Prawo.pl

Kryzys w uzdrowiskach - oczekują specustawy i rządowego wsparcia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Objęcie spółek uzdrowiskowych pomocowym programem rządowym, specustawą, w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa - to postulat Unii Uzdrowisk Polskich i Izby Gospodarczej Uzdrowiska Polskie skierowany do premiera. W swoim wystąpieniu piszą o znaczącym spadku przychodów po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń związanych z epidemią.
Krzysztof Sobczak
18.03.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
W obecnym stanie prawnym strona, która będzie wnosić zażalenie na rozstrzygnięcie sądu musi wcześniej złożyć wniosek o uzasadnienie przez sąd orzeczenia. Jeśli nie dochowa ona tego wymogu, to wówczas jej zażalenie podlegać musi odrzuceniu, skoro jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Aleksandra Partyk
18.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych na okres 30 dni z powodu rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował we wtorek wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Poparli też wytyczne przewidujące m.in. specjalne korytarze transportowe dla dostaw towarów oraz możliwość powrotu obywateli UE do swoich krajów tranzytem przez inne państwa UE.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Administracja publiczna Prawo unijne

UOKiK sprawdzi, dlaczego ceny tak rosną

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przede wszystkim przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Instytucje pożyczkowe umożliwią odroczenie terminu spłaty pożyczki na uzasadniony i dostatecznie udokumentowany wniosek klienta - takie działanie rekomenduje swoim członkom Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Decyzje w takich sprawach mają być podejmowane szybko i w uproszczonej procedurze.
Krzysztof Sobczak
17.03.2020
Rynek i konsument Domowe finanse
Niedokonanie w 30-dniowym terminie rejestracji pojazdu sprowadzonego z UE albo niezgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju grozi karą. Jednak koronawirus może być traktowany jako siła wyższa, która wyłącza odpowiedzialność z tytułu naruszenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2020
Samorząd terytorialny
Skazanie karne za wypowiedź gloryfikującą stosowanie przemocy nie stanowiło naruszenia prawa skazanego do wolności wypowiedzi - stwierdził w niedanym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał za niewłaściwe i naganne uznał kreowanie osób, które dopuściły się poważnych przestępstw i zabójstwa zakładników, na bohaterów i "idoli młodzieży".
Katarzyna Warecka
17.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Unia Europejska na miesiąc zamknie granice

Prawo unijne Koronawirus a prawo
W ramach walki z koronawirusem wprowadzone zostaną na 30 dni ograniczenia dotyczące podróży do Unii Europejskiej - zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to jeden ze środków mających spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Prawo unijne Koronawirus a prawo
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych apeluje o pilne zmiany legislacyjne w zakresie biegu terminów procesowych (ustawowych) i sądowych. Postuluje, by w okresie od dnia ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, aż do dnia ogłoszenia jego zakończenia, uległ on zawieszeniu - ustaliło Prawo.pl.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Aż 89 proc. Polaków wyraża aprobatę dla obecności Polski w UE. Również większość nie ma poczucia, że członkostwo w Unii w zbyt dużym stopniu ogranicza suwerenność naszego kraju, ale tylko nieco ponad uważa, że Polska powinna brać pod uwagę zalecenia i postanowienia instytucji Unii Europejskiej ws. reformy sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że sprawy urzędowe można załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Rekomenduje takie rozwiązanie obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem. Online można wysłać pismo, zgłosić urodzenie dziecka, zameldować się, uzyskać odpis aktu stanu cywilnego czy zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Związek Banków Polskich ogłosił krótkoterminowy plan pomocy dla swoich klientów w związku z pandemią koronawirusa. Zadeklarował na początek m.in. przyspieszoną procedurę uzyskania tzw. wakacji kredytowych, odroczenie spłat rat leasingowych, faktoringowych. Zapowiadane są też kolejne działania.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie zainicjowała akcję mającą na celu zbieranie informacji o potrzebujących wsparcia radców-seniorom, radców i aplikantów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinach. Chodzi m.in. o pomoc w dostarczaniu podstawowych produktów i leków.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne
Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".
Krzysztof Sobczak
16.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne

Efektywna praca z domu to wyzwanie

HR Zarządzanie Koronawirus a prawo
Dla osób, które do tej pory pracowały wyłącznie w biurze, przestawienie się na pracę z domu może nie być łatwe. Podobne wyzwanie stoi przed zarządzającymi. Eksperci szacują, że około 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają taką możliwość i radzą, jak się do tego przygotować.
Agnieszka Matłacz
16.03.2020
HR Zarządzanie Koronawirus a prawo
Samorządy radców prawnych i adwokatów zwróciły się w ostatnim czasie do starostów i prezydentów miast, ale też resortu sprawiedliwości o podjęcie działań mających na celu ochronę prawników świadczących pomoc prawną w ramach w punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Na bieżąco zbierane są też przez NRA informacje o adwokatach, którzy z powodu pandemii utknęli poza granicami kraju.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Prawnicy Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Sąd rejonowy w sprawie o niezapłacony bilet wydał wyrok zaoczny i oddalił powództwo. Nie było jednak ku temu podstaw. Pozwany składał pismo, w którym domagał się przeprowadzenia dowodu z jego przesłuchania. Poza tym sąd rejonowy nieprawidłowo ocenił twierdzenia powoda, skoro nie budziły one wątpliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.
Aleksandra Partyk
16.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
We wtorek rząd ma ogłosić pakiet osłonowy dla firm i ich pracowników, a w poniedziałek Związek Banków Polskich przedstawił krótkoterminowe działania mające pomóc kredytobiorcom, firmom i osobom prywatnym. Dopóki szczegóły nie będą znane, umowy podpisane, lepiej regulować zobowiązania finansowe i nie podejmować pochopnych działań.
Jolanta Ojczyk
16.03.2020
Finanse Koronawirus a prawo
Od piątku - 13 marca, sądy w całym kraju ograniczyły pracę. Odwoływane są wszystkie rozprawy i posiedzenia, poza tymi niecierpiącymi zwłoki. Ograniczenia dotyczą w wielu miejscach biur obsługi interesantów. Kolejne rozprawy, według nieoficjalnych informacji, planowane są nie wcześniej, niż w połowie kwietnia. Czeka nas chaos - alarmują prawnicy.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Loty krajowe wkrótce podzielą los tych międzynarodowych - zapowiedział w niedzielę premier. Podkreślił natomiast, że rząd nie planuje zamykania miast ani wyprowadzania wojska na ulicę. Nie wykluczył też przedłużenia przymusowej przerwy w funkcjonowaniu szkół.
Monika Sewastianowicz
15.03.2020
Koronawirus a prawo
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego i reorganizacją realizacji przewozów międzynarodowych, PKP Intercity wprowadziło specjalne zasady zwrotu biletów w przewozach krajowych i międzynarodowych. Odstępne będzie wynosić 15 proc.
Monika Sewastianowicz
15.03.2020
Koronawirus a prawo

Autobusy i busy wjadą do Polski

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Polacy podróżujący busami i autobusami będą mogli bez przeszkód wrócić do Polski. Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga wydał wytyczne, na podstawie których kategoria pojazdów dopuszczonych do ruchu na przejściach granicznych będzie poszerzona o busy i autobusy.
Krzysztof Sobczak
15.03.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Powódka wykazała, że doznała krzywdy w wyniku nagłej śmierci matki, która zginęła potrącona przez samochód. Łączyły je bardzo silne emocje. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia odpowiada za skutki wypadku, do którego poszkodowana przyczyniła się tylko w 30 proc. - orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.
Aleksandra Partyk
15.03.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Od poniedziałku w związku z zawieszeniem transportu lotniczego Poczta Polska wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów. Skraca też czas pracy placówek oraz wprowadza specjalne zasady ich funkcjonowania. Ma to związek z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicę Polski transportem kołowym, tworzymy trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Loty czarterowe zorganizują Polskie Linie Lotnicze LOT. Premier zapowiedział też pakiety osłonowe dla firm.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Przestępcy rozsyłają sms-y z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP - ostrzega PKO BP. Wiadomość odsyła do fałszywej strony i wyłudza dane potrzebne do zalogowania się do rachunku. To próba wykorzystania paniki związanej z epidemią koronawirusa.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Koronawirus a prawo
Nieruchomość obciążoną dożywociem można sprzedać. Ma to jednak ten skutek, że uprawniony z dożywocia nie może żądać by sąd rozwiązał umowę dożywocia, a wyłącznie zamienił uprawnienia z umowy dożywocia na rentę odpowiadającą wartości tego prawa - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.
Marek Sondej
14.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Polska wchodzi w nowy etap walki z koronawirusem, dlatego konieczne jest wprowadzenie ogłoszonego w piątek pakietu rozwiązań, który - jak zaznaczył - "nie jest dla nas komfortowy, ale niestety jest konieczny" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podziękował też za społeczne zrozumienie.
Monika Sewastianowicz
14.03.2020
Koronawirus a prawo
Od 15 marca samoloty pasażerskie nie wylądują już na polskich lotniskach i nie wystartują - powiedział premier. Nie wiadomo, ilu Polaków jest teraz w Ameryce, Nowej Zelandii czy Australii - Polska Izba Turystyki dopiero zbiera dane. PLL LOT zapewni loty czarterowe Polakom, którzy utknęli za granicą. Pierwsze loty do Londynu i USA.
Jolanta Ojczyk
14.03.2020
Koronawirus a prawo
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich osoby przebywające w więzieniach, aresztach i pomieszczeniach dla zatrzymanych, ale też nastolatki w schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych - są w grupie wysokiego ryzyka i powinny być szczególnie chronione przed koronawirusem.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2020
Wymiar sprawiedliwości