Ulga termomodernizacyjna to jedna z preferencji, która pozwala najwięcej zaoszczędzić na podatku. Właściciele domów mogą odliczyć od dochodów do 53 tys. zł (a małżonkowie łącznie do 106 tys. zł). Mogą z niej korzystać zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak też osoby prowadzące taką działalność (rozliczające się zarówno według skali, stawki liniowej jak też ryczałtem).

Ulga zależna od stanu wykończenia

Najnowsza interpretacja dyrektora KIS z 27 października 2023 r. (nr 0111-KDSB2-1.4011.336.2023.3.DK) pokazuje jednak, że mimo złagodzenia w marcu 2023 r. stanowiska w sprawie ulgi na termomodernizację w nowych domach, skarbówka znów je zaostrza. Tym razem ma inne argumenty.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który kupił od dewelopera szeregowy dom jednorodzinny. Budowa została zakończona, budynek został oddany do użytku i został podpisany akt notarialny. Mężczyzna napisał, że budynek został całkowicie ocieplony z zewnątrz i w stropie. Zostało doprowadzone przyłącze do ogrzewania gazowego, przyłącze wody miejskiej i zrobione zostały odpływy. Nie ma jednak pieca gazowego i rozprowadzonych rur grzewczych ani rur wodno-kanalizacyjnych. Budynek ma instalację elektryczną, tynki na ścianach, wentylację grawitacyjną ale brakuje wylanych posadzek.

Mężczyzna planuje:

  • wykonanie wentylacji mechanicznej (zamiast obecnej grawitacyjnej by ograniczyć straty ciepła),
  • ocieplenie poddasza - zmniejszenie strat ciepła, wcześniej poddasze nieocieplone,
  • wykonanie instalacji fotowoltaicznej, by zmniejszyć zużycia energii elektrycznej,
  • wykonanie ogrzewania podłogowego i instalacji wodno-kanalizacyjnej.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!