Trudno uniknąć podatku po sprzedaży mieszkania

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo
Przepisy dotyczące tzw. ulgi mieszkaniowej wciąż budzą wątpliwości. Problemy potęguje niejednolita praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych. Niejasna jest już sama definicja własnych celów mieszkaniowych. Tymczasem ma ona podstawowe znaczenie dla skorzystania z prawa do zwolnienia z PIT. Przepisy w tym zakresie powinny być pilnie zmienione.
Krzysztof Koślicki
12.12.2020
Domowe finanse PIT Poprawmy prawo

Misja sędziego rodzinnego – ochrona słabszych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Tak jak rodzice nie marzą o udziale w sprawie o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, tak żaden nastolatek nie chce trafić do sądu w sprawie o demoralizację. Czasami jednak kontakt z sędziami rodzinnymi okazuje się bezcenny – z trudnej sytuacji rodzinnej udaje się wyjść na prostą. Warto pamiętać o roli sądu rodzinnego – wskazują eksperci.
Aleksandra Partyk
12.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rok 2020 jest przełomowy dla profilu zaufanego

Administracja publiczna Prawo AI
Na duży przyrost liczby profili zaufanych w tym roku miały wpływ utrudnienia spowodowane pandemią. Sądząc po popycie na profil i podpis zaufany, zwiększa się możliwość realizowania spraw drogą elektroniczną, a już choćby z tego powodu wzrasta też liczba spraw załatwianych – mówi Anna Streżyńska.
Marcin Malinowski
11.12.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Zakaz prowadzenia przez sprzedawców energii i gazu sprzedaży akwizycyjnej (tzw. door to door), a także usprawnienie arbitrażu w pozasądowych sporach konsumenckich z przedsiębiorstwami energetycznymi - to niektóre ze zmian w prawie energetycznym, których projekt przyjął niedawno rząd. Dostawcy energii będą też zobowiązani do lepszego informowania klientów.
Krzysztof Sobczak
11.12.2020
Rynek i konsument
W poniedziałek 14 grudnia przed sądem w Gdańsku odbędzie się ważna rozprawa dotycząca uznania statusu konsumenta dla osoby podejmującej działalność inwestycyjną na rynku finansowym. Według Sądu Najwyższego ten konkretny klient miał zbyt bogate doświadczenie inwestycyjne, aby uznać go za konsumenta. Z tym poglądem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich,
Jolanta Ojczyk
11.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Darowizny na walkę z epidemią mogą znacząco obniżyć podatek

Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus a prawo
Wobec nadal poważnej sytuacji epidemicznej i dużej liczy zachorowań na COVID-19, co chwilę pojawiają się apele do osób, które przeszły chorobę o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Ma to pomóc w walce z koronawirusem innym pacjentom. Dodatkową zachętą jest także możliwość obniżenia podatku. Takie prawo daje nie tylko przekazanie krwi czy osocza.
Krzysztof Koślicki
11.12.2020
Domowe finanse Rachunkowość Koronawirus a prawo

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.
Regina Skibińska
11.12.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe
Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 8 grudnia uznał, że odmowa wydania paszportu obywatelowi ze względu na zadłużenie w banku stanowi naruszenie prawa do swobody przemieszczania się. Zdaniem Trybunału, prawo mołdowskie nie zapewniło skarżącemu wystarczających gwarancji proceduralnych, zapobiegających nadużyciom uprawnień przez organy władzy.
Katarzyna Warecka
10.12.2020
Administracja publiczna
Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nie sprawią, że będzie więcej ugód zawartych przez banki z frankowiczami. Dla kredytobiorców, którzy już trafili do sądu i tych, którzy na taki krok się zdecydują w najbliższych latach, tego rodzaju porozumienie jest daleko mniej korzystne od coraz bardziej prawdopodobnego czy niemal pewnego sukcesu w sądzie - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Skarga nadzwyczajna nie może być oparta na polemice z ustaleniami faktycznymi poczynionymi w skarżonym orzeczeniu oraz negowaniu przeprowadzonych w postępowaniu dowodów, pomimo że zostały one przeprowadzone z zachowaniem stosownych uregulowań procesowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę Prokuratora Generalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2020
Ubezpieczenia społeczne

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.
Beata Lisowska
10.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Prokurator Generalny nie wykazał, że sąd drugiej instancji wadliwie wyważył konflikt dwóch wartości - wolności słowa i ochrony czci - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego i oddaliła jako niezasadną skargę nadzwyczajna Prokuratora Generalnego. Bo w konkretnej sprawie muszą istnieć bardzo poważne argumenty, uzasadniające przełamanie prawomocności orzeczenia,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2020
Prawo cywilne
Honorowy dawca krwi i jej składników, który odda ją w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, będzie miał prawo do dwóch dni wolnych od pracy: w dniu oddania krwi i w dniu następnym. Natomiast ozdrowieniec, który przeszedł COVID-19 i oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza, będzie miał prawo w tym czasie do 33-proc. ulgi na przejazdy w komunikacji.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sugestia przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, by banki proponowały klientom posiadającym kredyty frankowe ugody, jest godna uwagi. Ale trzeba też do niej podchodzić z rezerwą, bo takie propozycje nie zawsze muszą być korzystne dla posiadaczy tego typu kredytów - twierdzi radca prawny Paulina Piekarska.
Paulina Piekarska
09.12.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich - stwierdził podczas spotkania z bankowcami przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. I zasugerował bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód z klientami, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Finanse Kredyty frankowe
Od środy 9 grudnia do czwartku 31 grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 9 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, a także do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji. Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.
Agnieszka Matłacz
09.12.2020
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Domowe finanse Budownictwo
Ryanair stosował klauzulę, zgodnie z którą pasażer lub jego reprezentant mógł podać firmę do sądu jedynie w Irlandii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał ją za nieuczciwą. Jego orzeczenie ułatwi klientom taniej linii lotniczej dochodzenie swoich praw. Będą mogli to robić zarówno w kraju wylotu jak i przylotu. Co ważne, pasażer może scedować swoje uprawnienie na wyspecjalizowaną firmę.
Regina Skibińska
09.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne, jednak osoby, które zdecydują się je przyjąć, będą mogły liczyć na państwowe „benefity” - np. swobodę spotkań towarzyskich. Jeśli od zaszczepienia się będzie zależeć możliwość korzystania z elementarnych wolności i praw, to przyjęcie szczepionki będzie de facto obligatoryjne - wskazują prawnicy.
Monika Sewastianowicz
09.12.2020
Koronawirus a prawo
Prokurator generalny doprowadził po latach do szeregu wznowień w sprawie osób, które skrzywdziły niepełnosprawnych i słabszych. Teraz matka z dzieckiem usunięta ze sklepu nie będzie mogła szukać ochrony prawnej - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego i pozostawiła bez rozpoznania apelację oskarżyciela posiłkowego reprezentującego organizację - Kampanię Przeciw Homofobii. [-Dlatego, że środek zaskarżenia nie przysługuje od orzeczenia wznowieniowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Do aptek w całej Polsce trafiają plakaty z instrukcją postępowania przy zakażeniu COVID-19. Akcja informacyjna Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej ma przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, ale także pokazać, że na Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl można sprawdzić wynik testu na koronowirusa.
Katarzyna Redmerska
08.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wycofanie się z inicjatywy prawnego dopuszczenia aborcji w przypadkach tzw. letalnych wad płodu, skierowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Jego autorzy zwrócili się także do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.
Krzysztof Sobczak
08.12.2020
Finansowanie zdrowia

Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 roku

Domowe finanse Koronawirus a prawo
Od 1 września 2020 roku osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych otrzymują przez 90 pierwszych dni miesięcznie 960 zł, 1200 zł lub 1440 zł brutto. Kwota ta uzależniona jest od stażu pracy uprawniającego do tego świadczenia. Wysokość zasiłku w pierwszym półroczu 2021 roku pozostanie bez zmian. Nowe kwoty będą obowiązywać dopiero od czerwca 2021 roku.
Agnieszka Matłacz
08.12.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo
Obowiązująca od 29 listopada nowelizacja przepisów miała w zamyśle ustawodawcy dać podstawy do karania osób łamiących przepisy związane z zapobieganiem epidemii, np. wymóg noszenia maseczek. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane dzień wcześniej. Czy można więc przyjąć, że realizuje ono dyrektywę ustawy?
Monika Sewastianowicz
08.12.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
Stare dowody osobiste powinny być wydane najpóźniej 3 sierpnia 2021 r., aby traciły ważności najpóźniej 3 sierpnia 2031 r. W projekcie ustawy poprawić trzeba jednak przepisy przejściowe, a także dotyczące fotografii, jak również skonkretyzować, ile odcisków palców ma być w dokumencie oraz określić daty składania wniosków o wymianę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna