- Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary. Dopłat dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne - wskazała Pełczyńska-Nałęcz.

- Przeznaczamy na to 1,5 mld zł z grantu. To będą środki na trzydziestotysięczne dopłaty, jako bazowe, dla samochodów nie tych z najwyższej półki, tylko tych ze średniej półki - wyjaśniła, doprecyzowując, że jeżeli ktoś będzie mniej zamożny będzie mógł liczyć na "trochę więcej", jeżeli samochód będzie złomowany, będzie można zyskać "jeszcze trochę więcej".

Szczegóły systemu dopłat ma opracować Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Program ma być uruchomiony jeszcze w tym roku. 

Ile wyniesie dotacja do elektryków

Jak poinformowała w komunikacie kancelaria premiera, zmieniony KPO nie przewiduje już wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych. Utworzony zostanie natomiast nowy instrument finansowy pomagający w nabyciu pojazdów zeroemisyjnych przez osoby fizyczne. Jak wynika z przedstawionych informacji, wprowadzona zostanie dotacja na zakup, leasing lub wynajem długoterminowy pojazdów zeroemisyjnych (elektrycznych).

W przypadku dotacji do zakupu używanego pojazdu, pomoc pokrywać będzie część ceny. Wsparcie wyniesie nie więcej niż 40 tys. zł dla osoby fizycznej. W przypadku leasingu czy wynajmu długoterminowego, wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej. Wsparcie będzie podwyższone o 10 proc., jeśli korzystająca z niego osoba złoży zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu spalinowego, który był w jej posiadaniu od co najmniej 3 lat. Jeśli zaś dochód osoby był niższy niż 135 tys. zł (za rok poprzedzający złożenie wniosku o dotację), wsparcie będzie zwiększone o kolejne 10 proc.

W celu ograniczenia wsparcia najdroższych pojazdów elektrycznych, wprowadzony zostanie limit cenowy. W przypadku pojazdów nowych będzie to 225 tys. zł, a w przypadku pojazdów używanych – 150 tys. zł, przy czym pojazd używany nie będzie mógł być starszy niż 4 lata. 

Inwestycje w zieloną transformację i rozwój technologiczny

Jak poinformowała w komunikacie kancelaria premiera, rewizja KPO jest konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd. Pieniądze będą zainwestowane m.in. w zieloną transformację gospodarki, rozwój technologiczny, rozwiązania cyfrowe oraz poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych.

Zmiany zaproponowane w KPO mają - jak przekazano - przyczynić się lepszej realizacji działań m.in. w obszarach: zielonej transformacji, "inteligentnego" i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej, polityki na rzecz dzieci i młodzieży.

Najważniejsze zmiany finansowe w KPO obejmują wyższe finansowanie inwestycji dotyczącej poprawy efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Budżet inwestycji przeznaczonych na ten cel wzrośnie ze 100 mln euro do 240 mln euro.

Do 600 mln euro zwiększy się również finansowanie inwestycji zawiązanej z dywersyfikacją i skracaniem łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych. To oznacza wzrost środków przeznaczonych dla rolników i polskiej wsi do 2,5 mld euro - zaznaczono w komunikacie.

Podwyższona zostanie też pomoc dotycząca rozwoju opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury placówek leczniczych w powiatach. Przewidziany na ten cel budżet wzrośnie ze 150 mln euro do 300 mln euro.

Najważniejsze zmiany inwestycyjne przewidują m.in. poszerzenie grupy odbiorców bonu na laptopa, który będzie skierowany także do nauczycieli klas 1-3. Powstanie też dodatkowy terminal techniczny w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych. Od 1 stycznia 2026 r. wprowadzony zostanie również bon senioralny przysługujący osobom w wieku powyżej 75. lat, które będą potrzebowały pomocy w codziennych czynnościach. Wsparta zostanie ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS), w ramach ośrodków kooperacyjnych w Krajowej Sieci Onkologicznej. Przewidziane zostało również wsparcie powszechnego stosowania elektronicznego zarządzania dokumentacją i zwiększenie poziomu cyfryzacji usług i procesów Krajowej Administracji Skarbowej.

Czytaj również: MF: Obligatoryjny KSeF od lutego 2026 roku >>