina Skibińska
11.11.2023
Prawo karne Środowisko
Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się pułapką. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, która obliguje ich do informowania o najniższej cenie produktu w ciągu 30 dni przed wprowadzoną obniżką. W tym roku po raz pierwszy unijne uregulowania obejmą zbliżający się tzw. Black Friday.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.11.2023
Rynek i konsument
Przed terminem zakończenia realizacji świadczenia musimy dołączyć do akt sprawy nowe, kolejne orzeczenie o niepełnosprawności. Powinniśmy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, czyli co najmniej miesiąc przed zakończeniem realizacji świadczeń. Jeżeli nie będziemy w stanie pozyskać tak wcześnie orzeczenia, złóżmy przynajmniej wniosek o kontynuację pomocy wypłacanej przez ośrodek pomocy społecznej - radzi Grzegorz Rajski, radca prawny.
Beata Dązbłaż
11.11.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
W razie poważnego zachorowania dziecka, uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może wypłacić do 25 proc. swoich oszczędności w PPK. I co istotne, dotyczy to nie tylko poważnego zachorowania własnego dziecka uczestnika PPK, ale także np. dziecka przez niego przysposobionego albo dziecka współmałżonka.
Małgorzata Jankowska
11.11.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Zgodnie z umową koalicyjną marszałkowie Sejmu i Senatu mają urzędować w trakcie kadencji Parlamentu rotacyjnie. Takie rozwiązanie, do tej pory nie praktykowane, ma być elementem zapewnienia trwałości koalicji i pluralizmu parlamentarnego. Konstytucjonaliści są podzieleni co do oceny takiego rozwiązania. Pojawiają się argumenty, że utrwali ono partyjniactwo. A konstytucyjna reguła zakłada, że marszałek Sejmu wybierany jest na kadencję, a nie na pół kadencji.
Robert Horbaczewski
10.11.2023
Prawnicy Wybory

Będzie koniec składki zdrowotnej w wersji Polskiego Ładu

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Odejście od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej przewiduje umowa koalicyjna, jaką w piątek, 10 listopada, podpisały trzy opozycyjne ugrupowania startujące w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r.: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.
Grażyna J. Leśniak
10.11.2023
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W III kwartale 2023 r. ZUS przeprowadził 114 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, wydając 6,5 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w III kw. 2023 r. osiągnęła ponad 7,1 mln zł – poinformował ZUS. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w III kwartale br. wyniosła ponad 43,5 mln zł, a w okresie I-IX 2023 r. – ponad 129,3 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
10.11.2023
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Wkrótce rekomendacje do szczepienia zaktualizowaną szczepionką przeciwko Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB przeciwko Covid-19 zostaną przekazane z końcem listopada - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 2 listopada 2023 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 skierowanej przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax).
Katarzyna Nocuń
10.11.2023
Pacjent Farmacja Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która dopiero startuje ze swoim biznesem, musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
10.11.2023
Ubezpieczenia społeczne