Dziecko, matka i… trzech ojców – obecne przepisy prowadzą do absurdu

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna Poprawmy prawo
Przez ustawowe domniemanie ojcostwa ojciec biologiczny nie może wystąpić o ustalenie, że nim jest. Kiedy w toku spraw rozwodowych przychodzą na świat dzieci ze związków pozamałżeńskich, nawet gdy jest zgoda, kto jest ojcem, trzeba to rozstrzygać przed sądem. Sprawy ciągną się miesiącami, są kosztowne i stresujące. Stare przepisy nie przewidziały zmian społecznych. A w akcie urodzenia dziecko ma wpisanych… trzech ojców.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.12.2020
Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna Poprawmy prawo
Ofiarą koronawirusa padnie kolejna branża - osoby, które zawsze w grudniu zarabiały całkiem przyzwoite pieniądze na udawaniu Mikołajów, w tym roku będą miały problem z dorabianiem w ten sposób. Choć w przepisach "covidowych" szczególnych obostrzeń w tym zakresie nie znajdziemy, to nie wydaje się, by popyt na takie usługi był teraz specjalnie duży.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
05.12.2020
Coraz częściej w sprawach o rozwód strony decydują się na opiekę naprzemienną. Ten model sprawdza się zwłaszcza w takich sytuacjach, gdy rodzice są pogodzeni z faktem rozstania i nie są ze sobą skonfliktowani – wskazuje adwokat Katarzyna Burda-Frankiewicz. I dodaje, że popularyzuje się też tzw. opieka gniazdowa, gdy dziecko pozostaje w dotychczasowym miejscu zamieszkania,
Aleksandra Partyk
05.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Potrzebne są działania na rzecz pełniejszego przestrzegania standardów praw człowieka – stwierdziła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w memorandum na temat stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce. Domaga się odpowiednich zmian w prawie, a także nie stwarzania przez władze publiczne zachęt dla zachowań homofobicznych.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny
Policja i Sanepid będą w sobotę i niedzielę kontrolować narciarzy na stokach. Funkcjonariusze będą obserwowali i "działali prewencyjnie" na niezgodne z prawem zachowania, jak również na niestosowanie się do przepisów epidemiologicznych. Nie zapowiadają na razie karania mandatami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2020
Policja Koronawirus a prawo

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia - ustawa opublikowana

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
To już pewne - dzień 6 grudnia będzie w tym roku niedzielą handlową. Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która wprowadza tę zmianę, została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. W grudniu będą więc łącznie 3 niedziele handlowe: 6, 13 i 20 grudnia.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
04.12.2020
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Minister zdrowia bez podstawy prawnej wprowadził obowiązek poddania się kwarantannie dla wracających do kraju. Ponieważ nie był do tego ustawowo uprawniony, to efektem było bezprawne pozbawianie wolności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I ostrzega rząd, że ponieważ to objęło tysiące osób, to mają one prawo do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Salony samochodowe zarejestrują nowe auta on-line

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zmiany ustawy - Prawo o ruchu drogowym z 14 sierpnia 2020 r., które wchodzą w życie w sobotę 5 grudnia br. dotyczą nie tylko kierowców i właścicieli aut, ale także - przedsiębiorców prowadzących salony sprzedaży samochodów, importerów i producentów pojazdów. Korzystnym dla nabywców rozwiązaniem będzie rejestracja pojazdu przez jego sprzedawcę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozstrzygnie czy można ukarać pozbawionego wolności za to, że opuścił miejsce pracy poza zakładem karnym, na co miał pozwolenie. Nie był konwojowany ani nadzorowany przez strażnika. Przestępstwa samouwolnienia można się dopuścić tylko wtedy, gdy dana osoba jest faktycznie izolowana.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dla prawa podatkowego pies jest rzeczą. Umowa kupna-sprzedaży zwierzęcia czasami może być więc opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 procent wartości transakcji. Podatek musi wtedy zapłacić kupujący. Wszystko zależy jednak od ceny psa.
Krzysztof Kamiński
03.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse
Znęcanie się nad zwierzętami to postępowanie w stosunku do stworzenia, które sprawia mu ból i cierpienie, w tym także sprzedaż ryb w torebkach foliowych. Sąd skazał dwóch pracowników sprzedających ryby na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu sprzedaży - na rok w zawieszeniu na dwa lata. Sąd orzekł, że jest to kara wychowawcza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2020
Prawo karne Środowisko
Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Crowdfunding to zjawisko znane już od wielu lat i początkowo stanowiło formę technologicznie zaawansowanego procesu zbiórek publicznych, z których finansowano cele charytatywne lub artystyczne. Z czasem jednak przedsiębiorcy dostrzegli w tym zjawisku sposób na pozyskanie środków także na realizację i rozwój działalności gospodarczej od inwestorów – pisze Michał Karwański, radca prawny.
Michał Karwasiński
02.12.2020
Doradca podatkowy Finanse

Uczniowska polisa działa podczas zdalnej nauki

Prawo cywilne Rynek i konsument Szkoła i uczeń
Przeniesienie lekcji przed komputery w domach uczniów nie zmieniło odpowiedzialności towarzystw za szkody w ubezpieczeniach następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie podstawowe należy się niezależnie od tego, gdzie doszło do szkody, chyba że OWU jasno stanowią, że ubezpieczenie obejmuje wyłącznie szkody, do których doszło na terenie szkoły.
Regina Skibińska
02.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Szkoła i uczeń
Od kilku tygodni trwają protesty przeciwko zaostrzeniu zakazu aborcji. Niektórzy z uczestników i organizatorów zostają ukarani grzywną za łamanie obostrzeń związanych z epidemią, a inni, którzy mieli mniej szczęścia, karą administracyjną. A te bywają drakońskie, bo mogą sięgać nawet 30 tys. złotych. Stąd pomysły, by o pomoc w spłacie poprosić w internetowych zbiórkach. I nie jest to zabronione.
Monika Sewastianowicz
02.12.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
W Archidiecezji Warszawskiej proboszczowie będą decydowali o tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, tak zwana kolęda. Powinni wziąć pod uwagę opinie wiernych, a przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne. Archidiecezja Krakowska zdecydowała o przełożeniu kolędy na czas po pandemii. Z wizyty duszpasterskiej rezygnuje też Archidiecezja Gdańska.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Koronawirus a prawo
Rząd przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej w zakresie praw obywateli UE i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Wprowadza też instytucję cofnięcia i unieważnienia wizy wydanej członkowi rodziny obywatela UE.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Najbliższym osoby ciężko i nieodwracalnie poszkodowanej np. w wypadku komunikacyjnym, należy się zadośćuczynienie - uważa Rzecznik Finansowy, który złożył istotny pogląd w sporze dotyczącym uprawnienia do zadośćuczynienia dla osoby najbliższej poszkodowanego, który doznał ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne
W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Policja tłumiąca obecne protesty nie może tłumaczyć się rozkazem czy poleceniem władzy wykonawczej. Rozkaz sprzeczny z prawem nie korzysta z ochrony prawa. Wynika to wprost z art. 7 Konstytucji, który pozwala działać władzy tylko na podstawie i w granicach prawa. Konstytucja odrzuca doktrynę „ślepych bagnetów” - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Michał Romanowski
01.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w 16 podmiotach w Polsce prowadzona jest perinatalna opieka paliatywna od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Niewykluczone, że publikacja ta ma towarzyszyć wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który usuwa z ustawy jedną z przesłanek pozwalających na przerywanie ciąży.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Opieka zdrowotna
Takie wsparcie - jak poinformowała minister rodziny Marlena Maląg - trafiło do 6,5 mln dzieci. Dodała, że coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. W porównaniu z 2015 r. spadek ten wyniósł w 2019 r. aż 39 proc. Pewnym wsparciem ma być program "Rodzina pozytywnie nakręcona", w ramach którego będzie można wygrać m.in. sprzęt do nauki zdalnej.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Weszły w życie przepisy ustawy dającej podstawę do wprowadzania obostrzeń związanych z COVID-19, w tym np. obowiązku noszenia maseczek - nieprzestrzeganie tych obowiązków jest od niedzieli wykroczeniem. Ale przy łataniu tej luki do doszło do pomyłki - niejako zgubiono przepis o karach administracyjnych nakładanych przez Sanepid. Jednak nie oznacza to, że kar nie będzie.
Monika Sewastianowicz
30.11.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił w poniedziałek stawki opłaty mocowej dla energii elektrycznej na 2021 rok. Wynosić one mają dla gospodarstw domowych od 1,87 do 10,46 zł miesięcznie. Inni odbiorcy energii elektrycznej zapłacą 0,0762 zł za kWh energii pobranej między godzinami 7 i 22 w dni robocze.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Rynek i konsument Domowe finanse
W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ, przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że program opieki domowej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - już obowiązują przepisy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Od 30 listopada zaczyna obowiązywać nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie będą mogli nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja - według przepisów - może zostać umieszczona na drzwiach.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wzmocnić pozycję konsumentów. Jeszcze w tym roku do konsultacji publicznych ma trafić projekt, który przewiduje dla nich odrębne postępowanie w sporach z przedsiębiorcami. Wielu prawników chwali pomysł, bo dziś spór klienta z bankiem czy firmą energetyczną, wygląda jak walka Dawida z Goliatem. Wątpliwości zgłaszają natomiast sędziowie.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Prawo cywilne
Rząd przygotował projekt wdrażający mechanizm, który pozwoli służbom specjalnym na łatwiejszy dostęp do informacji o stanie majątkowym obywateli. Obejmą tym samym informacje o bankach i SKOK-ach, skrzynkach bankowych i kontach. Funkcjonariusz, który będzie przeglądać dane nie zostanie przez UODO skontrolowany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2020
Administracja publiczna Policja
Przemoc wobec dziecka może przyjmować różną formę - to nie tylko krzywdzenie fizyczne, ale też psychiczne, zaniedbywanie, wykorzystywanie seksualne. Sąsiedzi wiedząc o tym co dzieje się za zamkniętymi drzwiami powinni reagować - ma to nie tylko wymiar moralny, ale też oparcie w przepisach i może za to grozić nawet do trzech lat więzienia.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2020
Prawo rodzinne